TOPlist

eCesty Země Asie Singapur

Singapur

Gardens by the Bay
reklama

Lvi, tygři a Merlion

Historie Singapuru je spojena se zvířaty. Začíná malajskou legendou, podle které sumaterský princ jednou v džungli na ostrově Temasek (tehdejší jméno Singapuru) uviděl lva. Princ si jej vysvětlil jako dobré znamení, a proto na Temaseku založil město, jemuž dal jméno Singapura – Lví město. Lvi však na Temaseku nikdy nežili a to co viděl byli pravděpodobně tygři. Navzdory tomuto faktu se ale jméno ujalo a dnes, kdy se Singapuru dere v ekonomice dravě dopředu, sedí daleko víc než kdy jindy.

Další legenda vypráví o Merlionovi, mořském lvu. Kdysi dávno se prý k Singapuru přihnala prudká bouře. Strhávala chýše, rozbíjela rybářské loďky a hrozila zničením celého ostrova. Když už bylo hodně zle, najednou se z moře vynořil mořský lev Merlion a spolu se svými malými pomocníky z vodní říše bouři utišil. Od té doby je Merlion symbolem Singapuru a dnes dokonce i hlavním hrdinou laserové šou „Rise of the Merlion“ (Povstání Merlionu).

Sentosa a další zdokonalovací mánie

„Rise of the Merlion“ je jednou z hlavních atrakcí singapurského zábavního ostrova Sentosa. Hlavní roli v ní hraje 37 metrů vysoká socha Merliona, sloužící zároveň i jako rozhledna (můžete si vybrat, jestli se na Singapur dívat z jeho hřívy na vrcholku, nebo z tlamy). Skvělý půlhodinový příběh je lasery promítán přímo na vodní clonu Fontánové zahrady (obdoba Křižíkovy fontány v Praze) a vrcholí utišením bouře zelenými paprsky vytrysklými z Merlionových očí.

Na podobné efektní šou je Singapur jak dělaný. Ať už zde bylo cokoliv tradičního, je to dříve nebo později téměř zbouráno a postaveno znovu. A lépe. Prý. Oni si myslí, že je to lépe. Ve skutečnosti na pohled to vypadá lépe, ale atmosféru už znovu „postavit“ neumí. Stačí se podívat například do singapurské Čínské čtvrti a srovnat ji třeba s penangskou. Singapurská je možná čistší, ale penangská je živější a opravdovější. Dnes se tak postupně mění i Malá Indie a to už vůbec nemluvím o oblasti kolem Orchard Road, jedné z nejznámějších nákupních zón Asie. Ta už se změnila dávno. Směrem k mnohapatrovým obchodním domům, které sice často hlídají symboličtí kamení draci, ale to je z atmosféry asi tak všechno.

Čistota

Posedlost Singapuru vlastní dokonalostí má samozřejmě i kladné dopady, které obyvatele přirozeně nejvíc zajímají. Ač téměř třímiliónové město, Singapuru se díky velkorysému rozvoji daří vyhýbat dopravním zácpám a smogu. Ostrov je plný zeleně, a to nejen v okrajových částech, kde se nachází několik rezervací, ale i přímo v centru, které je zase plné parků.

Singapurská vláda si díky těmto úspěchům může dovolit být dost autokratická a jak se říká „zavřít občanům pusu“. V cestě za dokonalostí tak občas přináší ve světě nevídané „novinky“, jako třeba zákaz dovozu žvýkaček, které sloužily k úspěšným blokádám metra – stačila jedna žvýkačka šikovně nalepená do otevřených dveří.

Zákazy a příkazy

„Žvýkačkový zákaz“ patří mezi ty kurióznější, s jinými se zase setkáte na každém kroku. V metru, autobusech, na ulicích. Jednou zakazují kouřit, pít a jíst v metru, chodit po jezdících schodech, odhazovat cigaretové nedopalky. Červená přeškrtnutá kolečka, s dobře viditelnými částkami pokut patří mezi nejčastější „čtivo“ v Singapuru. A v čem je Singapuru jiný, když my máme podobné zákazy taky? Jednak v důslednosti postihu provinilců a pak ve výši pokut. Žádných pár desítek dolarů. Nejběžnější pokuty jsou 500 (asi USD 260) a nejvyšší 1000 (asi USD 580) singapurských dolarů. Což je v zemi, kde peníze jsou to nejdůležitější, dost velká motivace k poslušnosti.

Existuje „Singapuřan“?

Existuje nějaký „Lvíměšťák“? Zdálo by se že ano, když existuje Ind, i když Indie se skládá ze stovek národů, z nichž žádný se nejmenuje Ind a Ghana se skládá z desítek národů z nichž žádný se nejmenuje Ghaňan. Singapur je ale přeci jen jiný a jednotlivé městské části si stále zachovávají svůj (mizející) charakter.

Největší vliv, prakticky vytvářející Singapur, mají Číňani, jichž jsou v Singapuru tři čtvrtiny. Čínská čtvrť je nejrozsáhlejší a taky nejživější. Jak už jsem na jiném místě psal, její atmosféra sice mizí, ale pro singapurské Číňany je to jediná Čínská čtvrť, tak ji jsou věrní ať je jaká je.

Prakticky každý chodí do „své“ čtvrti. Proto v Čínské čtvrti uvidíte nejvíc Číňanů, v Malé Indii, vonící tyčinkami a indickou kuchyní, nejvíc Indů, a kolem Arab Street uslyšíte volání k modlitbě z mešity a setkáte se nejvíce s muslimy.

V Singapuru se potvrzuje stará pravda: pokud se lidi mají dobře, je jim jedno s kým sdílí ulici, město, zemi. Je fakt, že nejdřív se ale musí mít dobře. A to se Singapuru docela povedlo.

Zajímavá místa

Klikací mapa
Singapur Koloniální distrikt Čínská čtvrť Malá Indie Orchard Road Sentosa Tampines MALAJSIE

Více se o Singapuru dozvíte z deníku a fotografií z cest kolem světa 1998-9, Jihovýchodní Asie 2014 a Malajsie a Singapur 2016:

 

Finance

Další singapurská platidla

Náklady na cestování po Singapuru v USD (6denní pobyt v roce 1999)

Položka Celkem Za den Pozn.
Doprava 7    
Strava 17 2,9  
Ubytování 33 5,5  
Vstupy 21    
Internet     7,5/hod

Viz též náklady na CKS.

Příklady cen v USD

Položka Cena
levné ubytování v noclehárně 5,5
levné ubytování v jedno/dvoulůžkovém pokoji 14/20
denní výdaje na jídlo ze supermarketu 3
vstup do Orchidária v Botanické zahradě 1,3
vstup na Sentosu 4,5
vstup na Merliona 2
vstup do Singapore Science Center 2
jízdenka na 8 jízd metrem 4,5
jízda autobusem MHD 0,6
bus MHD z centra do Johor Bahru (Malajsie) 0,8
pohled 0,3
mýdlo 0,3
4kg balík do Čech (po moři) 20
noviny 0,4

Cestovní formality

ČR má se Singapurem bezvízový styk, na hranicích dostanete razítko opravňující vás k 90dennímu pobytu. Imigrační karta, kterou vyplňujete při vstupu, vás upozorní na trest smrti za převážení drog. Další informace viz internetové stránky MZV ČR v odkazech.

Odkazy

český Internet

  • ASEAN.cz – první server o zemích Jihovýchodní Asie
  • MZV ČR – konzulární informace Ministerstva zahraničních věci ČR.

světový Internet

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit