TOPlist

eCesty Archív Cestopisy

Cestopisy

Itálie 2017

Září v Itálii a San Marinu, aneb prodloužení léta na středomořský způsob.

Sepilok – medvěd malajský

Bornean Sun Bear Conservation Center je zde od roku 2008, ale pro veřejnost bylo otevřeno teprve letos (2014). Jeho cílem je ochrana medvěda malajského, nejmenší medvědovitou šelmu na světě (délka 1,5 m, váha do 80 kg). Odlesňování medvědu malajskému velmi zúžilo životní prostor, kvůli čemuž jeho populace za poslední tři generace poklesla o 30 %. Někdy se mu přezdívá „medový medvěd″, protože zbožnuje med.

Centrum se zaměřuje na starost o osiřelé medvědy, nebo jedince, kteří žili v zajetí v nevyhovujících podmínkách. Je-li to možné, jsou zde pouze dočasně, dokud nejsou připraveni na návrat zpět do přírody. Přiliš domestikovaní jedinci, kteří by ve volné přírodě nepřežili, zde pak dostanou odpovídající prostor.

Marina Bay Sands

Architektonicky odvážný hotel Marina Bay Sands byl svého času s konstrukčními náklady 5,5 mld dolarů nejdražší budovou světa. Jeho mohutná střecha, spojující tři hotelové věže, připomíná loď a odkazuje tím na význam Singapuru pro mořskou dopravu (v současnosti je druhým nejvytíženějším nákladním přístavem světa). V jeho sousedství se nachází další „stavba budoucnosti“ – Gardens by the Bay, futuristická botanická zahrada s parkem.

Sungai Brunei/Damuan

Sungai (řeka) Damuan je přítokem Sungai Brunei, největší brunejské řeky, podle níž je tento sultanát i pojmenován. Je to asi jediné místo na Borneu, kde můžete spatřit kahau nosaté pouhých několik kilometrů od hlavního města (nebo jakéhokoliv města vůbec). Džungle začíná hned za městem a vzhledem k blízkosti moře jsou břehy řek pokryty mangrovy. Milovníci fauny zde můžou spatřit ledňáčky, volavky, krokodýly, varany a další, a to vše pouhou půlhodinu plavby od Bandar Seri Begawan. 

Pulau Sapi

Národní park Tunku Abdula Rahman sestává z 5 ostrovů. Nejmenší z nich je Sapi, neobydlený ostrov, kde je však možné strávit den šnorchlováním nebo povalováním se na bělostné pláži. Na Kravím ostrově, jak zní jeho malajské jméno, sice krávy nežijí, zato varani, divoká prasata a makakové ano.

Seremban

Většinu obyvatele státu Negeri Sembilan tvoří lidé kultury Minangkabau původem ze Sumatry – viz indonéské Bukittinggi z deníku cesty kolem světa. Začali se zde usazovat v 15. století, od 17. století pak ve větších počtech. Hlavním městem státu je Seremban, sídlem sultána je Seri Menanti, městečko v horách nad Serembanem.

Seremban je sídlem Lembaga Muzium Negeri Sembilan (Národní muzeum Negeri Sembilanu), muzea a skanzenu s Minangkabau domy. Pokud hlavní Minangkabau památce v Malajsii, královskému paláci Istana Lama v Seri Menanti, schází typický rys Minangkabau architektury – střecha ve tvaru býčích rohů –, ve skanzenu jej uvidíte.

Teluk Intan

Ač jméno Teluk Intan znamená Diamantový záliv, město Teluk Intan se nachází 20 km ve vnitrozemí, v ohbí řeky Perak. Město je známé svou šikmou věži postavenou ve stylu čínské pagody. Sklon věže je způsoben podzemním pramenem. Původně šlo o vodárnu, dnes slouží jako hodinová věž a turistická atrakce.

Sepilok – orangutani

Sepilok Orang Utan Rehabilitation Centre tento rok (2014) oslavilo 50 let existence. Spolu se Semenggoh Wildlife Center u Kuchingu v Sarawaku, také na malajsijském Borneu, a orangutaním centrem v národním parku Gunung Leuser na indonéské Sumatře, které jsem navštívil před 15 let, patří mezi nejproslulejší místa na světě kde je možné se setkat s orangutany. I když zde v Sepiloku jde o masovou záležitost – denně sem zavítají stovky návštěvníků –, orangutani jsou na prvním místě. Pokud se orangutan vídá mezi návštěvníky, je třeba mu udělat místo, nedotýkat se ho, zkrátka on je tu, na rozdíl od turistů, doma. Kromě ochrany přírody jsou za tím i praktické důvody – dospělý orangutan má sílu pěti můžu.

Lumut

Vzhledem k tomu, že na západním pobřeží Malajsie (Melacký průliv) nejsou žádné použitelné pláže, jezdí Malajsijci z Kuala Lumpur a okolí na víkendy k moři jinam – velmi často na ostrov Pangkor.

Přístav Lumut je na takové výletníky dobře připraven. Pár minut chůze od přístaviště stojí třípatrové parkoviště, kde za RM 10 / 65 Kč na den necháte auto, přejdete po krytém chdoníku do přípravu a za půl hodiny můžete být na lodi.

Lumut je sice ve stínu Pangkoru, ale samo o sobě je to celkem příjemné městečko se spoustou malých krámků prodávajících suvenýry, oblečení, ale třeba také nepřeberné množství sušených ryb všech velikostí. Hned u přístavu je příjemné nábřeží, kde se klukům nejvíc líbí dřevěné lávky přes které se dá přejít na kotvící lodě.

Kuala Kangsar

Nenápadné královské město Kuala Kangsar stojí mimo turistické trasy. Upravené, plné parků, a přesto obyčejné. Kuala Kangsar je dodnes sídlem sultána státu Perak a kromě starého paláce také místem, kde stojí jedna z nejhezčích mešit Malajsie.

Fotografie

Malajsie 2017

Znovu za prací do Malajsie.

Kanching

Na úpatí horského masívu Titiwangsa, pouhých 25 km od centra Kuala Lumpur, se nachází vodopád Kanching. Sedmistupňová kasáda se táhne do nadmořské výšky kolem 200 m. Pokud se tedy chcete dostat až k 7. stupni, nezapomeňte dlouhý rukáv, repelent a pevné boty – stezka vede džunglí. A také budete muset odložit ekologické cítění – chování Malajsijců v přírodě je mírně řečeno velmi necitlivé, běžně narazíte na odhozené plechovky. A o klidu si samozřejmě můžete nechat zdát. Pokud jste však v KL jen krátce a nemáte čas cestovat dále do vnitrozemí, stojí návštěva rozhodně za to.

Goa Gomantong

Jeskyně Gomantong leží 5 km od hlavní silnice Sukau-Sandakan. Hnízdí zde salanga ostrovní, jejíž hnízda jsou tvořena především slinami, díky čemuž se řadí mezi velké pochoutky připravované jako polévka. Žijí zde také netopýři, jejichž výkaly – guano –, další cenná surovina, slouží tentokrát jako výborné hnojivo, přitahují šváby. A jelikož páchnoucí guano je všude, tak i švábi jsou všude – na zemi, chodníku, zábradlí, stěnách. Zahlédl jsem i bílého, který se právě svlékl. Návštěvu zde doporučuji jako šokovou terapií, především těm, co se švábů štítí.

Arab Street

Oblast kolem Arab Street není jen doménou Arabů, ale všech muslimů. Je tu například mnoho obchodů s textilem, které vlastní Bengálci z Bangladéše (tedy muslimové) – jakobyste se procházeli po ulici někde v Indii.

O blok dál už je ale zcelá jiný svět. Na Beach Road například stojí dvojice mrakodrapů The Gateway, které se svým kosočtverečným profilem doslova zařezávají do vzduchu. Ostré hrany směřující do prostoru jsou však z hlediska čínského feng-shui nevhodné – tvoří tzv. otrávené šípy. Architekti sousedního Parkview Square si dali velkou práci, aby se jejich budova vešla mezi tyto hrany. Jeho temným však způsobili další zhoršení feng-shui v okolí. O lukrativní – leží v centru Singapuru – pozemek mezi těmito budovami pak nebyl mezi developery zájem a dlouho ležel ladem. Teprve od roku 2014 se zde staví Duo Residence, jejiž odvážná architektura by měla špatné feng-shui důmyslně překonat.

Kinabatangan – lidé

Krátká plavba přes řeku a jsme v rodině rybáře Awanga. Dům je celý dřevěný a postavený na kůlech. Z kryté verandy se vchází přímo do rozlehlého obýváku tak 8×8 metrů, kde jsou jen dvě pohovky u zdi a televize – superprostorné pro honění se našich dvou kluků s jejich dvěma kluky. Z obýváku vedou dveře do dvou malých pokojů a do kuchyně v zadní části dome, opět nezvykle rozlehlé (ale také tmavé). U kuchyně jsou další dva pokoje a koupelna se záchodem. Celkem zde žije 13 lidí.

Život na řece Kinabatangan se točí kolem rybaření a turismu. Pro zdejší rodiny jsou pobyty turistů vítaným přivýdělkem, pro nás zase skvělým způsobem jak přispět přímo místním lidem. Děti se tu učí znát každé zákoutí řeky, aby v dospělosti mohly sloužit jako průvodci po tajích Kinabatangan. Miki s Daníkem by tady nejraději zůstali. I když si se svými novými kamarády nepopovídali, přeci jen navázali kontakt jinak, jak to umí jen děti.

Seri Kembangan

Od Kuala Lumpur po Cyberjayu se táhne řetěz navzájem nerozlišitelných měst. Jedním z nich je i 150 000 Seri Kembangan, deset minut jízdy od Cyberjayi. Bylo založeno roku 1952 jak Serdang New Village a od té doby se rozrostlo především díky blízkosti administrativních center Putrajaya a Cyberjaya, kde velká část obyvatel pracuje. Pro nás byl v Seri Kembangan nejbližší hypermarket Giant a narazili jsme tam i na zajímavý kulturní prostor The Atmosphere. 

Muara

Muara je hlavní brunejský přístav kde kromě ŕad kontejnerů podél kilometrového nákladního mola (a také blízké vojenské základny) není nic k vidění. Až na jednu věc – Pantai Muara, asi nejlepší pláž v Bruneji. Pláž se táhne v délce 1,5 km. Krásně bílý písek a dobré zázemí (sprchy, převlékárny, jídelna, prolézačky, travnaté plochy) z ní dělají velmi dobré místo pro rodiny s dětmi. Jen ve vodě je třeba dávat pozor – občas se zde totiž objeví krokodýli z nedalekého Brunejského zálivu.

Pulau Penang

Ostrov Penang byl prvním britským sídlem na malajském poloostrově. Stala se z něj rušná obchodní křižovatka, což přitáhlo tisíce čínských obchodníků. Od té doby je ostrov jedním z malajsijských center čínské kultury, najdete zde mnoho buddhistických chrámů, a to nejen čínských. Se založením Singapuru v roce 1819 došlo k poklesu obchodnho významu ostrova, zůstal však rušným regionálním centrem.

Dnes se v zde míchají vlivy čínské, malajské, indické, thajské. Jeho kuchyně patří k nejrozmanitější v Malajsii, stejně jako jeho krajina – od písečných pláží po zelené kopce poseté chrámy. Také náboženské vlivi se tu střídají co ulice – buddhistické chrámy vedle mešit, hinduitsikcé vedle taoistických. Historie i kultura zde promlouvají na každém rohu.

Melaka

Melaka – malajská, čínská, koloniální – je jedno z ikonických míst Malajsie. Melaka všechny přitahuje. Cizince svou rozmanitou koloniální architekturou a domácí svojí... rozmanitou koloniální architekturou. A ještě čínskou čtvrtí, jež je spolu s georgetownskou nejatmosféričtější v Malajsii, a kam malajsijští Číňané jezdí hlavně z důvodu zvaného kuřecí rýžové koule.