TOPlist

eCesty Archív Cestopisy Malajsie a Singapur 2016

Malajsie a Singapur 2016

Little India

Little India je centrem indické komunity v Singapuru. Převážně zde žijí Tamilové z jihu Indie, kteří ji říkají Tekka – a jež také dala jménu zdejší věhlasné tržnici Tekka Centre. Little India je jedno z pouhých několika míst, kde se slaví hinduistický festival Thaipusam, během nějž si oddaní jako součást modliteb propichují různé části těla kovovými bodci. Další fotografie z Little India zde.

Semenyih

Semenyih Eco Venture Park je jedním z míst, kde zjistíte jaké to je provozovat team bulding outdoor aktivity v tropech – jízda na motokárách, nebo jen obyčejná procházka po modelové kaučukové plantáži z vás zaručeně vysají všechnu vodu i energii. Pak nezbývá, než se i v oblečení schladit v říčce Sungai Semenyih. Bydlet zde můžete v upravených přepravních kontejnerech, z nichž vypnutí klimatizace do půl hodiny zaručeně vytvoří peklo.

Geylang

Geylang je dnes znám hlavně jako singapurská čtvrť červených luceren, jde však o čtvrť rozlehlou a tedy podstatně rozmanitější. Podél Geylang Road se stále táhnou typické čínské kupecké domy (foto z jiné mé cesty zde), a kupříkladu Geylang Serai je nejstarší malajské sídlo v Singapuru. Další foto z Geylangu zde.

Putrajaya

Putrayaja byla naplánována a postavena na zelené louce, a spolu s Kuala Lumpur je dnes hlavním městěm Malajsie – sídlí zde předseda vlády, postupně se sem přesunují ministerstva. Svým způsobem jde o fascinující místo, byť umělé, nemalajské a neasijské, a z pohledu běžného života víceméně mrtvé. Více o Putrajayi např. Wikipedie.

V minulosti jsem už zveřejnil fotografie architektury, přírody, trhů a vyžití v Putrajayi, zde je několik nočních fotografií.

Centrum

Singapur ušel od nezávislosti v roce 1957 úctyhodný kus cesty. Z chudého ostrova, v roce 1965 navíc vyloučeného z federace s Malajsií, po jeden z nejdůležitějších finančních a logistických uzlů Asie i celého světa. Své návštěvníky dnes oslňuje futuristickou architekturou, organizovaností, čistotou. Patří mezi nejdražší a zároveň nejlépe hodnocená místa pro život. Takto vypadá jeho centrum. Další fotografie centra Singapuru zde.

Subang Jaya

Kuala Lumpur samotné je poměrně malé město. Megapoli z něj dělá teprve propojení s okolními městy do aglomerace velkého Kuala Lumpur. Města navazují jedno na druhé, hranice jsou zcela smazány a celá aglomerace působí jako jeden celek. Několikrát jsem přebýval v Bandar Sunway, čtvrti města Subang Jaya, které přímo navazuje na sousední město Petaling Jaya. Hranici mezi nimi ale nepoznáte, pokud nevíte, že jí je dálnice E10.

Bandar Sunway je známé obřím nákupním centrem Sunway Pyramid a přilehlým akvaparkem Sunway Lagoon. Jde o příznačný asijský mišmaš, jenž si vypůjčuje nápady ze všech možných koutů světa: Sunway Pyramid je tématicky egyptské, zatímco Sunway Lagoon majský.

Kepong

Nejbližší džungli u Kuala Lumpur najdete v Kepongu, 15 km od centra města. Zdejší Forest Research Institute of Malaysia (FRIM) je oblíbenou destinací pro obyvatele metropole i celého Selangoru. Obzvlášt oblíbené je koupání u vodopádu a procházky džunglí. Je zde otevřena i stezka v korunách stromů, kam se nám však ani při druhé návštěvě nepodařilo dostat, jelikož návštěvu je třeba rezervovat s dostatečným předstihem. Další fotografie z FRIM zde.

Mimo FRIM jsme tentokráte poznali i jinou stránku tohoto předměstí – výbornou hot pot (Malajci říkají steamboat) restauraci Popo Steamboat.

Johor Bahru (a přechod do Singapuru)

Johor Bahru je průmyslové město, jehož největší význam spočívá ve skutečnosti, že je jediným pozemním přechodem do Singapuru. Auto zaparkujete v obřím parkovišti na johorském nádraží JB Sentral, přejdete do ještě obřího imigračního centra CIQ, kde nasednete na bus MHD, necháte se po hrázi přes Johorský průliv převést na singapurskou stranu hranice, odkud pak pokračujete autobusem nebo taxíkem dál do Singapuru. Další podrobnosti o přechodu zde.

Cyberjaya a Dengkil

Přestože jsou Cyberjaya a Dengkil sousedé, stěží byste našli rozdílnější města. Cyberjaya má být supermoderním centrem pro světové technologické firmy, Dengkil je ospalým zapadákovem. Jedno však mají společné se všemi ostatními městy v Malajsii – výbornou kuchyni.

Další fotografie zde: Cyberjaya, Dengkil.

Batu Caves

Zcela obklopen městem, skalní masív v Batu Caves, 10 km od centra Kuala Lumpur, skrývá hinduistickou svatyni zasvěcenou bohu Muruganovi.

Kuala Lumpur

Přes noční trhy, čínské chrámy k moderní architektuře.

Chinatown

Chrámy, trhy, kavárničky – singapurská Čínská čtvrť je dnes především turistickým magnetem. Stále se však procházíte ve stínu tradičních charakteristických 5-foot way, vzhlížíte k barevným okenicím ve 2. a 3. patře, a potkáváte pouliční prodejce.

Melaka

Na skok v Melace, a to do slova – během letošní služební cesty není příliš času, tak tedy alespoň na pár hodin po hlavních místech. Více fotografií z Melaky zde.

Bukit Timah

Bukit Timah (Cínový vrch) je nejen rezidenční čtvrť Singapuru, ale také nejvyšší kopec v Singapuru (163 m n. m.). A právě na jeho úpatí se nachází Bukit Timah Nature Reserve, kus džungle přímo v srdci Singapuru. Kdo by to byl do hypermoderního Singapuru řekl?

Marina Bay Sands

Architektonicky odvážný hotel Marina Bay Sands byl svého času s konstrukčními náklady 5,5 mld dolarů nejdražší budovou světa. Jeho mohutná střecha, spojující tři hotelové věže, připomíná loď a odkazuje tím na význam Singapuru pro mořskou dopravu (v současnosti je druhým nejvytíženějším nákladním přístavem světa). V jeho sousedství se nachází další „stavba budoucnosti“ – Gardens by the Bay, futuristická botanická zahrada s parkem.

Kanching

Na úpatí horského masívu Titiwangsa, pouhých 25 km od centra Kuala Lumpur, se nachází vodopád Kanching. Sedmistupňová kasáda se táhne do nadmořské výšky kolem 200 m. Pokud se tedy chcete dostat až k 7. stupni, nezapomeňte dlouhý rukáv, repelent a pevné boty – stezka vede džunglí. A také budete muset odložit ekologické cítění – chování Malajsijců v přírodě je mírně řečeno velmi necitlivé, běžně narazíte na odhozené plechovky. A o klidu si samozřejmě můžete nechat zdát. Pokud jste však v KL jen krátce a nemáte čas cestovat dále do vnitrozemí, stojí návštěva rozhodně za to.

Sekinchan

Rýžová pole a čerstvé ryby – tyto dva pojmy se mi vybaví při zmínce o Sekinchanu, pobřežním městečku 100 km od Kuala Lumpur. Chcete-li vidět rýžová pole zelená, před sklizní, přijeďte v dubnu, či září/říjnu. Ke vstupence dostanete balíček zdejší rýže. Pak si zajděte do jedné z místních rybích restaurací a na pláži (ne moc ke koupání, ale k povalování ano) si na strom hoďte minci pro štěstí a s čerstvě otevřeným kokosem si sedněte do jednoho z odpočinkových hnízd ve stromech.

Haw Par Villa

Pokud zavítáte do Haw Par Villa, čeká vás jedinečný zábavní park. Na ploše tři hektarů si můžete prohlédnout více než 1000 soch, plastik a diorámat na téma čínské tradice a mytologie. Pro Singapurce s dětmi je obzvlášť oblíbená výchovná umělá jeskyně barvitě zobrazující Deset soudů pekla.

Výběr

Kanching, Klang, Kuala Lumpur, Melaka, Petaling Jaya, Sekinchan, Semenyih.

Fotografie

DOMŮ Archív Cestopisy Malajsie a Singapur 2016