TOPlist

eCesty Archív Cestopisy Itálie 2017

Itálie 2017

Capo Vaticano

Útes Capo Vaticano ční na pobřeží do výšky 124 m. Kromě výhledu na nádherné tyrkysové moře jsou jeho největším lákadlem okolní pláže. Některé jsou dostupné jen po moři, takže je máte jen pro sebe. Jiné jsou mimo hlavní letoviska, takže je můžete mít skoro jen pro sebe.

Pizzo

Pobřežní městečko Pizzo je známo jako rodiště tartufa, italského zmrzlinového dezertu oblíbeného i u nás. Tartufo vzniklo zcela náhodou kolem roku 1952. Cukrář Don Pippo během příprav jedné svatební hostiny zjistil, že mu došly formy na zmrzlinu. Použil tedy dlaně, do nichž dal po malé porci dvou různých zmrzlin, obalil v rozpuštěné čokoládě, zabalil do pocukrovaného papíru a nechal vychladit.

Vedle tartufa je Pizzo věhlasné svým skalním kostelíkem Chiesa di Piedigrotta. Kostelík zde vznikl po ztrozkotání lodi přeážející s obrazem Madonny z Piedigrotta. Původní jeskyně byla časem rozšířena a uzavřena cihlovou čelní stěnou. Uvnitř narazíte na kaleidoskop soch světců, rybářů, panorama pouštního města, včetně velbloudů, sochy panny Marie s Ježíškem, Ježíše se srdcem, ale také oltáře, plastické reliéfy na stěnách (včetně Kennedyho a papeže Jana) a barevné fresky.

Tropea

Tropea, historické ale i plážové město, je vystavěna na skále. Z moře je nápadný osamocený útes s kostelem Svaté Marie, za ním se však zvedá daleko mohutnější skalní masiv s historickou i moderní Tropeou. Pláže, historie, výborné jídlo a výhled na sopku Stromboli – to je Tropea.

Valle dei Templi

S rozlohou 1300 hektarů je Valle dei Templi největším archeologickým nalezištěm na světě. Naleznete zde největší chrám v dórském stylu, který kdy byl postaven (nikdy nebyl dostavěn a dnes jsou zn něj jen ruiny), a také chrám Concordia, který si za svůj symbol zvolilo UNESCO. Jsme na jihu Sicílie, tak se připravte na dlouhou chůzi pekelným vedrem a téměř bez stínu. Námaha však stoji za to.

Syrakusy

Beze sporu nejznámějším rodákem ze Syrakus je Archimédes. Filozof, matematik, astronom, vynálezce, který mimo jiné svými důmyslnými stroji v průběhu druhé punské války pomáhal Syrakusám dva roky odolávat římskému obléhání. Ve svém rodném městě i zemřel, a to rukou římského vojáka, jenž ignoroval jeho žádost „Neruš mi mé kruhy!“, a nebo ne?

Dnešní moderní Syrakusy – ulice s oprýskanými domy a chaotickou dopravou, včetně elektrických autobusů – by Archimédes nejspíš nepoznal, ostrov Ortigia si však stále zachovává své starobylé kouzlo.

Pantalica

Nekropole je výraz pro velké pohřebiště. A Pantalica je skutečně velká – v kaňonech řek Anapo a Calcinara se na 80 hektarech nachází kolem 4000 skalních hrobek. Pantalica prosperovala zhruba 600 let od 13. do 7. století př. n. l., kdy byla nejdůležitějším městem východní Sicílie. Po založení přístavu Syrakusy (734 př. n. l.) však její význam začal klesat až byla zcela opuštěna. Skalní obydlí a hrobky však zůstaly a od roku 2005 jsou spolu se Syrakusami dalším sicilským příspěvkem ke světovému dědictví UNESCO.

Noto

Noto vděčí za svou dnešni podobu zemetřesení v roce 1693. Stavitelé Rosario Gaglairdi a Vincenzo Sinzatra odvedli skvělou práci, která obzvlášť vynikne za soumraku, kdy se zdejší barokní architektonické klenoty zbarví do medové barvy.

Gallina

Paradiso del Mare u městečka Gallina je malý rodinný kemp v jihovýchodním cípu Sicílie, 25 km od Syrakus. Prakticky všechna místa jsou stíněna buď olivovníky nebo vyššími stromy, pláž je odsud 50 m (půl kilometru žlutého písku), moře teplé (dlouho do podzimu) a v okolí přírodní i kulturní památky z dob od Kartága po baroko. Lepší základnu jsme si ani nemohli přát.

Zafferana Etnea

Malebné městečko Zafferana Etnea na svahu Etny bylo ve své historii sopkou mnohokrát ohroženou. Naposledy roku 2013. Přesto je mezi návštěvníky oblíbeno jak v létě (mírnější klima), tak v zimě (zimní sporty na svazích sopky) .

Etna

Už staří Řekové věřili, že Etna je sídlem Vulkána, boha ohně. Vulkán zde tedy musí přebývat minimálně 500 000 let, což je odhadovaná doba od první erupce. A seismologové se asi museli dostat i k jeho záznamům o aktivitě sopky, protože Etna má nejdelší období zdokumentovaných sopečných výbuchů na světě, sahající až do roku 1500 př. n. l. Nejničivější z nich se odehrál roku 1669. Výbuch zcela zničil přilehlé městečko Nicolosi, proud lávy doputoval až do Catanie na pobřeží moře, překonal 20 metrové hradby a zničil velkou část města. Vychladnutí lávy trvalo 8 let.

Taormina

Spolu s Etnou je starobylé město Taormina jednou z ikon Sicílie. Saracénský hrad z 10. století, tyčící se vysoko nad městem, skály svažující se prudce do moře, všudypřítomný symbol Sicílie Trinacria, křivolaké uličky, řecký amfiteátr ze 3. století. A samozřejmě výborná káva a zmrzlina. To je jen několik tipů z tohoto charismatickém města na břehu Jónského moře.

Kalábrie

Kalábrie: Capo Vaticano, Pizzo, Tropea.

Sicílie

Sicílie historická, přírodní, plážová i kulinářská: Etna, Noto, Pantalica, Syrakusy, Taormina, Valle dei Templi.

Apulie a Basilicata

Z plážového městečka San Menaio v Apulii, kde jsme vegetili v Citrónovém domě, přes Materu v Basilicatě, kde jsme vegetili v jeskyni, do Letojanni na Sicílii, kde jsme vegetili v plážovém kempu mezi olivovníky.

Letojanni

Kempování mezi 325 olivovníky – tak si už navždy budeme pamatovat Letojanni, plážové městečko na východním břehu Sicílie. Samotné Letojanni není niajk zvláštní ani úchvatné. Má však výbornou polohu pro návštěvu jedněch z nejatraktivnějších míst Sicílie – proslulého města Taormina a sopky Etny. A to nemluvě o poloze kempu přímo na 3km pláži tvořené směsí oblázků a písku.

Matera

Matera je jediným místem na světě, kde se lidé můžou pochlubit, že žijí ve stejných domech jako jejich předci před 9000 lety – jsou totiž vytesány do skály. Ještě v 80. letech 20. století byla Matera zapomenutým městem, kde živořila chudina. Dnes je chráněnou památkou UNESCO a noc v jeskyni je stejně plnohodnotnou atrakcí jako zdejší křivolaké uličky a kamenné kostely. Díky podobě se starobylými místy z okolí Jeruzaléma se zde natáčely filmy jako Umučení Krista nebo Ben Hur.

San Menaio

San Menaio je příjemné městečko s dlouhou písečnou pláží na poloostrově Gargano. Žádné šňůry vysokých hotelů, a vlastně vůbec žádné vysoké hotely. Zastavili jsme se zde na pouhý den, zhruba ve dvou třetinách jízdy na Sicílii, protáhnout těla, a zaplavat si v moři. Náš Citronový dům přímo na pláži bychom si však dokázali představit jako letní byt klidně i na týden dva.

San Marino

San Marino, jeden z nejmenších států a zároveň nejstarší demokracie světa. Máme štěstí, že jsme přijeli právě 3. září, na 1716. výročí založení.

Ceny ubytování uvádím za celou rodinu (2 dospělí a děti 7 a 9 let).

Deník

San Marino

V kraji zvlněných kopců, hradních zřícenin a vinic se nachází San Marino, jeden z nejmenších států světa.

V době naší návštěvy si jeho 33 tisíc obyvatel právě připomínalo 1716. výročí založení stavitelem Marinem. Marinus se účastníl opravy hradeb kolem Rimini. Po dokončení práce se však usadil na blízké Monte Titano, kde roku 301 n. l. založil nezávislou mnišskou komunitu. San Marino se považuje za nejstarší demokracií světa, na což jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí.

Oficiální měnou je zde euro a mimochodem San Marino je jedinou zemí, kde je v oběhu 5eurová mince. Pojďme do tohoto fascinujícího koutu světa nahlédnout.