TOPlist

eCesty Archív Cestopisy Malajsie 2017

Malajsie 2017

Taiping

Taiping byl mezi 1876 a 1937 hlavním městem sultanátu Perak, než jeho roli převzal současný Ipoh. S ročním srážkami 4000 mm jde o nejvlhčí město na Malajském poloostrově (průměr je 2000-2500 mm). Je místem Perak Museum, prvního a nejstaršího muzea v Malajsii (1886), a také Antong (Aun Tong), nejstarší malajské pražírny káva, která je stále v provozu.

Putrajaya

Město Putrajaya, nově budované administrativní centrum Malajsie, je svými širokými bulváry, zelení a roztroušenými budovami velmi nemalajsijské. Jelikož má reprezentovat moderní Malajsii, architekti nešetřili na extravaganci a okázalosti budov.

Další fotografie: architektura, příroda, trhy, vyžití, noční

Perak Tong

V okolí Ipoh, hlavního města sultanátu Perak, najdete několik čínských skalních chrámů. Pokud Kek Look Tong vyplňuje velkou jeskyni, pak Perak Tong je navštěvován hlavně pro své fresky a výhled na Ipoh. Připravte se na výšlap 350 schodů. Odměnou vám bude výhled na zelené kopce v okolí města, některé zjizvené těžbou vápence.

Kuala Lumpur

V Kuala Lumpur se rád vracím do čínského chrámu Thean Hou – obzvláště v podvečerním světle, s výhledem na rozsvěcející se město, mě snad nikdy neomrzí.

Další fotografie Kuala Lumpur a Thean Hou zde (2016) a zde (2014).

Matang Mangrove Reserve

V sousedství rybářské vesnice Kuala Sepetang se rozkládá Matang Mangrove Forest Reserve, chráněná oblast pobřežních močálů. Skrz mangrovy vede kilometrová stezka a po řece Sepetang se můžete projet i lodí. Během návštěvy snadno narazíte na makaky a luňáky, kteří v ústí řeky loví ryby.

Ipoh

Znáte-li herečku Michelle Yeoh (Zítřek nikdy neumírá, Tygr a drak, Star Trek: Discovery, Crazy Rich Asians), právě jste se dotkli města Ipoh. Yeoh je totiž místní rodačkou.

Ipoh je dnes propagován jako turistická destinace především pro svou dobře zachovanou architekturu z britské koloniální éry, okolním vápencovým kopců, skalním chrámům (např. Kek Look Tong), a také specifické čínské kuchyní (Číňané jsou s 44 % obyvatel největší zdejší etnikem).

Kuala Sepetang

Z rybářské vesnice Kuala Sepetang, dříve Port Weld, byl roku 1885 zprovozněn první úsek železnice na Malajském poloostrově. Z trati, končící v Taipingu, dnes již zbyla pouze nádražní cedule, první v Malajsii ve čtyřech jazycích – malajsky, tamil, čínsky a anglicky. Dnes je Kuala Sepetang rybářské město, nejvíce známé sousedstvím s jedinečnou Matang Mangrove Forest Reserve. My jsme si jej trochu netradičně prohlédli z člunu.

Kellie's Castle

Nejslavnější (protože jediný) malajsijský hrad byl postaven Skotem. Roku 1915 William Kellie-Smith naplánoval stavbu hradu v oblasti kde vlastnil kaučukovníkové plantáže. Součástí měl být mimo jiné 6patrová věž (postaveny byly včetně přízemí patra 4) první výtah v Malajsii, kryté tenisové hřiště a střešní terasa. Kellie-Smith však roku 1926 zemřel na zápal plic a hrad nebyl nikdy dokončen. Dnes je jednou z atrakcí státu Perak, kde mimo jiné straší Smith-Kellieho duch, a také duchové dělníků kteří při stavbě zemřeli.

Kek Look Tong

Město Ipoh se nachází v oblasti vápencových skal a Jeskyně velkého štěstí (Kek Look Tong) je jedním z nejznámějších skalních chrámů v jeho okolí. Sochy, krápníky, oltáře, zahrada. Chrám je jedinečný tím, že je průchozí – jeskyně se na druhé straně otevírá do velké zahrady se dvěma jezery.

Teluk Intan

Ač jméno Teluk Intan znamená Diamantový záliv, město Teluk Intan se nachází 20 km ve vnitrozemí, v ohbí řeky Perak. Město je známé svou šikmou věži postavenou ve stylu čínské pagody. Sklon věže je způsoben podzemním pramenem. Původně šlo o vodárnu, dnes slouží jako hodinová věž a turistická atrakce.

Kuala Kangsar

Nenápadné královské město Kuala Kangsar stojí mimo turistické trasy. Upravené, plné parků, a přesto obyčejné. Kuala Kangsar je dodnes sídlem sultána státu Perak a kromě starého paláce také místem, kde stojí jedna z nejhezčích mešit Malajsie.

Fotografie

Malajsie 2017

Znovu za prací do Malajsie.