TOPlist

eCesty Archív Cestopisy

Cestopisy

Singapur ve fotografii: 2014 vs 1999 (9. 9. 2014)

Svět kolem nás se mění. Někdy pomalu a neznatelně, jindy rychleji a výrazněji. K lepšímu, i k horšímu. Následující fotografie dělí 15 let. Kolik najdete rozdílů?

Paya Indah Wetlands

Paya Indah (Krásné mokřady) najdete pouhých 16 km od Cyberjayi.

Ramadán (4. 8. 2014)

Právě máme za sebou islámský svatý postní měsíc Ramadán. Tady v Malajsii ho muslimové pečlivě dodržují. Od úsvitu do západu slunce není dovoleno nic jíst, pít, kouřit. Lidé by se měli zdržet světských radovánek a více se věnovat duchovním záležitostem, např. čtení Koránu… Výjimku v půstu mají děti do puberty, těhotné a kojící matky. Dále ženy v menstruaci či lidé na cestách, ti by si ale měli „zameškané“ dny nahradit… Život je i navenek omezen, spousta restaurací a jídelen je přes den zavřena, lidé vypadají tak nějak unaveněji, parky jsou prázdné… V Malajsii žije ale docela hodně Číňanů, Indů a dalších lidí jiných vyznání, kteří se řídí svými jinými pravidly, což taky znamená, že v indických či čínských jídelnách se najíst dá i v průběhu dne.

Zprávy z cesty

Kuala Lumpur

Deník

Batu Caves

Vápencový masiv severně od Kuala Lumpur skrývá jednu z nejoblíbenějších hinduistických svatyní v Malajsii.

Pulau Ketam

Čínská rybářská vesnička na ostrově v Melackém průlivu.

Fotografie

Cyberjaya (4. 6. 2014)

Přes den je hodně horko, 35 a víc, když nastavíte klimatizaci na 26 a přijdete z venku, je vám zima! V noci je taky horko – abych to přiblížila, tak abychom zmírnili noční horko, máme klimatizaci nastavenou na pouhých 27 stupňů, aby nám nebylo moc zima (ještě jednou podotýkám, že v noci) :-). V přízemí jsou dva bazény, jeden malý dětský a jeden velký, kde ale dospělák dosáhne na zem a jsou v něm vodotrysky. Takže tam každý den trávíme nějaký čas a budeme i nadále. Kousek od nás je i zcela moderní dětské hřiště s houpačkami, průlezkami, skluzavkami… a dalších pět pater pod úrovní „našeho přízemí“, které leží na pěti patrech garáží, je molo, kde jsou různé restaurace (indická, arabská, malajská, dokonce jsem zahlédla i cukrárnu a Starbucks coffee…), lékárna, obchůdky…

Jihovýchodní Asie 2014

Cyberjaya je nově postavené město u Kuala Lumpur, ze kterého by Malajsie ráda udělala druhé Silicon Valley – tedy místo, kde vznikají nové, či dokonce převratné myšlenky a objevy ovlivňující směřování světa. A právě tady jsme strávili několik měsíců.

Deník

Upozornění pro dobrodruhy: toto je deník z dovolené s malými dětmi. Ač jsme jeli naslepo – vše si zajišťovali na místě –, spali v hotýlcích i pod stanem, a z pohledu našich kluků zažili úžasná dobrodružství, přeci jen nešlo o cestu jaké popisují ostatní cestopisy na tomto webu. Tempo i výběr míst jsme podřídili dětem (4 a 6 let), které si chtějí hlavně hrát, bavit se a samozřejmě i objevovat, i když v mezích daných jejich věkem.  
NÁKLADY    
doprava   14 791 Kč
ubytování   14 128 Kč
strava   11 878 Kč
suvenýry   2596 Kč
vybavení   875 Kč
Celkem   44 268 Kč

Multikulturní Londýn

Vietnamská, irská, tibetská, litevská, bengálská, čínská. Všechny tyto kultury, a mnoho dalších, můžete v Londýně zažít z první ruky.

Britský Londýn

Když britský Londýn, tak existuje také ne-britský Londýn? Ano. A o něm příště.

Noční Londýn

Jak fotit Londýn během sychravého, mrazivého a sněhovo-deštivého března? Co třeba v noci?

Fotografie

Řecko 2013

Autem k moři, takže koupání, koupání, koupání... ale i na focení nakonec došlo.

Británie 2013

Pracovně v Londýně 10. – 18. 3. 2013.

Thajsko 2008 – první část deníku

Přesně před pěti lety jsme se s Táňou a tehdy čtyřměsíčním Mikim ocitli v Thajsku. Přijel jsem tam vést projekt informačních kampaní o národních parcích Západní pralesní oblasti na pomezí Thajska a Barmy. V Thajsku jsme strávili 8 měsíců, po návratu jsme se opět rozrostli, takže nebyl čas sepisovat zápisky. Teď je tedy konečně dávám dohromady a začal jsem první část pokrývající počáteční dva měsíce pobytu – návštěvu Isanu (severovýchod Thajska) a rezervací a národních parků Západního pralesa.

Ampawa