TOPlist

eCesty Archív Cestopisy

Cestopisy

Hua Hin – Takiab

Vesnička Takiab přímo navazuje na Hua Hin – my jsme bydleli na jejím okraji. Přítomnost pláže, poloostrovu s buddhistickým chrámem, pouličních jídelen a restauraci, odstíněnost od ruchu města – ideální místo.

Geylang

Geylang je dnes znám hlavně jako singapurská čtvrť červených luceren, jde však o čtvrť rozlehlou a tedy podstatně rozmanitější. Podél Geylang Road se stále táhnou typické čínské kupecké domy (foto z jiné mé cesty zde), a kupříkladu Geylang Serai je nejstarší malajské sídlo v Singapuru. Další foto z Geylangu zde.

Hua Hin – Ban Sansuk

Co v tropech nejvíce zpříjemní měsíční pobyt na jednom místě? Určitě možnost osvěžit se ve vodě. A pokud je to možné v moři i bazénu, není co víc si přát... Přesně to nabízí kondominium Ban Sansuk: příjemnou tropickou zahrada, několik brouzdališt, velký bazén, a 4kilometrovou písečnou pláž. Vše pár kroků od sebe, a také deset minut od centra Hua Hin s nekonečnou nabídkou thajských kulturních i kulinářských zážitků.

Putrajaya

Putrayaja byla naplánována a postavena na zelené louce, a spolu s Kuala Lumpur je dnes hlavním městěm Malajsie – sídlí zde předseda vlády, postupně se sem přesunují ministerstva. Svým způsobem jde o fascinující místo, byť umělé, nemalajské a neasijské, a z pohledu běžného života víceméně mrtvé. Více o Putrajayi např. Wikipedie.

V minulosti jsem už zveřejnil fotografie architektury, přírody, trhů a vyžití v Putrajayi, zde je několik nočních fotografií.

Phetchaburi

Phetchaburi – „Město diamantů“ –, ležící v třetině cesty z Hua Hin do Bangkoku, bylo založeno v 11. století. Pro svou blízkost hlavnímu mestu se stalo oblíbeným místem odpočinku krále IV, který zde postavil chrámový komplex Phra Nakhon Khiri. Dříve se v okolí Phetchaburi těžila sůl, dnes je známe svými limetkami a hřebíčkovcem malajským (alias rose apple).

Hua Hin – tradice

Ač je Hua Hin především odpočinkovým plážovým městem pro thajské i zahraniční turisty, přeci jen jde především o město thajské, tedy ctící tradice. Jedním z nich, jenž je v každém městě vykonáván denně již po stovky let, je tak bat – ranní obdarovávání mnichů. Dalším tradičním svátkem, který se v Thajsku slaví vzhledem k velké čínské komunitě je čínský nový rok.

Tropea

Tropea, historické ale i plážové město, je vystavěna na skále. Z moře je nápadný osamocený útes s kostelem Svaté Marie, za ním se však zvedá daleko mohutnější skalní masiv s historickou i moderní Tropeou. Pláže, historie, výborné jídlo a výhled na sopku Stromboli – to je Tropea.

Kuala Lumpur

V Kuala Lumpur se rád vracím do čínského chrámu Thean Hou – obzvláště v podvečerním světle, s výhledem na rozsvěcející se město, mě snad nikdy neomrzí.

Další fotografie Kuala Lumpur a Thean Hou zde (2016) a zde (2014).

Hua Hin – město

Hua Hin, plážové město v Thajském zálivu tři hodiny od Bangkoku, je oblíbeným místem odpočinku nejen thajského krále, ale i naše. Před 11 lety jsme zde strávili 8 měsíců, tentokrát jsme zakotvili jen na měsíc, za to s oběma kluky.

V Hua Hin je zkoncentrováno vše, co dělá Thajsko Thajskem – pláže, moře, milí lídé, noční trhy, chrámy s drzými opicemi, skvělé jídlo, a v bezprostředním okolí také národní parky s vodopády, jeskyněmi, slony a džunglí.

Centrum

Singapur ušel od nezávislosti v roce 1957 úctyhodný kus cesty. Z chudého ostrova, v roce 1965 navíc vyloučeného z federace s Malajsií, po jeden z nejdůležitějších finančních a logistických uzlů Asie i celého světa. Své návštěvníky dnes oslňuje futuristickou architekturou, organizovaností, čistotou. Patří mezi nejdražší a zároveň nejlépe hodnocená místa pro život. Takto vypadá jeho centrum. Další fotografie centra Singapuru zde.

Valle dei Templi

S rozlohou 1300 hektarů je Valle dei Templi největším archeologickým nalezištěm na světě. Naleznete zde největší chrám v dórském stylu, který kdy byl postaven (nikdy nebyl dostavěn a dnes jsou zn něj jen ruiny), a také chrám Concordia, který si za svůj symbol zvolilo UNESCO. Jsme na jihu Sicílie, tak se připravte na dlouhou chůzi pekelným vedrem a téměř bez stínu. Námaha však stoji za to.

Subang Jaya

Kuala Lumpur samotné je poměrně malé město. Megapoli z něj dělá teprve propojení s okolními městy do aglomerace velkého Kuala Lumpur. Města navazují jedno na druhé, hranice jsou zcela smazány a celá aglomerace působí jako jeden celek. Několikrát jsem přebýval v Bandar Sunway, čtvrti města Subang Jaya, které přímo navazuje na sousední město Petaling Jaya. Hranici mezi nimi ale nepoznáte, pokud nevíte, že jí je dálnice E10.

Bandar Sunway je známé obřím nákupním centrem Sunway Pyramid a přilehlým akvaparkem Sunway Lagoon. Jde o příznačný asijský mišmaš, jenž si vypůjčuje nápady ze všech možných koutů světa: Sunway Pyramid je tématicky egyptské, zatímco Sunway Lagoon majský.

Fotografie

Výběr

LAOS: Luang Prabang • Pak Ou • Vang Vieng • Vientiane
THAJSKO: Amphawa • Bangkok • Damnoen Saduak • Hua Hin • Kanchanaburi • Ko Chang • NP Khao Sam Roi Yod • NP Khuean Srinagharindra • NP Kuiburi • Phetchaburi • Samut Songkhram • Tha Kha

Lidé

Singapur je v pravdě multikulturní zemí. Tři čtvrtiny obyvatel tvoří Číňané, následování Malajci, Indy a dalšími etniky, včetně Evropanů. Jazyk, náboženství, kuchyně, svátky – vše se v Singapuru prolíná a vytváří svébytný kulturní mix. 21. července si Singapur dokonce připomíná Den rasové harmonie (Racial Harmony Day) – v upomínku na nepokoje, které roku 1964 Singapurem hýbaly. Dnes se velká většina obyvatel považuje v první řadě za Singapuřany, což je tou nejlepší vizitkou pro jeho zakladatele.

Deník

Syrakusy

Beze sporu nejznámějším rodákem ze Syrakus je Archimédes. Filozof, matematik, astronom, vynálezce, který mimo jiné svými důmyslnými stroji v průběhu druhé punské války pomáhal Syrakusám dva roky odolávat římskému obléhání. Ve svém rodném městě i zemřel, a to rukou římského vojáka, jenž ignoroval jeho žádost „Neruš mi mé kruhy!“, a nebo ne?

Dnešní moderní Syrakusy – ulice s oprýskanými domy a chaotickou dopravou, včetně elektrických autobusů – by Archimédes nejspíš nepoznal, ostrov Ortigia si však stále zachovává své starobylé kouzlo.

Kepong

Nejbližší džungli u Kuala Lumpur najdete v Kepongu, 15 km od centra města. Zdejší Forest Research Institute of Malaysia (FRIM) je oblíbenou destinací pro obyvatele metropole i celého Selangoru. Obzvlášt oblíbené je koupání u vodopádu a procházky džunglí. Je zde otevřena i stezka v korunách stromů, kam se nám však ani při druhé návštěvě nepodařilo dostat, jelikož návštěvu je třeba rezervovat s dostatečným předstihem. Další fotografie z FRIM zde.

Mimo FRIM jsme tentokráte poznali i jinou stránku tohoto předměstí – výbornou hot pot (Malajci říkají steamboat) restauraci Popo Steamboat.

Kuchyně

Díky svému pestrému etnickému složení má Singapur, stejně jako sousední Malajsie, kulinářskou nabídku neskutečně bohatou a rozmanitou. Nejrozšířenější je čínská kuchyně, následována malajskou, indickou, indonéskou. Jako jedno z nejkosmopilitnějších a nejbohatších měst světa nabízí street food, i prvotřídní restaurace, a vše mezi tím. Díky tropickému klimatu, kdy jsou pouliční sánky a jídelny otevřeny celý rok, si můžete užít nabídky jídla 24x7.

Pantalica

Nekropole je výraz pro velké pohřebiště. A Pantalica je skutečně velká – v kaňonech řek Anapo a Calcinara se na 80 hektarech nachází kolem 4000 skalních hrobek. Pantalica prosperovala zhruba 600 let od 13. do 7. století př. n. l., kdy byla nejdůležitějším městem východní Sicílie. Po založení přístavu Syrakusy (734 př. n. l.) však její význam začal klesat až byla zcela opuštěna. Skalní obydlí a hrobky však zůstaly a od roku 2005 jsou spolu se Syrakusami dalším sicilským příspěvkem ke světovému dědictví UNESCO.