TOPlist

eCesty Archív Cestopisy

Cestopisy

Matang Mangrove Reserve

V sousedství rybářské vesnice Kuala Sepetang se rozkládá Matang Mangrove Forest Reserve, chráněná oblast pobřežních močálů. Skrz mangrovy vede kilometrová stezka a po řece Sepetang se můžete projet i lodí. Během návštěvy snadno narazíte na makaky a luňáky, kteří v ústí řeky loví ryby.

Doprava

Metro, autobusy, double-deckery, taxíky a dokonce i lanovka – Singapur poskytuje svým obyvatelům jednu z nejhustších a nejefeketivnějších sítí hromadné dopravy na světě. A ještě skrz ní všechny nabádá k ohleduplnějšímu životu.

Santubong

Santubong je poloostrov na Borneu, severně od města Kuching. Prakticky celý je pokrytý džunglí národního parku Santubong, kterému dala jméno ústřední 810m hora. A hora je nazvána podle princezny Santubong, kterou podle místní legendy ze žárlivosti zabila její sestra Sejinjang.

Do národního parku jsme se nevydali, zato jsme navštívili zdejší skanzen Kampung Budaya Sarawak, kde stojí repliky tradičních domů všech etnik Sarawaku. Skanzen se prezentuje jako „Živé muzeum“ – v domech provází lidé v tradičních oděvech, předvádí některé každodenní činnosti a můžete navštívit i kulturní show přibližující etnika žijící v Sarawaku.

Noto

Noto vděčí za svou dnešni podobu zemetřesení v roce 1693. Stavitelé Rosario Gaglairdi a Vincenzo Sinzatra odvedli skvělou práci, která obzvlášť vynikne za soumraku, kdy se zdejší barokní architektonické klenoty zbarví do medové barvy.

Centrum

Singapur ušel od nezávislosti v roce 1957 úctyhodný kus cesty. Z chudého ostrova, v roce 1965 navíc vyloučeného z federace s Malajsií, po jeden z nejdůležitějších finančních a logistických uzlů Asie i celého světa. Své návštěvníky dnes oslňuje futuristickou architekturou, organizovaností, čistotou. Patří mezi nejdražší a zároveň nejlépe hodnocená místa pro život. Takto vypadá jeho centrum. Další fotografie centra Singapuru zde.

Johor Bahru (a přechod do Singapuru)

Johor Bahru je průmyslové město, jehož největší význam spočívá ve skutečnosti, že je jediným pozemním přechodem do Singapuru. Auto zaparkujete v obřím parkovišti na johorském nádraží JB Sentral, přejdete do ještě obřího imigračního centra CIQ, kde nasednete na bus MHD, necháte se po hrázi přes Johorský průliv převést na singapurskou stranu hranice, odkud pak pokračujete autobusem nebo taxíkem dál do Singapuru. Další podrobnosti o přechodu zde.

Gallina

Paradiso del Mare u městečka Gallina je malý rodinný kemp v jihovýchodním cípu Sicílie, 25 km od Syrakus. Prakticky všechna místa jsou stíněna buď olivovníky nebo vyššími stromy, pláž je odsud 50 m (půl kilometru žlutého písku), moře teplé (dlouho do podzimu) a v okolí přírodní i kulturní památky z dob od Kartága po baroko. Lepší základnu jsme si ani nemohli přát.

Goa Gajah

Přesný původ jména Goa Gajah – Sloní jeskyně – není znám. Nicméně obrovská tvář vysekaná ve skále, jejímíž ústy se do jeskyně vstupuje, je považována za tvář slona. Kromě soch hinduistických bohů zde vykopávky odhalily budhistické vlivy pocházející až z 8. století n. l. Velká vodní nádrž na nádvoří pravděpodobně sloužila k nabírání a svěcení vody během obřadů. Nádrž byla dlouho zasypána, a teprve roku 1954 zde byly odkryty sochy, z nichž dnes do nádrže tryská voda.

NP Bako

Národní park Bako je přístupný jen po vodě, což přispívá k pocitu jeho izolovanosti (i když ve skutečnosti izolovaný není, jde o běžnou turistickou destinaci). 

Tento nejstarší národní park v Sarawaku je protkán sérii stezek vedoucích džunglí a planinami na skalní vyhlídky a pláže. Zpět do ústředí je možné se vrátit na člunu kolem pobřežních skal zerodovaných do fantaskních tvarů připomínajích želvu, kobru, mužskou hlavu. Dobře se zde pozorují languři, kahau nosatí a u ústředí parku přebývá i rodinka ohroženého bornejského prasete vousatého.

Kampung Bako

Chcete-li navštívit národní park Bako, musíte se nejprve dopravit do stejnojmenné vesnice. Park se sice nachází na poloostrově, avšak neprostupná džungle znemožňuje jiný přístup než po moři. Vesnice Bako je situována v ústí řeky Tabo, jež ji zároveň dělí na dvě části. Na pravém břehu je společný terminál pro autobusy do Kuchingu a čluny do parku. Na levý břeh, kde stojí na kůlech většina vesnice, se dá dostat přívozem – pendlující loďkou. Malajská venkovská idyla jedna báseň.

Zafferana Etnea

Malebné městečko Zafferana Etnea na svahu Etny bylo ve své historii sopkou mnohokrát ohroženou. Naposledy roku 2013. Přesto je mezi návštěvníky oblíbeno jak v létě (mírnější klima), tak v zimě (zimní sporty na svazích sopky) .

Cyberjaya a Dengkil

Přestože jsou Cyberjaya a Dengkil sousedé, stěží byste našli rozdílnější města. Cyberjaya má být supermoderním centrem pro světové technologické firmy, Dengkil je ospalým zapadákovem. Jedno však mají společné se všemi ostatními městy v Malajsii – výbornou kuchyni.

Další fotografie zde: Cyberjaya, Dengkil.

Thajsko a Laos 2019

Thajsko opět po 10 letech (2008, 1998-9), a opět trochu jinak.

Botanic Garden

Singapurská botanická zahrada byla založena již roku 1859. Nejde o pouhou sbírku flóry. Zahrada je rozdělena na oblasti, jimž dominují různá témata: Rainforest (Deštný prales), Healing Garden (Léčivá zahrada), Evolution Garden (Evoluční zahrada) a další. Speciálně pro děti je určena Jacob Ballas Childern's Garden, kde najdete malou farmu, sad, stromový dům, zavěšený most, děti si můžou např. vyzkoušet jak funguje fotosyntézy a další zajímavosti pro malé přírodovědce.

Batu Caves

Zcela obklopen městem, skalní masív v Batu Caves, 10 km od centra Kuala Lumpur, skrývá hinduistickou svatyni zasvěcenou bohu Muruganovi.

Etna

Už staří Řekové věřili, že Etna je sídlem Vulkána, boha ohně. Vulkán zde tedy musí přebývat minimálně 500 000 let, což je odhadovaná doba od první erupce. A seismologové se asi museli dostat i k jeho záznamům o aktivitě sopky, protože Etna má nejdelší období zdokumentovaných sopečných výbuchů na světě, sahající až do roku 1500 př. n. l. Nejničivější z nich se odehrál roku 1669. Výbuch zcela zničil přilehlé městečko Nicolosi, proud lávy doputoval až do Catanie na pobřeží moře, překonal 20 metrové hradby a zničil velkou část města. Vychladnutí lávy trvalo 8 let.

Lemanak – oslava

První den večer je na naše přivítání uspořádána oslava – tradiční ibanské tance. Nejprve tančí muži, převlečeni do krásně tkaných tunik a čelenk s ptačími péry. Poté dívky v neméně krásně tkaných šatech s blyštivými plíšky a ozdobnými kovovými čelenkami, jež připomínají rozvětvené stromy. A nakonec se máme připojit i my. Dostáváme čelenky a pokoušíme se během tance napodobit zoborožce stejně věrně, jako naši hostitelé. K tanci hraje živá hudba – xylofon a gongy. Po představení samozřejmě následuje čaj, káva, a hlavně rýžový tuak.

O našem nakouknutí do života Dajaků v pralese podél řeky Lemanak čtěte více zde.

Ipoh

Znáte-li herečku Michelle Yeoh (Zítřek nikdy neumírá, Tygr a drak, Star Trek: Discovery, Crazy Rich Asians), právě jste se dotkli města Ipoh. Yeoh je totiž místní rodačkou.

Ipoh je dnes propagován jako turistická destinace především pro svou dobře zachovanou architekturu z britské koloniální éry, okolním vápencovým kopců, skalním chrámům (např. Kek Look Tong), a také specifické čínské kuchyní (Číňané jsou s 44 % obyvatel největší zdejší etnikem).

Jatiluwih

Bali je neskutečně úrodné, a to nejen díky tropickém klimatu, ale i sopečnému podloží. Venkov, což je, kromě aglomerace kolem Kuty a Denpasaru, téměř celý ostrov, přímo raší zelení. Silnice k rýžovým terasám Jatiluwih se vine výš a výš do kopců. Je samá díra, k čemuž přispívá i nespočet zurčících potůčků, jež se během dešťů mění v dravé řeky strhávající vše.

Rýže se na Bali pěstuje mokrou metodou – v políčkách zaplavených vodou, respektive na zaplavených terasách. Mezi terasami jsou vytvořeny cestičky, které se využívají pro kontrolu, a během sklizně. Stejně jako na našich polích, i zde je bezpočet strašáků z hadrů a plechu, kteří mají zabránit vyzobávání rýžových zrnek ptáky.

Kuala Lumpur

Přes noční trhy, čínské chrámy k moderní architektuře.