TOPlist

eCesty Archív Cestopisy

Cestopisy

Geylang

O čtvrti Geylangu kolují všelijaké zvěsti. Třeba že není bezpečná, je plná prostitutek, špinavá atd. Rozumím tomu. Singapur se snaží pěstovat pověst super čistého, moderního, hi-tech města, a vše co nezapadá do tohoto obrázku se snaží upozadit. Geylang je však daleko věrnějším představitelem Singapuru než uměle zrekonstruované Chinatown, moderní Gardens by the Bay nebo Downtown Core: jídelny, hotýlky, obchody, a také sem tam nějaká ta šlapka. V Geylangu to prostě žije.

Taormina

Spolu s Etnou je starobylé město Taormina jednou z ikon Sicílie. Saracénský hrad z 10. století, tyčící se vysoko nad městem, skály svažující se prudce do moře, všudypřítomný symbol Sicílie Trinacria, křivolaké uličky, řecký amfiteátr ze 3. století. A samozřejmě výborná káva a zmrzlina. To je jen několik tipů z tohoto charismatickém města na břehu Jónského moře.

Ubud

Ubud je dnes roztahané turistické centrum s nekonečnou nabídkou chrámů, hostelů, restaurací a kulturních představení. Na jednu stranu je tu turisty přesyceno. Jelikož se však řada aspektů balijské kultury promítá do každodenního života, nepůsobí to tak nepatřičně: mnoho míst je krásně ozdobených nástěnnými plastickými reliéfy, mandalami z okvětních lísků, sochami, a samozřejmě všudypřítomnými mističkami s obětinami canang sari. Ubud je zkrátka nechutně turistický, ale jaksi to nějak moc nevadí. Respektive – před 15 lety byl daleko klidnější a měl autentičtější atmosféru, avšak díky jedinečnosti zdejší kultury zbylo i po těch letech komercionalizace stále spousta tradičnich balijských vjemů – cesta do Ubudu stojí za to například už jen kvůli návštěvě představení stínového divadla wayang kulit.

Lemanak – oběd na řece

Kotvíme na kamenité mělčině v ohbí řeky. Začíná příprava oběda. Rýže je zabalena do banánových listů a vložena do bambusu. Zbylé místo v bambusu je zaplněno vodou a bambus je pak položen na hořící dřevo. Jakmile se voda vyvaří, bude rýže hotová. Na sousedním ohni jsou grilovány ryby a lilky. Všichno čtyři kluci se mezitím bavím chytáním ryb. Utrhli dlouhé stonky trávy a předstírají, že loví. Místní kluci sebou mají i lodičky z rozříznutých malých PETek od vody – fantazii se zde meze nekladou. Ale abych nezapomněl: dobrou chuť!

Kuala Sepetang

Z rybářské vesnice Kuala Sepetang, dříve Port Weld, byl roku 1885 zprovozněn první úsek železnice na Malajském poloostrově. Z trati, končící v Taipingu, dnes již zbyla pouze nádražní cedule, první v Malajsii ve čtyřech jazycích – malajsky, tamil, čínsky a anglicky. Dnes je Kuala Sepetang rybářské město, nejvíce známé sousedstvím s jedinečnou Matang Mangrove Forest Reserve. My jsme si jej trochu netradičně prohlédli z člunu.

Chinatown

Chrámy, trhy, kavárničky – singapurská Čínská čtvrť je dnes především turistickým magnetem. Stále se však procházíte ve stínu tradičních charakteristických 5-foot way, vzhlížíte k barevným okenicím ve 2. a 3. patře, a potkáváte pouliční prodejce.

Kalábrie

Kalábrie: Capo Vaticano, Pizzo, Tropea.

Sanur

Sanur byl příjemnou základnou pro náš pobyt na Bali, vhodně umístěný mezi místy, která nás zajímala. Jde o plážové město, kde je vše podřízeno turistům  jídelny, restaurace, obchody. Několik resortů, včetně našeho Diwangkara, je umístěno přímo na pláži – ideální pro děti. Podél pláže vede kilometry dlouhý dlážděný chodník, mimo to je Sanur na běžné chození příliž rozsáhlý.

Sicílie

Sicílie historická, přírodní, plážová i kulinářská: Etna, Noto, Pantalica, Syrakusy, Taormina, Valle dei Templi.

Apulie a Basilicata

Z plážového městečka San Menaio v Apulii, kde jsme vegetili v Citrónovém domě, přes Materu v Basilicatě, kde jsme vegetili v jeskyni, do Letojanni na Sicílii, kde jsme vegetili v plážovém kempu mezi olivovníky.

Lemanak – dlouhý dům Alo

Dlouhý dům je opravdu... dlouhý – na délku měří nějakých 80 metrů. Z jedné strany se po celé jeho délce táhne krytá veranda ruai. Ruai je z velké části vybetonovaná a pokrytá rohožemi, na kterých se sedí (a leží). Jen na konci, kde se dům zvedá nad terén, je podlaha dřevěná. Teprve z ruai se vchází do příbytků jednotlivých rodin. Na ruai se odehrává všechen společenský život domu.

Dajakové, z části stále žijící v tzv. dlouhých domech, tvoří asi 200 kmenů rozesetých po celém Borneu. Dříve byli známí jako lovci lebek, dnes jde často o křesťany (také za dlouhým domem Alo, který jsme navštívili, stojí malý kostelík), jejichž živobytím je zemědělstvím (pepř, rýže, palma olejová) a lov (ryby, zvěř).

Letojanni

Kempování mezi 325 olivovníky – tak si už navždy budeme pamatovat Letojanni, plážové městečko na východním břehu Sicílie. Samotné Letojanni není niajk zvláštní ani úchvatné. Má však výbornou polohu pro návštěvu jedněch z nejatraktivnějších míst Sicílie – proslulého města Taormina a sopky Etny. A to nemluvě o poloze kempu přímo na 3km pláži tvořené směsí oblázků a písku.

Kellie's Castle

Nejslavnější (protože jediný) malajsijský hrad byl postaven Skotem. Roku 1915 William Kellie-Smith naplánoval stavbu hradu v oblasti kde vlastnil kaučukovníkové plantáže. Součástí měl být mimo jiné 6patrová věž (postaveny byly včetně přízemí patra 4) první výtah v Malajsii, kryté tenisové hřiště a střešní terasa. Kellie-Smith však roku 1926 zemřel na zápal plic a hrad nebyl nikdy dokončen. Dnes je jednou z atrakcí státu Perak, kde mimo jiné straší Smith-Kellieho duch, a také duchové dělníků kteří při stavbě zemřeli.

Sentosa

Sentosu jsem poprvé navštívil před 15 lety. Už tehdy šlo o umělý svět, ale hlavní atrakce – 37metrový Merlion – vycházela ze singapurských dějin. Časy se však změnily. Dnešním trhákem jsou ještě umělejší Universal Studios Singapore, která potvrzují pověst Sentosy, potažmo celého Singapuru, jako ráje konzumu.

Putrajaya – vyžití

Město Putrajaya, nově budované administrativní centrum Malajsie, je svými širokými bulváry, zelení a roztroušenými budovami velmi nemalajsijské. Jelikož má reprezentovat moderní Malajsii, architekti nešetřili na extravaganci a okázalosti budov.

Putrajaya je netypická také svými možnostmi vyžití. Jelikož jde o výkladní skříň Malajsie, najdete zde několik naučných parků (skvělé pro dospělé i děti) – Taman Botani (Botanická zahrada), Taman Wetland (Mokřady), Taman Pertanian Warisan (Park zemědělského dědictví) a další. Pořádají se zde výstavy a přehlídky, je tu lezecká stěna, a samozřejmě nesmí chybět nákupní centrum. Pro nákupy jsou však daleko zajímavější úterní noční trhy. 

Matera

Matera je jediným místem na světě, kde se lidé můžou pochlubit, že žijí ve stejných domech jako jejich předci před 9000 lety – jsou totiž vytesány do skály. Ještě v 80. letech 20. století byla Matera zapomenutým městem, kde živořila chudina. Dnes je chráněnou památkou UNESCO a noc v jeskyni je stejně plnohodnotnou atrakcí jako zdejší křivolaké uličky a kamenné kostely. Díky podobě se starobylými místy z okolí Jeruzaléma se zde natáčely filmy jako Umučení Krista nebo Ben Hur.

Melaka

Na skok v Melace, a to do slova – během letošní služební cesty není příliš času, tak tedy alespoň na pár hodin po hlavních místech. Více fotografií z Melaky zde.

Lemanak – lidé

Dajakové, z části stále žijící v tzv. dlouhých domech, tvoří asi 200 kmenů rozesetých po celém Borneu. Dříve byli známí jako lovci lebek, dnes jde často o křesťany (také za dlouhým domem Alo, který jsme navštívili, stojí malý kostelík), jejichž živobytím je zemědělstvím (pepř, rýže, palma olejová) a lov (ryby, zvěř). O našem nakouknutí do života v pralese podél řeky Lemanak čtěte více zde.

Bukit Timah

Bukit Timah (Cínový vrch) je nejen rezidenční čtvrť Singapuru, ale také nejvyšší kopec v Singapuru (163 m n. m.). A právě na jeho úpatí se nachází Bukit Timah Nature Reserve, kus džungle přímo v srdci Singapuru. Kdo by to byl do hypermoderního Singapuru řekl?

Kek Look Tong

Město Ipoh se nachází v oblasti vápencových skal a Jeskyně velkého štěstí (Kek Look Tong) je jedním z nejznámějších skalních chrámů v jeho okolí. Sochy, krápníky, oltáře, zahrada. Chrám je jedinečný tím, že je průchozí – jeskyně se na druhé straně otevírá do velké zahrady se dvěma jezery.