TOPlist

eCesty Archív Cestopisy

Cestopisy

Pulau Penang

Ostrov Penang byl prvním britským sídlem na malajském poloostrově. Stala se z něj rušná obchodní křižovatka, což přitáhlo tisíce čínských obchodníků. Od té doby je ostrov jedním z malajsijských center čínské kultury, najdete zde mnoho buddhistických chrámů, a to nejen čínských. Se založením Singapuru v roce 1819 došlo k poklesu obchodnho významu ostrova, zůstal však rušným regionálním centrem.

Dnes se v zde míchají vlivy čínské, malajské, indické, thajské. Jeho kuchyně patří k nejrozmanitější v Malajsii, stejně jako jeho krajina – od písečných pláží po zelené kopce poseté chrámy. Také náboženské vlivi se tu střídají co ulice – buddhistické chrámy vedle mešit, hinduitsikcé vedle taoistických. Historie i kultura zde promlouvají na každém rohu.

Melaka

Melaka – malajská, čínská, koloniální – je jedno z ikonických míst Malajsie. Melaka všechny přitahuje. Cizince svou rozmanitou koloniální architekturou a domácí svojí... rozmanitou koloniální architekturou. A ještě čínskou čtvrtí, jež je spolu s georgetownskou nejatmosféričtější v Malajsii, a kam malajsijští Číňané jezdí hlavně z důvodu zvaného kuřecí rýžové koule.

Putrajaya – příroda

Město Putrajaya, nově budované administrativní centrum Malajsie, je svými širokými bulváry a roztroušenými budovami velmi nemalajsijské. Nemalajsijské je také svou zelení – na jeho území se rozkládá snad nejvíce parků a zahrad ze všech malajsijských měst. Ideální pro děti, ale také třeba k poznávání tropických plodin, dřevin a rostlin. A navíc – všechny tyto zelené prostory jsou téměř prázdné, takže je budete mít víceméně pro sebe.

Kinabatangan – palma olejová

Plantáže palmy olejové – rozprostírají se ihned za hranicí rezervace Kinabatangan, která tak tvoří jen úzký pruh země podél řeky. V porovnání s narušeným pralesem žije na plantážích pouhá třetina druhů savců, s pralesem primárním pak jen sedmina. Po jedné generaci palem (25 let) je půda navíc vyčerpaná a znehodnocená chemickými hnojivy.

Bangli (Pura Kehen)

Až do počátku 20. století bylo Bangli jedním z devíti balijských království. Dnes je věhlasné díky Pura Kehen, chrámu z 11. století. Chrám je postaven ve svahu, což mu přidává na impozantnosti.

Melaka – Mini Malaysia

Nenápadná cedule na silnici do Melaky ukazuje k Taman Mini Malaysia, jednomu z mála skanzenů v Malajsie. Vřele doporučuji si projít! Jsou zde domy ze všech malajsijských států, takže krásně zjistíte společné i rozdílné prvky. Najdete zde i sekci domů ze zemí ASEAN – snad budete mít více štěstí a nebude zavřená jako v době naší návštěvy.

Pulau Pangkor

Ostrov Pangkor, z Kuala Lumpur 3-4 hodiny jízdy autem a dalších 45 minut lodí, patří spolu s Cheratingem a ostrovem Tioman k neoblíbenějším plážovým destinacím pro obyvatele Selangoru. V Selangoru samotném je koupání v moři o zdraví – Melacká úžina, jíž proplouvá třetina světové námořní nákladní dopravy, se zde významně zužuje, což přispívá k větší míře znečištění. Moře kolem Pangkoru není tak panenské jako na Perhentianech, ale z Kuala Lumpur je to asi nejblíž ideální plážové dovolené.

Limbang

Limbang by byl bezvýznamným městem, jakých jsou v Malajsii tisíce, pokud by nešlo o administrativní centrum okresu, jenž byl předmětem více než stoletého sporu Malajsie a Bruneje – malajsijský okres Limbang dělí brunejské území na dvě nesouvislé části. Záležitost byla vyřešena v roce 2009 – Brunej se vzdala nároku na Limbang, za což ji Malajsie přenechala ropná pole v Jihočínském moři.

Sekinchan

Rýžová pole a čerstvé ryby – tyto dva pojmy se mi vybaví při zmínce o Sekinchanu, pobřežním městečku 100 km od Kuala Lumpur. Chcete-li vidět rýžová pole zelená, před sklizní, přijeďte v dubnu, či září/říjnu. Ke vstupence dostanete balíček zdejší rýže. Pak si zajděte do jedné z místních rybích restaurací a na pláži (ne moc ke koupání, ale k povalování ano) si na strom hoďte minci pro štěstí a s čerstvě otevřeným kokosem si sedněte do jednoho z odpočinkových hnízd ve stromech.

Haw Par Villa

Pokud zavítáte do Haw Par Villa, čeká vás jedinečný zábavní park. Na ploše tři hektarů si můžete prohlédnout více než 1000 soch, plastik a diorámat na téma čínské tradice a mytologie. Pro Singapurce s dětmi je obzvlášť oblíbená výchovná umělá jeskyně barvitě zobrazující Deset soudů pekla.

Serian

Ač to není na první pohled patrné, provinční městečko Serian je mezinárodní křižovatkou na Pan-Borneo Highway, významem podobnou karavaním zastávkám na trasách přes poušť.

Po příjezdu z Kuchingu můžete buď pokračovat vnitrozemím Sarawaku do 13 hodin vzdálené Bruneje (880 km), a dál až do 23 hodin vzdáleného Sandakanu (1530 km) v sousedním malajsijském státě Sabah. Nebo odbočíte na jih a zamířit po Trans-Kalimantan Highway do 6 hodin vzdáleného indonéského přístavu Pontianak (285 km). Kalimantan (indonéské Borneo) je daleko méně propojený komunikacemi než malajsijská část Bornea, a tato silnice je prakticky jeho jediným pozemním spojením s okolním světem.

Kinabatangan – džungle

Rezervace Kinabatangan tvoří několik kilometrů úzký pruh džungle podél řeky, za ním se prostírají plantáže palmy olejové. Žije zde velké množství zvířat, která se však lépe pozorují z člunu na vodě – nejlépe brzy ráno nebo pozdě odpoledne až večer, na svých místech, kam chodí pít.

Kampung Ayer

Benátky Asie – tak se někdy přezdívá Kampung Ayer, největší vodní vesnici na světě, jejiž jméno v překladu znamená – „Vodní vesnice“. Brunej ji považuje za národní dědictví, a zdejším obyvatelům poskytuje vodu i elektřinu zdarma. Žije zde téměř 40 000 lidí, jsou zde školy (včetně střední), policejní služebna, hasiči, mešity.

Než do Kampung Ayer zamíříte, pečlivě si rozmyslete kam a kudy se zde vydáte – dřevěných chodníčků, čnících na pylonech 3-4 metry nad hladinou řeky, je tu 36 km a chůze pod tropickým sluncem bez stínu dá zabrat.

Virtuální prohlídka fascinujícího světa života na vodě začíná...

Tirta Empul

Roku 962 byly na místě dnešního chrámu Tirta Empul v Tampaksiringu objeveny lěčivé prameny. K očistným účinkům pramene se váže legenda o králi Mayadenawaovi. Podle ní jméno Tampaksiring znamená „šikmá stopa“ – odkaz na příhodu, kdy Mayadenawa během útěku před bohem Indrou zanechal ve svahu otisk chodidla – brázdu, kde později vznikl Tampaksiring.

O výjimečnosti místa svědčí i budova v kopci nad jezírkem. Působí moderně a okolí kolem ní je podezřele upravené. To proto, že jde o jeden ze šesti paláců indonéského prezidenta (2× Jakarta, 2× Bogor, Tampaksiring, Yogyakarta), kde svého času během pobytů na Bali přebýval i první indonéský prezident Sukarno.

Kinabatangan – fauna

Povodí řeky Kinabatangan je rájem pro ornitology (ledňáčci, orli, zoborozčci...), žijí zde však také krokodýli, sloni, primáti (orangutani, kahau nosatý...). I když se nám všechna jmenovaná zvířata nepodařilo spatřit, naše „úlovky“ byly přesto bohaté.

Kinabatangan – řeka

Rezervace Kinabatangan patří k nejodlehlejším oblastem Malajsie. Její životodárnou tepnou je řeka Kinabatangan, jež stále slouží jak zdejším rybářům, tak fauně žíjící v džungli. Rezervaci tvoří jen několik kilometrů úzký pruh podél řeky. Za ním se už prostírají plantáže palmy olejové.

Little India

Little India je centrem indické komunity v Singapuru. Převážně zde žijí Tamilové z jihu Indie, kteří ji říkají Tekka. Little India je jedno z pouhých několika míst, kde se slaví hinduistický festival Thaipusam, během nějž si oddaní jako součást modliteb propichují různé části těla kovovými bodci.

Sandakan

Přestože centrum Sandakanu sestává z pouhých několika nevzhledných pravoúhlých ulic, má Sandakan určité kouzlo. Možná je to odlehlou polohou v nejzazším koutě malajské části Bornea, možná blízkostí Filipín a Indonésie, možná pohnutou koloniální minulostí. Pro nás však už navždy zůstane prvním místem kontaktu s tímto fascinujícím ostrovem.

Port Dickson

Port Dickson je turisticky nezajímavý přístav – tedy pokud vaší zálibou nejsou špinavé pláže a ropná rafinérie. V jeho blízkosti je však několik míst, kde se dá strávit víkend, nevíte-li už co byste v okolí Kuala Lumpur podnikli.

Seri Menanti

Většinu obyvatele státu Negeri Sembilan tvoří lidé kultury Minangkabau původem ze Sumatry – viz indonéské Bukittinggi z deníku cesty kolem světa. Začali se zde usazovat v 15. století, od 17. století pak ve větších počtech. Hlavním městem státu je Seremban, sídlem sultána je však Seri Menanti, městečko v horách nad Serembanem.