TOPlist

eCesty Archív Media

Media

Proč už necestuju

Cestovatelský web Hedvábná stezka mě požádala o článek na téma „proč už necestuju". Před psaním jsem si proto připomněl, co jsem  na Hedvábné stezce před pár lety uvedl ve svém cestovatelském profilu. Mimo jiné „... bych chtěl přestat cestovat,...", protože „... budu celistvější, až přestanu mít potřebu exotiky, která ve skutečnosti pouze zaplňuje moje prázdná místa a stejně jen na pár momentů...". Že by tedy... už? Celý článek zde.

7305 dní (a nocí)

Bangladéš, Sýrie, Bolívie, Burkina Faso, Indie, Austrálie, Indonésie, Libanon, Thajsko, Afghánistán – na výstavě fotografií představuji některé z více než pěti desítek zemí, v nichž jsem během 20 let cestování strávil přes 3 roky života. Klub cestovatelů Karavanseráj, Masarykovo nábřeží 22, Praha 1, od 29. 11. do 31. 12. 2009.

Phuen-pa-tawantok – příběh posledního thajského pralesa

Výstava fotografií ze Západní pralesní oblasti, pokrývající 19 národních parků a rezervací Thajska. Klub cestovatelů Karavanseráj, Masarykovo nábřeží 22, Praha 1, od 1. do 28. 2. 2009.

Phuen-pa-tawantok – příběh posledního thajského pralesa

Výstava fotografií ze Západní pralesní oblasti, pokrývající 19 národních parků a rezervací Thajska. Pořádáno v rámci Scuku U Štatlu pořádaného cestovkou Kudrna.

Phuen-pa-tawantok – příběh posledního thajského pralesa

Výstava fotografií ze Západní pralesní oblasti, pokrývající 19 národních parků a rezervací Thajska. Uvidíte v Klubu cestovatelů Brno od 15. 11. do 31. 12. 2008.

Thajské pralesy a národní parky

Promítání a přednáška o 8 měsících strávených v Thajsku na projektu informačních kampaní v Západní pralesní oblasti. Klub cestovatelů Karavanseráj, Masarykovo nábřeží 22, Praha 1.

Po zemi na východ – jak na to?

Chystáte se po zemi na východ? Do Turecka, Íránu, Indie a zemí podél této klasické trasy, či severní trasou přes Rusko? Chcete zjistit co vás může čekat nebo překvapit? Tento večer v Klubu cestovatelů Karavanseráj, Masarykovo nábřeží 22, Praha 1 je pro každého, kdo se chce pobavit s cestovateli, kteří již cestu projeli, načerpat inspiraci, dostat odpovědi na své otázky a třeba i najít parťáka na cestu.

Host do domu – Sýrie, Libanon, Jordánsko

Tentokrát budeme s Táňou mluvit o Blízkém východě – Sýrie, Libanon, Jordánsko. Pátek 22. 7., pořad „Host do domu" od 8 do 9 h. Český rozhlas 2 Praha vysílá v Praze na frekvenci 91,2 MHz, další frekvence najdete na http://www.rozhlas.cz/praha/portal/ v pravém sloupci pod heslem Vysílače.

Cesta kolem světa IX. − Jak na to?

K čemu může být cesta kolem světa? Je to jen výstřední způsob jak utratit čtvrt miliónu nebo může mít i jiný smysl? Změní člověka nebo ho naopak utvrdí v jeho životním postoji. Jak se pak vrací do „šedé každodennosti"?... V poslední částí seriálu o cestě kolem světa nahlížím do cestovatelské kuchyně. Čtete v měsíčníku AutoCar, číslo na březen (2/2005).

Oáza myriád palem

Fotografiemi doprovázím článek „Oáza myriád palem“ v týdeníku Mladý svět, číslo 8/2005.

Na cestách − Sýrie

Pro pořad „Na cestách“ jsem Českému rozhlasu Regina poskytl sérii rozhovorů o Sýrii. Pořad se vysílá od pondělí do soboty 21. 2. – 26. 2. kolem 9:45, přičemž každý den je vyhrazen jinému tématu. V sobotu 26. 2. je rozhovor delší – od 13:00 do 13:30 – a je reprízován v úterý 1. 3. od 19:00 do 19:30. Český rozhlas Regina vysílá v Praze na frekvenci FM 92,6 MHz, mimo Prahu na FM 100,0-100,7 MHz.

Cesta kolem světa VIII. − Peru

V očích Evropanů je Peru spojeno s odkazem Inků – hlavním městem Cuzkem, mýtickým obřadním centrem Machu Picchu či tajemnými obrazci kultury Nazca. Peru ale také známe jako rodiště neblaze proslulé levicové teroristické organizace Světlá stezka, jež. v 80. letech 20. století způsobila odliv turistů. Dnes jsou turisté zpět ve vysokých počtech, avšak Peru již pověst nebezpečné země pod Andami zůstala. Jak je to tedy doopravdy?... Osmou částí seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Peru, pokračuji v měsíčníku AutoCar, číslo na únor (1/2005).

Cesta kolem světa VII. − Bolívie

Jakmile se objevují první domy, stavíme na velkém parkovišti. Jsme na hranici, ve výšce 3500 metrů nad mořem. Venku nás omračuje chladný vítr vanoucí z okolních andských velikánů. Vzduch je nádherně čistý, ale i ostrý. Vycházející slunce vrhá dlouhé stíny a kam až oko dohlédne se táhne žlutá pláň, v dáli ohraničená horskými vrcholy. Na bolívijské straně postávají indiánky v buřinkách, nadýchaných sukních a barevných dekách. Záda jim ohřívají barevné látkové vaky s bramborami nebo dětmi. Čekají na autobus do vnitrozemí. Takhle jsem si vždy představoval Jižní Ameriku... Sedmou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Bolívii, čtěte v měsíčníku AutoCar, číslo na prosinec-leden (7/2004).

Cesta kolem světa VI. − Chile

Je duben a právě začíná podzim. Ano, nespletl jsem se. V dubnu opravdu začíná podzim – listí padá ze stromů, do ulic přichází sychravé počasí a teploty pomalu, ale nezadržitelně klesají. Jsem v Chile, tedy na jižní polokouli, kde je leccos obráceně. Díky své „šílené" geografii – chilské mořské pobřeží má délku 4000 km při maximální šířce země pouhých 200 km – však můžu podzimu uniknout jednoduchým trikem – přesunu se na sever.... Šestou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Chile, čtěte v měsíčníku AutoCar, číslo na listopad (6/2004).

Údolí, kde popravili Buddhu

Nové buddhy uděláme z polystyrénu.“ – „Nejlepší je zničené buddhy znovu vytesat z kamene.“ – „A proč bychom je vlastně měli obnovovat?“ – Názory na budoucnost světoznámých buddhů z údolí řeky Bámján ve středním Afghánistánu, jež nechali tálibanští velitelé před několika lety z náboženských důvodů rozstřílet, se různí stejně jako předpovědi počasí na příští měsíc... Fotografiemi z Bámjánu doprovázím článek „Údolí, kde popravili Buddhu“ v týdeníku Mladý svět, číslo 43/2004.

Cesta kolem světa V. − Oceánie

Ostrov Tahiti, první polynéská zastávka na cestě kolem světa, se do mého života vedral vskutku originálně – přiletěl jsem na něj totiž dřív než jsem odletěl z Austrálie! Má cesta „proti“ času začala 19. dubna v 9:45 ráno v Melbourne a skončila 18. dubna ve 23:54 na tahitském letišti Papeete. Jak je to možné? Čtěte dál a vše se dozvíte... Pátou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Oceánii, čtěte v měsíčníku AutoCar, číslo na říjen (5/2004).

Na cestách − Afghánistán

Pro pořad „Na cestách“ jsem Českému rozhlasu Regina poskytl sérii rozhovorů o Afghánistánu. Pořad se vysílá od pondělí do pátku 27. 9. – 1. 10. od 9:50 do 10:00, přičemž každý den je vyhrazen jinému tématu. V sobotu 2. 10. je rozhovor delší – od 13:00 do 13:30 – a je reprízován v úterý 5. 10. od 19:00 do 19:30. Český rozhlas Regina vysílá v Praze na frekvenci FM 92,6 MHz, mimo Prahu na FM 100,0-100,7 MHz.

Cesta kolem světa IV. − Austrálie

Kdo by dnes řekl, že Terra Australis – Země na jihu – byla před 200 lety vytipována jako vhodné místo pro umístění odsouzenců a trestanců? Právě v té době Britové ztratili své americké kolonie, kde stálo mnoho věznic, a potřebovali nutně nové území. Ideálním byl shledán jihovýchod Austrálie. Šlo o tak drsné místo, že vězňové nemuseli být nijak zvlášť hlídáni. Kdo z malé vězeňské kolonie utekl, odsoudil se k pomalé smrti hladem a žízní v tehdy nehostinných pustinách jihovýchodní Austrálie. Mnohé oblasti Austrálie zůstaly drsné dodnes. Spíše než technický pokrok a nenasytný konzum v nich vládne blankytně modré nebe a sluncem rozžhavené rudo-žluté skály. Cestou napříč Austrálií se zastavíme na dvou z nich.... Čtvrtou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Austrálii, čtěte v měsíčníku AutoCar, číslo na září (4/2004).

Cesta kolem světa III. − Indonésie

Bahasa indonesia – indonéština – je velmi podobná malajštině. Pro dvě země s více než čtvrt miliardou obyvatel tedy vystačíte s jedním jazykem, v hovorové podobě navíc tak jednoduchým, že jeho základní zvládnutí je při troše snahy otázkou několika týdnů. A v Indonésii, zemi s neuvěřitelně pohostinnými a vstřícnými lidmi, se zvládnutí jazyka – na jakékoliv úrovni! – vyplatí dvojnásob... Třetí část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Indonésii, čtěte v dvouměsíčníku AutoCar, číslo na červen-srpen (3/2004).

Skalní město Petra

Vádí Músá žije z jediného – z turistického ruchu. Přesto však její jméno téměř nikdo nezná. Málokdo si ji spojí s metropolí, kterou v pouštích dnešního Jordánska založili před dvěma tisíci lety Nabatejci. Vádí Músá, v překladu Mojžíšova řeka, je vstupní branou do skalního města. O skalním městě Petra píšu v týdeníku Mladý svět, číslo 18/2004.