TOPlist

eCesty Archív Media AutoCar

AutoCar

Cesta kolem světa IX. − Jak na to?

K čemu může být cesta kolem světa? Je to jen výstřední způsob jak utratit čtvrt miliónu nebo může mít i jiný smysl? Změní člověka nebo ho naopak utvrdí v jeho životním postoji. Jak se pak vrací do „šedé každodennosti"?... V poslední částí seriálu o cestě kolem světa nahlížím do cestovatelské kuchyně. Čtete v měsíčníku AutoCar, číslo na březen (2/2005).

Cesta kolem světa VIII. − Peru

V očích Evropanů je Peru spojeno s odkazem Inků – hlavním městem Cuzkem, mýtickým obřadním centrem Machu Picchu či tajemnými obrazci kultury Nazca. Peru ale také známe jako rodiště neblaze proslulé levicové teroristické organizace Světlá stezka, jež. v 80. letech 20. století způsobila odliv turistů. Dnes jsou turisté zpět ve vysokých počtech, avšak Peru již pověst nebezpečné země pod Andami zůstala. Jak je to tedy doopravdy?... Osmou částí seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Peru, pokračuji v měsíčníku AutoCar, číslo na únor (1/2005).

Cesta kolem světa VII. − Bolívie

Jakmile se objevují první domy, stavíme na velkém parkovišti. Jsme na hranici, ve výšce 3500 metrů nad mořem. Venku nás omračuje chladný vítr vanoucí z okolních andských velikánů. Vzduch je nádherně čistý, ale i ostrý. Vycházející slunce vrhá dlouhé stíny a kam až oko dohlédne se táhne žlutá pláň, v dáli ohraničená horskými vrcholy. Na bolívijské straně postávají indiánky v buřinkách, nadýchaných sukních a barevných dekách. Záda jim ohřívají barevné látkové vaky s bramborami nebo dětmi. Čekají na autobus do vnitrozemí. Takhle jsem si vždy představoval Jižní Ameriku... Sedmou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Bolívii, čtěte v měsíčníku AutoCar, číslo na prosinec-leden (7/2004).

Cesta kolem světa VI. − Chile

Je duben a právě začíná podzim. Ano, nespletl jsem se. V dubnu opravdu začíná podzim – listí padá ze stromů, do ulic přichází sychravé počasí a teploty pomalu, ale nezadržitelně klesají. Jsem v Chile, tedy na jižní polokouli, kde je leccos obráceně. Díky své „šílené" geografii – chilské mořské pobřeží má délku 4000 km při maximální šířce země pouhých 200 km – však můžu podzimu uniknout jednoduchým trikem – přesunu se na sever.... Šestou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Chile, čtěte v měsíčníku AutoCar, číslo na listopad (6/2004).

Cesta kolem světa V. − Oceánie

Ostrov Tahiti, první polynéská zastávka na cestě kolem světa, se do mého života vedral vskutku originálně – přiletěl jsem na něj totiž dřív než jsem odletěl z Austrálie! Má cesta „proti“ času začala 19. dubna v 9:45 ráno v Melbourne a skončila 18. dubna ve 23:54 na tahitském letišti Papeete. Jak je to možné? Čtěte dál a vše se dozvíte... Pátou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Oceánii, čtěte v měsíčníku AutoCar, číslo na říjen (5/2004).

Cesta kolem světa IV. − Austrálie

Kdo by dnes řekl, že Terra Australis – Země na jihu – byla před 200 lety vytipována jako vhodné místo pro umístění odsouzenců a trestanců? Právě v té době Britové ztratili své americké kolonie, kde stálo mnoho věznic, a potřebovali nutně nové území. Ideálním byl shledán jihovýchod Austrálie. Šlo o tak drsné místo, že vězňové nemuseli být nijak zvlášť hlídáni. Kdo z malé vězeňské kolonie utekl, odsoudil se k pomalé smrti hladem a žízní v tehdy nehostinných pustinách jihovýchodní Austrálie. Mnohé oblasti Austrálie zůstaly drsné dodnes. Spíše než technický pokrok a nenasytný konzum v nich vládne blankytně modré nebe a sluncem rozžhavené rudo-žluté skály. Cestou napříč Austrálií se zastavíme na dvou z nich.... Čtvrtou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Austrálii, čtěte v měsíčníku AutoCar, číslo na září (4/2004).

Cesta kolem světa III. − Indonésie

Bahasa indonesia – indonéština – je velmi podobná malajštině. Pro dvě země s více než čtvrt miliardou obyvatel tedy vystačíte s jedním jazykem, v hovorové podobě navíc tak jednoduchým, že jeho základní zvládnutí je při troše snahy otázkou několika týdnů. A v Indonésii, zemi s neuvěřitelně pohostinnými a vstřícnými lidmi, se zvládnutí jazyka – na jakékoliv úrovni! – vyplatí dvojnásob... Třetí část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnovanou Indonésii, čtěte v dvouměsíčníku AutoCar, číslo na červen-srpen (3/2004).

Cesta kolem světa II. – Bengálsko

Po cestách necestách vlnitého čínského Pamíru se dostáváme do rozeklaných hor pákistánské Karakorami. Přejíždíme tak nejen geografickou, ale také kulturní hranici mezi Střední Asií a indickým subkontinentem. Po dvou týdnech strávených v Pákistánu nás pohlcuje vír jedněch z nejosobitějších zemí světa – Indie a její menší sestry Bangladéše... Druhou část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnující se Indii a Bangladéši, čtěte v dvouměsíčníku AutoCar, číslo na duben-květen (2/2004).

Cesta kolem světa I. – Střední Asie

Od první myšlenky na cestu kolem světa uběhly necelé tři roky. Stojím na nádraží a loučím se na dlouhou dobu se vším známým, abych je nahradil někdy až děsivě neznámým. To však ještě nevím. Vím jen, že mám všechno, co bych na takové cestě mohl potřebovat. Představu, čas a peníze... První část celoročního seriálu o cestě kolem světa, věnující se Rusku, Kazakstánu a Číně, čtěte v dvouměsíčníku AutoCar, číslo na únor-březen (1/2004).