TOPlist

eCesty Archív Media

Media

Jak cestovat po zemích „třetího“ světa VII. − ... a nezemřu tam hlady?

U nás rozšířená představa, že při cestování v ekonomicky chudých zemích nebude co jíst je jen dalším důsledkem samolibosti a povýšenosti Evropanů. Jak hluboký je to omyl pozná každý, kdo se v některé z takových zemí ocitl a byl zahlcen pestrostí barev, chutí a vizuálních zážitků. Ne všechno každému chutná, ale o to vůbec nejde. Důležité je nebát se - jídlo patří ke kultuře stejně jako jazyk nebo architektura. Článek zde.

Jak cestovat po zemích „třetího“ světa VI. − Kde složit hlavu

Jedny z prvních otázek, jež dostávám vždy, když se vrátím do Evropy, se týkají bydlení. Kdes' tam spal? Zajišťoval sis to už doma? Není to nebezpečný? A kolik to stálo? Před cestou se lidé evidentně nejvíce obávají, budou-li mít kde složit hlavu. Článek zde.

Jak přežít v džungli a Na návštěvě u malárie

V časopise Safari, číslo Léto 2001, si přečtěte články „Jak přežít v džungli?“ (Bolívie) a „Na návštěvě u malárie“ (Ghana).

Jak cestovat po zemích „třetího“ světa V. − Doprava

Země „třetího“ světa jsou často vnímány jako země s neexistujícími, v lepším případě rozbitými, či blátivými silnicemi, „zápornou“ bezpečností dopravy a špatným technickým stavem samohybů. Mnoho lidí však od cestování místní dopravou paradoxně odrazuje zcela jiná skutečnost: kontakt s domorodci, doslova tělo na tělo, kterému jsou neustále vystavování. Článek zde.

Jak cestovat po zemích „třetího“ světa IV. − Finance

Kolik peněz budu potřebovat na svoji cestu? V jaké formě si je mám vzít? Jak můžu na cestě ušetřit? Jak můžu svoje zážitky finančně zúročit? Tyto a spousta dalších otázek Vás určitě napadnou při přípravě Vašeho exotického dobrodružství. V dalším díle o cestování po „třetím“ světě na ně dostanete odpovědi. Článek zde.

Pracuji, abych cestoval

Krátký rozhovor „Pracuji, abych cestoval", uveřejněný v Lidových novinách, si můžete přečíst i tady.

Jak cestovat po zemích „třetího“ světa III. − Jak získat víza a další formality

Kdo vynalezl byrokracii, nevíme, avšak setkáme se s ní samozřejmě i během cestování. Dočtete se, jaké záludnosti na vás čekají při vyřizování víz a dalších formalit, jak je překonat a ještě se leccos naučit o zemi, kam se chystáte. Článek zde.

Jak cestovat po zemích „třetího“ světa II. − Co všechno potřebujete vědět a kde to zjistit

Co všechno potřebujeme vědět před cestou? A potřebujeme vůbec něco vědět? Nestačí jen vzít pas a vyrazit? Jak komu. Dnešní článek tedy berte jako přehled pro ty, kteří nepohrdnou předcestovní přípravou. Jednotlivým oblastem se budeme podrobně věnovat v dalších článcích. Článek zde.

Jak cestovat po zemích „třetího“ světa I.

Co je „třetí“ svět? A proč vlastně cestovat právě po něm? Stojí to za to? A kolik to vlastně stojí? Jak se chovat k domorodcům? Jak se dopravovat, stravovat a bydlet? A co zdraví a hygiena, nesklátí mě nějaká exotická nemoc? To jsou všechno otázky, na které vám dá odpověď nový seriál plný praktických zkušeností přímo z cest. Dnes začneme tím, co je třetí svět, a proč po něm vlastně cestovat. Článek zde.

Etnický večer v čajovně: Austrálie

Togo a Benin: jak přejít zavřenou hranici

Článek zde.

Burkina Faso, hrdý klenot Sahary

Článek zde.

V Mali je maj' malý II. − Jak jsem přežil malárii

Článek zde.

V Mali je maj' malý I.

Článek zde.

Jak jsem přistál na Pobřeží slonoviny II.

Článek zde.

Jak jsem přistál na Pobřeží slonoviny I.

Článek zde.

Karakoram Highway IV. – Útěk z Pákistánu

Článek zde.

Karakoram Highway III. – Ledovec smrti

Článek zde.

Etnický večer v čajovně: Bangladéš

Je jedno jak, hlavně když jedu, aneb Přes pákistánskou poušť

V časopise Safari, číslo duben/květen 2001 si přečtěte článek „Je jedno jak, hlavně když jedu, aneb Přes pákistánskou poušť" o naší strastiplné cestě balučistánskou pouští.