TOPlist

eCesty Archív Redakce

Redakce

Cestující rodinka

Když byly Mikimu, staršímu synovi, 3 měsíce, vydali jsme se s ním do Thajska (2008), mladší Daník měl cestovatelskou premíéru v Řecku (2013). Od té doby klukům ukazujeme svět na kratších i delších cestách: Malajsie, Singapur, Brunej, Borneo, Indonésie (2014), Itálie (2017), Thajsko, Laos (2019), Chorvatsko (2021), Tunisko (2022), Švýcarsko (2023), Malta (2024)

20 let na webu

5. prosince 1997 jsem zveřejnil první zápisky ze svých cest. Tak vznikly eCesty /historie/, k nimž si od té doby našlo cestu hodně přes 1 000 000 čtenářů. Jako poděkování za neutuchající přízeň jsem připravil cestovatelský Adventní kalendář: 20 nových fotogalerií, každá mapující jedno téma – denně od 5. prosince až do Štědrého dne. Přeji vám veselé Vánoce a šťastný Nový rok.

Změny na titulní stránce

Zjednodušení a větší důraz na obrazovou stránku, to jsou hlavní změny titulní stránky. Podobné změny budou následovat na dalších vybraných stránkách.

Vylepšené fotogalerie

Podoba fotogalerií používaná od přechodu eCesty.cz na redakční systém se časem ukázala ne zcela vyhovující. Po třech letech tedy přichází fotogalerie přehlednější a uživatelsky přívětivější.

Fotografie měsíce podle zemí

Před 14 lety jsem zveřejnil první fotografii měsíce; jejich počet od té doby narostl na 173 a každý měsíc přibývá další. Vedle prohlížení podle let jimi můžete nově brouzdat také podle zemí.

Slide show s články

Na titulní stránku jsem přidal slide show s odkazy na články (BT Content Slider).

15 let na webu

eCesty jsou na webu už 15 let. Od té doby prošly mnoha proměnami – podívejte se na historii – a navštívilo je 1 380 000 návštěvníků. Děkuji za přízeň.

Čtenost článků

50 naposledy zobrazených a 50 nejčtenějších článků. Čtenost je počítána od 5. 12. 2011, kdy jsem eCesty převedl na redakční systém.

Joomla 2.5

eCesty fungují na redakčním systému Joomla! od prosince 2011. Z pohledu správce je to paráda, i když bylo třeba proniknout do tajů zkratek typu CSS, PHP či MySQL - a to více než jsem kdy měl v úmyslu. S přípravou Joomla! jsem začal před 3 lety s tehdy dostupnou verzí 1.5. V současnosti je standardem verze 2.5, která umožňuje webové stránky zrychlit a také v mnohém ulehčuje jejich správu.

Inspirace

Poté, co se sloupeček Inspirace na hlavní stránce před týdnem rozrostl o seznam míst, kde jsem byl v aktuální den, a včera i o náhodnou fotografii, přidal jsem jej na další stránky. Zároveň jsem jej přesunul z pravého okraje stránky na levý. Teď tedy Inspiraci najdete také v levém sloupci na hlavních stránkách všech sekcí – Rádce, Cestopisy, Fotografie, Země (včetně stránek jednotlivých kontinentů), Etnosvět a Odkazy.

Kde jsem byl v tento den?

Kde v zahraničí jsem byl v minulosti v tento den? zeptal jsem se nedávno sám sebe. Z myšlenky vzešel nápad a ode dneška už to budu vždy vědět – přehled míst, kde jsem cestoval nebo pobýval v právě aktuální den, včetně odkazů na příslušný deník a fotografie, jsem přidal do pravého sloupce na hlavní stránku cestopisů, fotografií a i celého webu. Je to drobnost, ale pro mě objevná vzpomínka a pro vás možná inspirace. 

Stahování souborů nově

Přidal jsem komponentu pro stahování souborů. Počet stažených souborů je počítán od přechodu na Joomla! v prosinci 2011.

Diskuse a komentáře

Zprovoznil jsem možnost přidávat k článkům a galeriím komentáře, diskutovat, klást otázky apod.

Nové eCesty 3.0 jsou zde!

Ke 14. výročí založení, jež připadá na dnešek, jsem obdařil eCesty novým kabátem. Motivací bylo hned několik – více o nové podobě si můžete přečíst v článku eCesty 3.0 se blíží, níže už zmíním jen pár užitečných tipů k funkčnosti nových stránek.

eCesty 3.0 se blíží

Další sjednocení a zatraktivnění vzhledu, zpřehlednění navigace, zjednodušené správy, a především možnost využít tisíců aplikací a doplňků, které existují pro redakční systém Joomla!, na němž jsou nové eCesty postavené. To jsou hlavní důvody, jež mě poprvé od existence tohoto webu vedly ke změně platformy, na které běží. A proč verze 3.0?

Joomla!

Od začátku existence vytvářím eCesty ve FrontPage. Za těch téměř 13 let jsem se dostal na samu hranici využitelnosti FP, proto už pár měsíců převádím celý web do redakčního systému Joomla!. Jde to pomalu, takže mě ještě hezkých pár měsíců čeká, ale změna už je na obzoru.

Daniel Teodor

Tak už jsme čtyři! Daník se má čile k světu – je to velký pozorovatel.

eSHOP s fotografiemi

Chcete-li si některé z mých fotografií pověsit do svých pokojů, kanceláří, nebo je třeba darovat, je následující zpráva pro Vás. Právě jsem otevřel nový eSHOP s fotografiemi. Brouzdejte, prohlížejte, objednávejte. A případně pište, pokud máte k eShopu a e-nakupování dotazy, či připomínky.

Cestou necestou...

Spíš necestou.Tak mi přijde náš 8měsíční pobyt v Thajsku, který byl úplně jiný, než cokoliv předchozího. Samozřejmě díky Mikimu. Na jednu stranu se dívat na svět očima několika měsíčního miminka a na druhou stranu ho vidět vyrůstat v sebevědomého, skoro už chodícího človíčka, byl a je neopakovatelný zážitek kdekoliv, o tropické zemi ani nemluvě. V evropském podzimu teď Mikimu trochu chybí možnost kdykoliv se spustit na zem a batolit se do neznáma, nechat se nadnášet mořskými vlnami při prvních krůčcích, či neomezovat se žádným oblečením, když plýnka je vše, co je třeba. Vřele doporučuju cestovat s dětmi – uvidíte úplně jiný svět.

Přestěhování do Thajska

Dočasně, od února do září, jsme se s Táni i Mikim přestěhovali do Thajska. Realizuju zde projekt informačních kampaní o národních parcích na pomezí Thajska a Myanmy. Cennější než moje nová pracovní zkušenost je ale možná přínos pro Mikiho start do života. Vždyť kde jinde, než v proslulé Zemi úsměvů, by se mu poštěstilo, že se na něj usměje snad 200 lidí denně?