TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

Limbang

Limbang by byl bezvýznamným městem, jakých jsou v Malajsii tisíce, pokud by nešlo o administrativní centrum okresu, jenž byl předmětem více než stoletého sporu Malajsie a Bruneje – malajsijský okres Limbang dělí brunejské území na dvě nesouvislé části. Záležitost byla vyřešena v roce 2009 – Brunej se vzdala nároku na Limbang, za což ji Malajsie přenechala ropná pole v Jihočínském moři.

Sekinchan

Rýžová pole a čerstvé ryby – tyto dva pojmy se mi vybaví při zmínce o Sekinchanu, pobřežním městečku 100 km od Kuala Lumpur. Chcete-li vidět rýžová pole zelená, před sklizní, přijeďte v dubnu, či září/říjnu. Ke vstupence dostanete balíček zdejší rýže. Pak si zajděte do jedné z místních rybích restaurací a na pláži (ne moc ke koupání, ale k povalování ano) si na strom hoďte minci pro štěstí a s čerstvě otevřeným kokosem si sedněte do jednoho z odpočinkových hnízd ve stromech.

Haw Par Villa

Pokud zavítáte do Haw Par Villa, čeká vás jedinečný zábavní park. Na ploše tři hektarů si můžete prohlédnout více než 1000 soch, plastik a diorámat na téma čínské tradice a mytologie. Pro Singapurce s dětmi je obzvlášť oblíbená výchovná umělá jeskyně barvitě zobrazující Deset soudů pekla.

Serian

Ač to není na první pohled patrné, provinční městečko Serian je mezinárodní křižovatkou na Pan-Borneo Highway, významem podobnou karavaním zastávkám na trasách přes poušť.

Po příjezdu z Kuchingu můžete buď pokračovat vnitrozemím Sarawaku do 13 hodin vzdálené Bruneje (880 km), a dál až do 23 hodin vzdáleného Sandakanu (1530 km) v sousedním malajsijském státě Sabah. Nebo odbočíte na jih a zamířit po Trans-Kalimantan Highway do 6 hodin vzdáleného indonéského přístavu Pontianak (285 km). Kalimantan (indonéské Borneo) je daleko méně propojený komunikacemi než malajsijská část Bornea, a tato silnice je prakticky jeho jediným pozemním spojením s okolním světem.

Kinabatangan – džungle

Rezervace Kinabatangan tvoří několik kilometrů úzký pruh džungle podél řeky, za ním se prostírají plantáže palmy olejové. Žije zde velké množství zvířat, která se však lépe pozorují z člunu na vodě – nejlépe brzy ráno nebo pozdě odpoledne až večer, na svých místech, kam chodí pít.

Kampung Ayer

Benátky Asie – tak se někdy přezdívá Kampung Ayer, největší vodní vesnici na světě, jejiž jméno v překladu znamená – „Vodní vesnice“. Brunej ji považuje za národní dědictví, a zdejším obyvatelům poskytuje vodu i elektřinu zdarma. Žije zde téměř 40 000 lidí, jsou zde školy (včetně střední), policejní služebna, hasiči, mešity.

Než do Kampung Ayer zamíříte, pečlivě si rozmyslete kam a kudy se zde vydáte – dřevěných chodníčků, čnících na pylonech 3-4 metry nad hladinou řeky, je tu 36 km a chůze pod tropickým sluncem bez stínu dá zabrat.

Virtuální prohlídka fascinujícího světa života na vodě začíná...

Tirta Empul

Roku 962 byly na místě dnešního chrámu Tirta Empul v Tampaksiringu objeveny lěčivé prameny. K očistným účinkům pramene se váže legenda o králi Mayadenawaovi. Podle ní jméno Tampaksiring znamená „šikmá stopa“ – odkaz na příhodu, kdy Mayadenawa během útěku před bohem Indrou zanechal ve svahu otisk chodidla – brázdu, kde později vznikl Tampaksiring.

O výjimečnosti místa svědčí i budova v kopci nad jezírkem. Působí moderně a okolí kolem ní je podezřele upravené. To proto, že jde o jeden ze šesti paláců indonéského prezidenta (2× Jakarta, 2× Bogor, Tampaksiring, Yogyakarta), kde svého času během pobytů na Bali přebýval i první indonéský prezident Sukarno.

Kinabatangan – fauna

Povodí řeky Kinabatangan je rájem pro ornitology (ledňáčci, orli, zoborozčci...), žijí zde však také krokodýli, sloni, primáti (orangutani, kahau nosatý...). I když se nám všechna jmenovaná zvířata nepodařilo spatřit, naše „úlovky“ byly přesto bohaté.

Kinabatangan – řeka

Rezervace Kinabatangan patří k nejodlehlejším oblastem Malajsie. Její životodárnou tepnou je řeka Kinabatangan, jež stále slouží jak zdejším rybářům, tak fauně žíjící v džungli. Rezervaci tvoří jen několik kilometrů úzký pruh podél řeky. Za ním se už prostírají plantáže palmy olejové.

Little India

Little India je centrem indické komunity v Singapuru. Převážně zde žijí Tamilové z jihu Indie, kteří ji říkají Tekka. Little India je jedno z pouhých několika míst, kde se slaví hinduistický festival Thaipusam, během nějž si oddaní jako součást modliteb propichují různé části těla kovovými bodci.

Sandakan

Přestože centrum Sandakanu sestává z pouhých několika nevzhledných pravoúhlých ulic, má Sandakan určité kouzlo. Možná je to odlehlou polohou v nejzazším koutě malajské části Bornea, možná blízkostí Filipín a Indonésie, možná pohnutou koloniální minulostí. Pro nás však už navždy zůstane prvním místem kontaktu s tímto fascinujícím ostrovem.

Port Dickson

Port Dickson je turisticky nezajímavý přístav – tedy pokud vaší zálibou nejsou špinavé pláže a ropná rafinérie. V jeho blízkosti je však několik míst, kde se dá strávit víkend, nevíte-li už co byste v okolí Kuala Lumpur podnikli.

Seri Menanti

Většinu obyvatele státu Negeri Sembilan tvoří lidé kultury Minangkabau původem ze Sumatry – viz indonéské Bukittinggi z deníku cesty kolem světa. Začali se zde usazovat v 15. století, od 17. století pak ve větších počtech. Hlavním městem státu je Seremban, sídlem sultána je však Seri Menanti, městečko v horách nad Serembanem.

Kuala Selangor

Jak už název napovídá, Kuala Selangor je položeno v ústí (kuala) řeky Selangor do Malackého průlivu. Toto jinak obyčejné město, jakých jsou v Malajsii stovky, přitahuje návštěvníky především na noční plavby miriádami světlušek, pro něž jsou ve zdejších mokřadech vhodné životní podmínky. Najdete zde také Kuala Selangor Nature Park, kde se můžete v džungli nechat zadarmo poštípat komáry, či se projít po stezce skrz mangrovy (zdaleka však nedosahuje kvalit mangrovové stezky v thajském Pranburi Forest Park).

Pulau Perhentian

Cesta na ostrovní tropický ráj Pulau Perhentian je vždy dlouhá. Buď v Kuala Lumpur sednete na letadlo do Kota Bharu, kde přesednete na minibus, který vás během hodiny převeze do přístavu Kuala Besut, odkud je to na ostrovy 45 minut volným mořem v malém člunu. Nebo sednete v Kuala Lumpur do auta, za 7-8 hodin jste v Kuala Besut (dálnice ještě nestojí po celé délce trasy), odkud přejedete člunem na ostrovy. Ale jak už to u tropických rájů bývá – ta námaha stojí to za to.

Lost World of Tambun

Řekne-li se v Malajsii Sunway, každý si představí luxusní resorty vlastněné malajsijským miliardářem čínského původu Jeffreym Cheah. Nejproslulejší součástí jeho impéria je Sunway City v Bandar Sunway, městě sousedícím s Kuala Lumpur. Jeho součástí jsou hotely Sunway Resort Hotel & Spa, Pyramid Tower Hotel, obrovské nákupní centrum Sunway Pyramid a akvapark Sunway Lagoon.

A jelikož v Asii se vše co má úspěch replikuje, vzniklo brzy i druhé Sunway City, tentokrát u Ipoh, města v sultanátu Perak asi 200 km severozápadně od Kuala Lumpur. A i jeho součástí je akvapark, tentokrát nazvaný Lost World of Tambun. Co dělá tento akvapark výjimečným je jeho poloha na úpatí vápencových skal porostlých hustou džunglí. To se musí vidět...

Chinatown

Chinatown, ač „řádně zrenovovaná a zmodernizovaná“, je stále esencí Singapuru.

Cherating

Pokud někdo v Selangoru (nebo Kuala Lumpur) zatouží po mořských radovánkách, má problém. Mořské pobřeží je zde sice dlouhé přes 200 km, ale Melacký průliv patří mezi nejfrekventovanější mořské cesty světa. Tomu odpovídá i jeho znečištění, které je navíc nejhorší v nejužším úseku od Port Klang po Singapur – tedy v sultanátech Selangor, Melaka a Johor.

Kam se tedy vydat? Buď dál podél západního pobreží, například na ostrov Pangkor v sousedním sultanátu Perak, nebo přejet na pobřeží východní do Cheratingu. Obojí trvá zhruba 4 hodiny autem.

Následující fotografie jsou z Cheratingu, o Pangkoru někdy příště. Jak bylo v Cheratingu si můžete přečíst tady.

Maďarsko

Kepong

FRIM (Forest Research Institute of Malaysia) v Kepongu se nachází pouhých 15 km od centra Kuala Lumpur. Pro městské Malajsijce jde o nejbližší džungli, proto je zde vždy rušno. Obzvlášt oblíbené je koupání u vodopádu a stezka v korunách stromů (kam jsme se nedostali, jelikož počet návštěvníků je omezen denní kvótou).