TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

Sandakan

Přestože centrum Sandakanu sestává z pouhých několika nevzhledných pravoúhlých ulic, má Sandakan určité kouzlo. Možná je to odlehlou polohou v nejzazším koutě malajské části Bornea, možná blízkostí Filipín a Indonésie, možná pohnutou koloniální minulostí. Pro nás však už navždy zůstane prvním místem kontaktu s tímto fascinujícím ostrovem.

Port Dickson

Port Dickson je turisticky nezajímavý přístav – tedy pokud vaší zálibou nejsou špinavé pláže a ropná rafinérie. V jeho blízkosti je však několik míst, kde se dá strávit víkend, nevíte-li už co byste v okolí Kuala Lumpur podnikli.

Seri Menanti

Většinu obyvatele státu Negeri Sembilan tvoří lidé kultury Minangkabau původem ze Sumatry – viz indonéské Bukittinggi z deníku cesty kolem světa. Začali se zde usazovat v 15. století, od 17. století pak ve větších počtech. Hlavním městem státu je Seremban, sídlem sultána je však Seri Menanti, městečko v horách nad Serembanem.

Kuala Selangor

Jak už název napovídá, Kuala Selangor je položeno v ústí (kuala) řeky Selangor do Malackého průlivu. Toto jinak obyčejné město, jakých jsou v Malajsii stovky, přitahuje návštěvníky především na noční plavby miriádami světlušek, pro něž jsou ve zdejších mokřadech vhodné životní podmínky. Najdete zde také Kuala Selangor Nature Park, kde se můžete v džungli nechat zadarmo poštípat komáry, či se projít po stezce skrz mangrovy (zdaleka však nedosahuje kvalit mangrovové stezky v thajském Pranburi Forest Park).

Pulau Perhentian

Cesta na ostrovní tropický ráj Pulau Perhentian je vždy dlouhá. Buď v Kuala Lumpur sednete na letadlo do Kota Bharu, kde přesednete na minibus, který vás během hodiny převeze do přístavu Kuala Besut, odkud je to na ostrovy 45 minut volným mořem v malém člunu. Nebo sednete v Kuala Lumpur do auta, za 7-8 hodin jste v Kuala Besut (dálnice ještě nestojí po celé délce trasy), odkud přejedete člunem na ostrovy. Ale jak už to u tropických rájů bývá – ta námaha stojí to za to.

Lost World of Tambun

Řekne-li se v Malajsii Sunway, každý si představí luxusní resorty vlastněné malajsijským miliardářem čínského původu Jeffreym Cheah. Nejproslulejší součástí jeho impéria je Sunway City v Bandar Sunway, městě sousedícím s Kuala Lumpur. Jeho součástí jsou hotely Sunway Resort Hotel & Spa, Pyramid Tower Hotel, obrovské nákupní centrum Sunway Pyramid a akvapark Sunway Lagoon.

A jelikož v Asii se vše co má úspěch replikuje, vzniklo brzy i druhé Sunway City, tentokrát u Ipoh, města v sultanátu Perak asi 200 km severozápadně od Kuala Lumpur. A i jeho součástí je akvapark, tentokrát nazvaný Lost World of Tambun. Co dělá tento akvapark výjimečným je jeho poloha na úpatí vápencových skal porostlých hustou džunglí. To se musí vidět...

Chinatown

Chinatown, ač „řádně zrenovovaná a zmodernizovaná“, je stále esencí Singapuru.

Cherating

Pokud někdo v Selangoru (nebo Kuala Lumpur) zatouží po mořských radovánkách, má problém. Mořské pobřeží je zde sice dlouhé přes 200 km, ale Melacký průliv patří mezi nejfrekventovanější mořské cesty světa. Tomu odpovídá i jeho znečištění, které je navíc nejhorší v nejužším úseku od Port Klang po Singapur – tedy v sultanátech Selangor, Melaka a Johor.

Kam se tedy vydat? Buď dál podél západního pobreží, například na ostrov Pangkor v sousedním sultanátu Perak, nebo přejet na pobřeží východní do Cheratingu. Obojí trvá zhruba 4 hodiny autem.

Následující fotografie jsou z Cheratingu, o Pangkoru někdy příště. Jak bylo v Cheratingu si můžete přečíst tady.

Maďarsko

Kepong

FRIM (Forest Research Institute of Malaysia) v Kepongu se nachází pouhých 15 km od centra Kuala Lumpur. Pro městské Malajsijce jde o nejbližší džungli, proto je zde vždy rušno. Obzvlášt oblíbené je koupání u vodopádu a stezka v korunách stromů (kam jsme se nedostali, jelikož počet návštěvníků je omezen denní kvótou).

Dengkil

Městečko Dengkil, 10 km od naší základny v Cyberjayi, je úplně obyčejné. A právě proto se v něm každou neděli koná obyčejný, ale barevný a rozmanitý, trh.

Klungkung

V 18. století byl Klungkung sídlem nejvyššího soudu stejnojmenného království. A právě areál toho otevřeného soudu – Kertha Gosa – je zdejší největší atrakcí.

Výběr

Kanching, Klang, Kuala Lumpur, Melaka, Petaling Jaya, Sekinchan, Semenyih.

Fotografie

Malajsie a Singapur 2016

Jihovýchodní Asie je nejspíš mým osudem. Opakovaně se do ní vracím, tentokrát opět do Malajsie, a znovu za prací.

Shah Alam

Shah Alam se stalo hlavním městem sultanátu Selangor poté, co bylo jeho původní hlavní město – Kuala Lumpur – vyčleněno ze Selangoru jako zvláštní federální teritorium. Půlmiliónové Shah Alam je pro běžného návštěvníka zajímavé především atraktivní mešitou sultána Salahuddina Abdula Azíze.

Putrajaya – architektura

Město Putrajaya, nově budované administrativní centrum Malajsie, je svými širokými bulváry, zelení a roztroušenými budovami velmi nemalajsijské. Jelikož má reprezentovat moderní Malajsii, architekti nešetřili na extravaganci a okázalosti budov.

Svým způsobem jde o jednu z největších Potěmkinových vesnic na světě, protože skutečná Malajsie je úplně jiná. Snad jedině silnice a ulice jsou jako ve skutečné Malajsii za hranicemi města – tedy stejně chaotické a zamotané.

Cameron Highlands

Cameron Highlands, pojmenované po kartografu Williamu Cameronovi, který koncem 19. století tuto oblast zmapoval, je jedinečné místo: klima jako v evropském létě, tj. teploty kolem 25 stupňů, a žádné tropické vlhko! Díky tomu se zde daří čaji a jahodám, které jinak v tropech nerostou. Jezdí sem za nimi celá Malajsie.

Kota Kinabalu

Kota Kinabalu je hlavním městem malajsijského státu Sabah. A jelikož Malajsijci milují zkratky, nikdo mu neřekne jinak než KK [kei kei]. Město ožívá po západu slunce. Kilometrová pobřežní promenáda s výhledem na Jihočínské moře a okolní ostrovy se zaplní lidmi. Většina z nich pak během večera skonči u některého ze stánků proslulého nočního trhu, jenž je napěchován čerstvými rybami a mořskými plody.

Rok 2016