TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

Goa Gomantong

Jeskyně Gomantong leží 5 km od hlavní silnice Sukau-Sandakan. Hnízdí zde salanga ostrovní, jejíž hnízda jsou tvořena především slinami, díky čemuž se řadí mezi velké pochoutky připravované jako polévka. Žijí zde také netopýři, jejichž výkaly – guano –, další cenná surovina, slouží tentokrát jako výborné hnojivo, přitahují šváby. A jelikož páchnoucí guano je všude, tak i švábi jsou všude – na zemi, chodníku, zábradlí, stěnách. Zahlédl jsem i bílého, který se právě svlékl. Návštěvu zde doporučuji jako šokovou terapií, především těm, co se švábů štítí.

Arab Street

Oblast kolem Arab Street není jen doménou Arabů, ale všech muslimů. Je tu například mnoho obchodů s textilem, které vlastní Bengálci z Bangladéše (tedy muslimové) – jakobyste se procházeli po ulici někde v Indii.

O blok dál už je ale zcelá jiný svět. Na Beach Road například stojí dvojice mrakodrapů The Gateway, které se svým kosočtverečným profilem doslova zařezávají do vzduchu. Ostré hrany směřující do prostoru jsou však z hlediska čínského feng-shui nevhodné – tvoří tzv. otrávené šípy. Architekti sousedního Parkview Square si dali velkou práci, aby se jejich budova vešla mezi tyto hrany. Jeho temným však způsobili další zhoršení feng-shui v okolí. O lukrativní – leží v centru Singapuru – pozemek mezi těmito budovami pak nebyl mezi developery zájem a dlouho ležel ladem. Teprve od roku 2014 se zde staví Duo Residence, jejiž odvážná architektura by měla špatné feng-shui důmyslně překonat.

Kinabatangan – lidé

Krátká plavba přes řeku a jsme v rodině rybáře Awanga. Dům je celý dřevěný a postavený na kůlech. Z kryté verandy se vchází přímo do rozlehlého obýváku tak 8×8 metrů, kde jsou jen dvě pohovky u zdi a televize – superprostorné pro honění se našich dvou kluků s jejich dvěma kluky. Z obýváku vedou dveře do dvou malých pokojů a do kuchyně v zadní části dome, opět nezvykle rozlehlé (ale také tmavé). U kuchyně jsou další dva pokoje a koupelna se záchodem. Celkem zde žije 13 lidí.

Život na řece Kinabatangan se točí kolem rybaření a turismu. Pro zdejší rodiny jsou pobyty turistů vítaným přivýdělkem, pro nás zase skvělým způsobem jak přispět přímo místním lidem. Děti se tu učí znát každé zákoutí řeky, aby v dospělosti mohly sloužit jako průvodci po tajích Kinabatangan. Miki s Daníkem by tady nejraději zůstali. I když si se svými novými kamarády nepopovídali, přeci jen navázali kontakt jinak, jak to umí jen děti.

Seri Kembangan

Od Kuala Lumpur po Cyberjayu se táhne řetěz navzájem nerozlišitelných měst. Jedním z nich je i 150 000 Seri Kembangan, deset minut jízdy od Cyberjayi. Bylo založeno roku 1952 jak Serdang New Village a od té doby se rozrostlo především díky blízkosti administrativních center Putrajaya a Cyberjaya, kde velká část obyvatel pracuje. Pro nás byl v Seri Kembangan nejbližší hypermarket Giant a narazili jsme tam i na zajímavý kulturní prostor The Atmosphere. 

Muara

Muara je hlavní brunejský přístav kde kromě ŕad kontejnerů podél kilometrového nákladního mola (a také blízké vojenské základny) není nic k vidění. Až na jednu věc – Pantai Muara, asi nejlepší pláž v Bruneji. Pláž se táhne v délce 1,5 km. Krásně bílý písek a dobré zázemí (sprchy, převlékárny, jídelna, prolézačky, travnaté plochy) z ní dělají velmi dobré místo pro rodiny s dětmi. Jen ve vodě je třeba dávat pozor – občas se zde totiž objeví krokodýli z nedalekého Brunejského zálivu.

Pulau Penang

Ostrov Penang byl prvním britským sídlem na malajském poloostrově. Stala se z něj rušná obchodní křižovatka, což přitáhlo tisíce čínských obchodníků. Od té doby je ostrov jedním z malajsijských center čínské kultury, najdete zde mnoho buddhistických chrámů, a to nejen čínských. Se založením Singapuru v roce 1819 došlo k poklesu obchodnho významu ostrova, zůstal však rušným regionálním centrem.

Dnes se v zde míchají vlivy čínské, malajské, indické, thajské. Jeho kuchyně patří k nejrozmanitější v Malajsii, stejně jako jeho krajina – od písečných pláží po zelené kopce poseté chrámy. Také náboženské vlivi se tu střídají co ulice – buddhistické chrámy vedle mešit, hinduitsikcé vedle taoistických. Historie i kultura zde promlouvají na každém rohu.

Melaka

Melaka – malajská, čínská, koloniální – je jedno z ikonických míst Malajsie. Melaka všechny přitahuje. Cizince svou rozmanitou koloniální architekturou a domácí svojí... rozmanitou koloniální architekturou. A ještě čínskou čtvrtí, jež je spolu s georgetownskou nejatmosféričtější v Malajsii, a kam malajsijští Číňané jezdí hlavně z důvodu zvaného kuřecí rýžové koule.

Putrajaya – příroda

Město Putrajaya, nově budované administrativní centrum Malajsie, je svými širokými bulváry a roztroušenými budovami velmi nemalajsijské. Nemalajsijské je také svou zelení – na jeho území se rozkládá snad nejvíce parků a zahrad ze všech malajsijských měst. Ideální pro děti, ale také třeba k poznávání tropických plodin, dřevin a rostlin. A navíc – všechny tyto zelené prostory jsou téměř prázdné, takže je budete mít víceméně pro sebe.

Kinabatangan – palma olejová

Plantáže palmy olejové – rozprostírají se ihned za hranicí rezervace Kinabatangan, která tak tvoří jen úzký pruh země podél řeky. V porovnání s narušeným pralesem žije na plantážích pouhá třetina druhů savců, s pralesem primárním pak jen sedmina. Po jedné generaci palem (25 let) je půda navíc vyčerpaná a znehodnocená chemickými hnojivy.

Bangli (Pura Kehen)

Až do počátku 20. století bylo Bangli jedním z devíti balijských království. Dnes je věhlasné díky Pura Kehen, chrámu z 11. století. Chrám je postaven ve svahu, což mu přidává na impozantnosti.

Melaka – Mini Malaysia

Nenápadná cedule na silnici do Melaky ukazuje k Taman Mini Malaysia, jednomu z mála skanzenů v Malajsie. Vřele doporučuji si projít! Jsou zde domy ze všech malajsijských států, takže krásně zjistíte společné i rozdílné prvky. Najdete zde i sekci domů ze zemí ASEAN – snad budete mít více štěstí a nebude zavřená jako v době naší návštěvy.

Pulau Pangkor

Ostrov Pangkor, z Kuala Lumpur 3-4 hodiny jízdy autem a dalších 45 minut lodí, patří spolu s Cheratingem a ostrovem Tioman k neoblíbenějším plážovým destinacím pro obyvatele Selangoru. V Selangoru samotném je koupání v moři o zdraví – Melacká úžina, jíž proplouvá třetina světové námořní nákladní dopravy, se zde významně zužuje, což přispívá k větší míře znečištění. Moře kolem Pangkoru není tak panenské jako na Perhentianech, ale z Kuala Lumpur je to asi nejblíž ideální plážové dovolené.

Rok 2017

Limbang

Limbang by byl bezvýznamným městem, jakých jsou v Malajsii tisíce, pokud by nešlo o administrativní centrum okresu, jenž byl předmětem více než stoletého sporu Malajsie a Bruneje – malajsijský okres Limbang dělí brunejské území na dvě nesouvislé části. Záležitost byla vyřešena v roce 2009 – Brunej se vzdala nároku na Limbang, za což ji Malajsie přenechala ropná pole v Jihočínském moři.

Sekinchan

Rýžová pole a čerstvé ryby – tyto dva pojmy se mi vybaví při zmínce o Sekinchanu, pobřežním městečku 100 km od Kuala Lumpur. Chcete-li vidět rýžová pole zelená, před sklizní, přijeďte v dubnu, či září/říjnu. Ke vstupence dostanete balíček zdejší rýže. Pak si zajděte do jedné z místních rybích restaurací a na pláži (ne moc ke koupání, ale k povalování ano) si na strom hoďte minci pro štěstí a s čerstvě otevřeným kokosem si sedněte do jednoho z odpočinkových hnízd ve stromech.

Haw Par Villa

Pokud zavítáte do Haw Par Villa, čeká vás jedinečný zábavní park. Na ploše tři hektarů si můžete prohlédnout více než 1000 soch, plastik a diorámat na téma čínské tradice a mytologie. Pro Singapurce s dětmi je obzvlášť oblíbená výchovná umělá jeskyně barvitě zobrazující Deset soudů pekla.

Serian

Ač to není na první pohled patrné, provinční městečko Serian je mezinárodní křižovatkou na Pan-Borneo Highway, významem podobnou karavaním zastávkám na trasách přes poušť.

Po příjezdu z Kuchingu můžete buď pokračovat vnitrozemím Sarawaku do 13 hodin vzdálené Bruneje (880 km), a dál až do 23 hodin vzdáleného Sandakanu (1530 km) v sousedním malajsijském státě Sabah. Nebo odbočíte na jih a zamířit po Trans-Kalimantan Highway do 6 hodin vzdáleného indonéského přístavu Pontianak (285 km). Kalimantan (indonéské Borneo) je daleko méně propojený komunikacemi než malajsijská část Bornea, a tato silnice je prakticky jeho jediným pozemním spojením s okolním světem.

Kinabatangan – džungle

Rezervace Kinabatangan tvoří několik kilometrů úzký pruh džungle podél řeky, za ním se prostírají plantáže palmy olejové. Žije zde velké množství zvířat, která se však lépe pozorují z člunu na vodě – nejlépe brzy ráno nebo pozdě odpoledne až večer, na svých místech, kam chodí pít.

Kampung Ayer

Benátky Asie – tak se někdy přezdívá Kampung Ayer, největší vodní vesnici na světě, jejiž jméno v překladu znamená – „Vodní vesnice“. Brunej ji považuje za národní dědictví, a zdejším obyvatelům poskytuje vodu i elektřinu zdarma. Žije zde téměř 40 000 lidí, jsou zde školy (včetně střední), policejní služebna, hasiči, mešity.

Než do Kampung Ayer zamíříte, pečlivě si rozmyslete kam a kudy se zde vydáte – dřevěných chodníčků, čnících na pylonech 3-4 metry nad hladinou řeky, je tu 36 km a chůze pod tropickým sluncem bez stínu dá zabrat.

Virtuální prohlídka fascinujícího světa života na vodě začíná...

Tirta Empul

Roku 962 byly na místě dnešního chrámu Tirta Empul v Tampaksiringu objeveny lěčivé prameny. K očistným účinkům pramene se váže legenda o králi Mayadenawaovi. Podle ní jméno Tampaksiring znamená „šikmá stopa“ – odkaz na příhodu, kdy Mayadenawa během útěku před bohem Indrou zanechal ve svahu otisk chodidla – brázdu, kde později vznikl Tampaksiring.

O výjimečnosti místa svědčí i budova v kopci nad jezírkem. Působí moderně a okolí kolem ní je podezřele upravené. To proto, že jde o jeden ze šesti paláců indonéského prezidenta (2× Jakarta, 2× Bogor, Tampaksiring, Yogyakarta), kde svého času během pobytů na Bali přebýval i první indonéský prezident Sukarno.