TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

Dan Sing Khon

Thajci se zcela neshodnou kde přesně je vlastně nejužší místo jejich území. Někdo za něj považuje pár set metrů široký pruh země zcela na jihu provincie Trat hraničící s Kambodžou. Nejčastěji však bývá úváděn hraniční přechod Dan Sing Khon, kde je zároveň i věhlasný barmský trh. 

Barmský trh přetéká všemožnýmy výrobky od dřevěných sošek, podložek na pití, bižuterie, kamenných soch a sošek, přes klobouky, oblečení, boty, barmské potraviny, až po živé orchideje. Samozřejmostí jsou jídelny, mají tu super záchod uprostřed zeleně (v asi nejkrásnější prostředí co jsem kdy viděl), altánky na břehu řeky a samozřejmě... nejužší místo Thajska. To zde připomínají dvě cedule s mapou Thajska a zakroužkovanou polohou. Jelikož Barma je bývalou britskou kolonií, Barmánci na trhu, na rozdíl od Thajců, běžně mluví anglicky.

Capo Vaticano

Útes Capo Vaticano ční na pobřeží do výšky 124 m. Kromě výhledu na nádherné tyrkysové moře jsou jeho největším lákadlem okolní pláže. Některé jsou dostupné jen po moři, takže je máte jen pro sebe. Jiné jsou mimo hlavní letoviska, takže je můžete mít skoro jen pro sebe.

Cha-am

Plážové letovisko Cha-am již nejspíš navždy zůstane zastíněno svým proslulejším bratrem Hua Hin, dříve rybářskou vesnici, dnes chic městem pro thajskou smetánku, a také královým letním sídlem. Bylo to však právě Cha-am, kde započala historie letních královských rezidencí na pobřeží Thajského zálivu poblíž starobylého města Phetchaburi. V letech 1923-4 zde dal král Ráma VI. Vajiravuda vybudovat vzdušný přímořský palác Mrigadayavan. Ráma VI. navštívil palác pouze dvakrát, než roku 1925 umírá. Palác Mrigadayavan dnes spravuje Úřad pro královský majetek a je otevřen veřejnosti.

Mezi lety 1926-33 nechal král Rama VII. Prajadhipok v sousedním Hua Hin postavit nový letní palác Klai Kangwon, jenž byl až do jeho smrti roku 2016 oblíbeným sídlem také krále Rámy IX. Bhumibola Adulyadeje. Klai Kangwon (plným jménem Phra Ratchawang Klai Kangwon, neboli „Palác daleko ode všech starostí“) je stále oficiálním sídlem krále a veřejnosti je uzavřen.

Putrajaya

Město Putrajaya, nově budované administrativní centrum Malajsie, je svými širokými bulváry, zelení a roztroušenými budovami velmi nemalajsijské. Jelikož má reprezentovat moderní Malajsii, architekti nešetřili na extravaganci a okázalosti budov.

Další fotografie: architektura, příroda, trhy, vyžití, noční

Little India

Little India je centrem indické komunity v Singapuru. Převážně zde žijí Tamilové z jihu Indie, kteří ji říkají Tekka – a jež také dala jménu zdejší věhlasné tržnici Tekka Centre. Little India je jedno z pouhých několika míst, kde se slaví hinduistický festival Thaipusam, během nějž si oddaní jako součást modliteb propichují různé části těla kovovými bodci. Další fotografie z Little India zde.

NP Kaeng Krachan

Kaeng Krachan patří k 19 národním parkům tzv. Západního pralesního komplexu na pomezí Thajska a Barmy, druhé největší pralesní oblasti v jihovýchodní Asii. S rozlohou téměř 3000 km2 jde o největší národní park Thajska. Navštívili jsme jeho jižní část, kde se nachází vodopád Pala-U. Do samého středu parku jsme se dostali při minulé návštěvě.

Perak Tong

V okolí Ipoh, hlavního města sultanátu Perak, najdete několik čínských skalních chrámů. Pokud Kek Look Tong vyplňuje velkou jeskyni, pak Perak Tong je navštěvován hlavně pro své fresky a výhled na Ipoh. Připravte se na výšlap 350 schodů. Odměnou vám bude výhled na zelené kopce v okolí města, některé zjizvené těžbou vápence.

Hua Hin – trhy

Brouzdání po trhu je naší nejoblíbenější thajskou kratochvílí. Všechny ty barvy, vůně, zvuky, které se na trzích míchají dohromady vytvářejí nový a jedinečný zážitek při každé návštěvě. A Hua Hin je pestrostí trhu na prvním místě mezi městy své velikosti. Nestačí vidět na fotce, je třeba zažít!

Další fotografie Luang Prabang: výběrchrámylidéměsto.

Semenyih

Semenyih Eco Venture Park je jedním z míst, kde zjistíte jaké to je provozovat team bulding outdoor aktivity v tropech – jízda na motokárách, nebo jen obyčejná procházka po modelové kaučukové plantáži z vás zaručeně vysají všechnu vodu i energii. Pak nezbývá, než se i v oblečení schladit v říčce Sungai Semenyih. Bydlet zde můžete v upravených přepravních kontejnerech, z nichž vypnutí klimatizace do půl hodiny zaručeně vytvoří peklo.

Cestující rodinka

Když byly Mikimu, staršímu synovi, 3 měsíce, vydali jsme se s ním do Thajska (2008), mladší Daník měl cestovatelskou premíéru v Řecku (2013). Od té doby klukům ukazujeme svět na kratších i delších cestách: Malajsie, Singapur, Brunej, Borneo, Indonésie (2014), Itálie (2017), Thajsko, Laos (2019).

Pizzo

Pobřežní městečko Pizzo je známo jako rodiště tartufa, italského zmrzlinového dezertu oblíbeného i u nás. Tartufo vzniklo zcela náhodou kolem roku 1952. Cukrář Don Pippo během příprav jedné svatební hostiny zjistil, že mu došly formy na zmrzlinu. Použil tedy dlaně, do nichž dal po malé porci dvou různých zmrzlin, obalil v rozpuštěné čokoládě, zabalil do pocukrovaného papíru a nechal vychladit.

Vedle tartufa je Pizzo věhlasné svým skalním kostelíkem Chiesa di Piedigrotta. Kostelík zde vznikl po ztrozkotání lodi přeážející s obrazem Madonny z Piedigrotta. Původní jeskyně byla časem rozšířena a uzavřena cihlovou čelní stěnou. Uvnitř narazíte na kaleidoskop soch světců, rybářů, panorama pouštního města, včetně velbloudů, sochy panny Marie s Ježíškem, Ježíše se srdcem, ale také oltáře, plastické reliéfy na stěnách (včetně Kennedyho a papeže Jana) a barevné fresky.

Hua Hin a okolí

Cha-am • Dan Sing Khon • Hua Hin • NP Kaeng Krachan • NP Khao Sam Roi Yot • NP Kuiburi • Phetchaburi

Rok 2020

Hua Hin – Takiab

Vesnička Takiab přímo navazuje na Hua Hin – my jsme bydleli na jejím okraji. Přítomnost pláže, poloostrovu s buddhistickým chrámem, pouličních jídelen a restauraci, odstíněnost od ruchu města – ideální místo.

Geylang

Geylang je dnes znám hlavně jako singapurská čtvrť červených luceren, jde však o čtvrť rozlehlou a tedy podstatně rozmanitější. Podél Geylang Road se stále táhnou typické čínské kupecké domy (foto z jiné mé cesty zde), a kupříkladu Geylang Serai je nejstarší malajské sídlo v Singapuru. Další foto z Geylangu zde.

Hua Hin – Ban Sansuk

Co v tropech nejvíce zpříjemní měsíční pobyt na jednom místě? Určitě možnost osvěžit se ve vodě. A pokud je to možné v moři i bazénu, není co víc si přát... Přesně to nabízí kondominium Ban Sansuk: příjemnou tropickou zahrada, několik brouzdališt, velký bazén, a 4kilometrovou písečnou pláž. Vše pár kroků od sebe, a také deset minut od centra Hua Hin s nekonečnou nabídkou thajských kulturních i kulinářských zážitků.

Putrajaya

Putrayaja byla naplánována a postavena na zelené louce, a spolu s Kuala Lumpur je dnes hlavním městěm Malajsie – sídlí zde předseda vlády, postupně se sem přesunují ministerstva. Svým způsobem jde o fascinující místo, byť umělé, nemalajské a neasijské, a z pohledu běžného života víceméně mrtvé. Více o Putrajayi např. Wikipedie.

V minulosti jsem už zveřejnil fotografie architektury, přírody, trhů a vyžití v Putrajayi, zde je několik nočních fotografií.

Phetchaburi

Phetchaburi – „Město diamantů“ –, ležící v třetině cesty z Hua Hin do Bangkoku, bylo založeno v 11. století. Pro svou blízkost hlavnímu mestu se stalo oblíbeným místem odpočinku krále IV, který zde postavil chrámový komplex Phra Nakhon Khiri. Dříve se v okolí Phetchaburi těžila sůl, dnes je známe svými limetkami a hřebíčkovcem malajským (alias rose apple).

Hua Hin – tradice

Ač je Hua Hin především odpočinkovým plážovým městem pro thajské i zahraniční turisty, přeci jen jde především o město thajské, tedy ctící tradice. Jedním z nich, jenž je v každém městě vykonáván denně již po stovky let, je tak bat – ranní obdarovávání mnichů. Dalším tradičním svátkem, který se v Thajsku slaví vzhledem k velké čínské komunitě je čínský nový rok.

Tropea

Tropea, historické ale i plážové město, je vystavěna na skále. Z moře je nápadný osamocený útes s kostelem Svaté Marie, za ním se však zvedá daleko mohutnější skalní masiv s historickou i moderní Tropeou. Pláže, historie, výborné jídlo a výhled na sopku Stromboli – to je Tropea.