TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

Hua Hin – trhy

Brouzdání po trhu je naší nejoblíbenější thajskou kratochvílí. Všechny ty barvy, vůně, zvuky, které se na trzích míchají dohromady vytvářejí nový a jedinečný zážitek při každé návštěvě. A Hua Hin je pestrostí trhu na prvním místě mezi městy své velikosti. Nestačí vidět na fotce, je třeba zažít!

Další fotografie Luang Prabang: výběrchrámylidéměsto.

Semenyih

Semenyih Eco Venture Park je jedním z míst, kde zjistíte jaké to je provozovat team bulding outdoor aktivity v tropech – jízda na motokárách, nebo jen obyčejná procházka po modelové kaučukové plantáži z vás zaručeně vysají všechnu vodu i energii. Pak nezbývá, než se i v oblečení schladit v říčce Sungai Semenyih. Bydlet zde můžete v upravených přepravních kontejnerech, z nichž vypnutí klimatizace do půl hodiny zaručeně vytvoří peklo.

Cestující rodinka

Když byly Mikimu, staršímu synovi, 3 měsíce, vydali jsme se s ním do Thajska (2008), mladší Daník měl cestovatelskou premíéru v Řecku (2013). Od té doby klukům ukazujeme svět na kratších i delších cestách: Malajsie, Singapur, Brunej, Borneo, Indonésie (2014), Itálie (2017), Thajsko, Laos (2019).

Pizzo

Pobřežní městečko Pizzo je známo jako rodiště tartufa, italského zmrzlinového dezertu oblíbeného i u nás. Tartufo vzniklo zcela náhodou kolem roku 1952. Cukrář Don Pippo během příprav jedné svatební hostiny zjistil, že mu došly formy na zmrzlinu. Použil tedy dlaně, do nichž dal po malé porci dvou různých zmrzlin, obalil v rozpuštěné čokoládě, zabalil do pocukrovaného papíru a nechal vychladit.

Vedle tartufa je Pizzo věhlasné svým skalním kostelíkem Chiesa di Piedigrotta. Kostelík zde vznikl po ztrozkotání lodi přeážející s obrazem Madonny z Piedigrotta. Původní jeskyně byla časem rozšířena a uzavřena cihlovou čelní stěnou. Uvnitř narazíte na kaleidoskop soch světců, rybářů, panorama pouštního města, včetně velbloudů, sochy panny Marie s Ježíškem, Ježíše se srdcem, ale také oltáře, plastické reliéfy na stěnách (včetně Kennedyho a papeže Jana) a barevné fresky.

Hua Hin a okolí

Cha-am • Dan Sing Khon • Hua Hin • NP Kaeng Krachan • NP Khao Sam Roi Yot • NP Kuiburi • Phetchaburi

Rok 2020

Hua Hin – Takiab

Vesnička Takiab přímo navazuje na Hua Hin – my jsme bydleli na jejím okraji. Přítomnost pláže, poloostrovu s buddhistickým chrámem, pouličních jídelen a restauraci, odstíněnost od ruchu města – ideální místo.

Geylang

Geylang je dnes znám hlavně jako singapurská čtvrť červených luceren, jde však o čtvrť rozlehlou a tedy podstatně rozmanitější. Podél Geylang Road se stále táhnou typické čínské kupecké domy (foto z jiné mé cesty zde), a kupříkladu Geylang Serai je nejstarší malajské sídlo v Singapuru. Další foto z Geylangu zde.

Hua Hin – Ban Sansuk

Co v tropech nejvíce zpříjemní měsíční pobyt na jednom místě? Určitě možnost osvěžit se ve vodě. A pokud je to možné v moři i bazénu, není co víc si přát... Přesně to nabízí kondominium Ban Sansuk: příjemnou tropickou zahrada, několik brouzdališt, velký bazén, a 4kilometrovou písečnou pláž. Vše pár kroků od sebe, a také deset minut od centra Hua Hin s nekonečnou nabídkou thajských kulturních i kulinářských zážitků.

Putrajaya

Putrayaja byla naplánována a postavena na zelené louce, a spolu s Kuala Lumpur je dnes hlavním městěm Malajsie – sídlí zde předseda vlády, postupně se sem přesunují ministerstva. Svým způsobem jde o fascinující místo, byť umělé, nemalajské a neasijské, a z pohledu běžného života víceméně mrtvé. Více o Putrajayi např. Wikipedie.

V minulosti jsem už zveřejnil fotografie architektury, přírody, trhů a vyžití v Putrajayi, zde je několik nočních fotografií.

Phetchaburi

Phetchaburi – „Město diamantů“ –, ležící v třetině cesty z Hua Hin do Bangkoku, bylo založeno v 11. století. Pro svou blízkost hlavnímu mestu se stalo oblíbeným místem odpočinku krále IV, který zde postavil chrámový komplex Phra Nakhon Khiri. Dříve se v okolí Phetchaburi těžila sůl, dnes je známe svými limetkami a hřebíčkovcem malajským (alias rose apple).

Hua Hin – tradice

Ač je Hua Hin především odpočinkovým plážovým městem pro thajské i zahraniční turisty, přeci jen jde především o město thajské, tedy ctící tradice. Jedním z nich, jenž je v každém městě vykonáván denně již po stovky let, je tak bat – ranní obdarovávání mnichů. Dalším tradičním svátkem, který se v Thajsku slaví vzhledem k velké čínské komunitě je čínský nový rok.

Tropea

Tropea, historické ale i plážové město, je vystavěna na skále. Z moře je nápadný osamocený útes s kostelem Svaté Marie, za ním se však zvedá daleko mohutnější skalní masiv s historickou i moderní Tropeou. Pláže, historie, výborné jídlo a výhled na sopku Stromboli – to je Tropea.

Kuala Lumpur

V Kuala Lumpur se rád vracím do čínského chrámu Thean Hou – obzvláště v podvečerním světle, s výhledem na rozsvěcející se město, mě snad nikdy neomrzí.

Další fotografie Kuala Lumpur a Thean Hou zde (2016) a zde (2014).

Hua Hin – město

Hua Hin, plážové město v Thajském zálivu tři hodiny od Bangkoku, je oblíbeným místem odpočinku nejen thajského krále, ale i naše. Před 11 lety jsme zde strávili 8 měsíců, tentokrát jsme zakotvili jen na měsíc, za to s oběma kluky.

V Hua Hin je zkoncentrováno vše, co dělá Thajsko Thajskem – pláže, moře, milí lídé, noční trhy, chrámy s drzými opicemi, skvělé jídlo, a v bezprostředním okolí také národní parky s vodopády, jeskyněmi, slony a džunglí.

Centrum

Singapur ušel od nezávislosti v roce 1957 úctyhodný kus cesty. Z chudého ostrova, v roce 1965 navíc vyloučeného z federace s Malajsií, po jeden z nejdůležitějších finančních a logistických uzlů Asie i celého světa. Své návštěvníky dnes oslňuje futuristickou architekturou, organizovaností, čistotou. Patří mezi nejdražší a zároveň nejlépe hodnocená místa pro život. Takto vypadá jeho centrum. Další fotografie centra Singapuru zde.

Valle dei Templi

S rozlohou 1300 hektarů je Valle dei Templi největším archeologickým nalezištěm na světě. Naleznete zde největší chrám v dórském stylu, který kdy byl postaven (nikdy nebyl dostavěn a dnes jsou zn něj jen ruiny), a také chrám Concordia, který si za svůj symbol zvolilo UNESCO. Jsme na jihu Sicílie, tak se připravte na dlouhou chůzi pekelným vedrem a téměř bez stínu. Námaha však stoji za to.

Subang Jaya

Kuala Lumpur samotné je poměrně malé město. Megapoli z něj dělá teprve propojení s okolními městy do aglomerace velkého Kuala Lumpur. Města navazují jedno na druhé, hranice jsou zcela smazány a celá aglomerace působí jako jeden celek. Několikrát jsem přebýval v Bandar Sunway, čtvrti města Subang Jaya, které přímo navazuje na sousední město Petaling Jaya. Hranici mezi nimi ale nepoznáte, pokud nevíte, že jí je dálnice E10.

Bandar Sunway je známé obřím nákupním centrem Sunway Pyramid a přilehlým akvaparkem Sunway Lagoon. Jde o příznačný asijský mišmaš, jenž si vypůjčuje nápady ze všech možných koutů světa: Sunway Pyramid je tématicky egyptské, zatímco Sunway Lagoon majský.

Fotografie

Výběr

LAOS: Luang Prabang • Pak Ou • Vang Vieng • Vientiane
THAJSKO: Amphawa • Bangkok • Damnoen Saduak • Hua Hin • Kanchanaburi • Ko Chang • NP Khao Sam Roi Yod • NP Khuean Srinagharindra • NP Kuiburi • Phetchaburi • Samut Songkhram • Tha Kha