TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

Valle dei Templi

S rozlohou 1300 hektarů je Valle dei Templi největším archeologickým nalezištěm na světě. Naleznete zde největší chrám v dórském stylu, který kdy byl postaven (nikdy nebyl dostavěn a dnes jsou zn něj jen ruiny), a také chrám Concordia, který si za svůj symbol zvolilo UNESCO. Jsme na jihu Sicílie, tak se připravte na dlouhou chůzi pekelným vedrem a téměř bez stínu. Námaha však stoji za to.

Subang Jaya

Kuala Lumpur samotné je poměrně malé město. Megapoli z něj dělá teprve propojení s okolními městy do aglomerace velkého Kuala Lumpur. Města navazují jedno na druhé, hranice jsou zcela smazány a celá aglomerace působí jako jeden celek. Několikrát jsem přebýval v Bandar Sunway, čtvrti města Subang Jaya, které přímo navazuje na sousední město Petaling Jaya. Hranici mezi nimi ale nepoznáte, pokud nevíte, že jí je dálnice E10.

Bandar Sunway je známé obřím nákupním centrem Sunway Pyramid a přilehlým akvaparkem Sunway Lagoon. Jde o příznačný asijský mišmaš, jenž si vypůjčuje nápady ze všech možných koutů světa: Sunway Pyramid je tématicky egyptské, zatímco Sunway Lagoon majský.

Fotografie

Výběr

LAOS: Luang Prabang • Pak Ou • Vang Vieng • Vientiane
THAJSKO: Amphawa • Bangkok • Damnoen Saduak • Hua Hin • Kanchanaburi • Ko Chang • NP Khao Sam Roi Yod • NP Khuean Srinagharindra • NP Kuiburi • Phetchaburi • Samut Songkhram • Tha Kha

Lidé

Singapur je v pravdě multikulturní zemí. Tři čtvrtiny obyvatel tvoří Číňané, následování Malajci, Indy a dalšími etniky, včetně Evropanů. Jazyk, náboženství, kuchyně, svátky – vše se v Singapuru prolíná a vytváří svébytný kulturní mix. 21. července si Singapur dokonce připomíná Den rasové harmonie (Racial Harmony Day) – v upomínku na nepokoje, které roku 1964 Singapurem hýbaly. Dnes se velká většina obyvatel považuje v první řadě za Singapuřany, což je tou nejlepší vizitkou pro jeho zakladatele.

Deník

Syrakusy

Beze sporu nejznámějším rodákem ze Syrakus je Archimédes. Filozof, matematik, astronom, vynálezce, který mimo jiné svými důmyslnými stroji v průběhu druhé punské války pomáhal Syrakusám dva roky odolávat římskému obléhání. Ve svém rodném městě i zemřel, a to rukou římského vojáka, jenž ignoroval jeho žádost „Neruš mi mé kruhy!“, a nebo ne?

Dnešní moderní Syrakusy – ulice s oprýskanými domy a chaotickou dopravou, včetně elektrických autobusů – by Archimédes nejspíš nepoznal, ostrov Ortigia si však stále zachovává své starobylé kouzlo.

Laos

Kepong

Nejbližší džungli u Kuala Lumpur najdete v Kepongu, 15 km od centra města. Zdejší Forest Research Institute of Malaysia (FRIM) je oblíbenou destinací pro obyvatele metropole i celého Selangoru. Obzvlášt oblíbené je koupání u vodopádu a procházky džunglí. Je zde otevřena i stezka v korunách stromů, kam se nám však ani při druhé návštěvě nepodařilo dostat, jelikož návštěvu je třeba rezervovat s dostatečným předstihem. Další fotografie z FRIM zde.

Mimo FRIM jsme tentokráte poznali i jinou stránku tohoto předměstí – výbornou hot pot (Malajci říkají steamboat) restauraci Popo Steamboat.

Kuchyně

Díky svému pestrému etnickému složení má Singapur, stejně jako sousední Malajsie, kulinářskou nabídku neskutečně bohatou a rozmanitou. Nejrozšířenější je čínská kuchyně, následována malajskou, indickou, indonéskou. Jako jedno z nejkosmopilitnějších a nejbohatších měst světa nabízí street food, i prvotřídní restaurace, a vše mezi tím. Díky tropickému klimatu, kdy jsou pouliční sánky a jídelny otevřeny celý rok, si můžete užít nabídky jídla 24x7.

Pantalica

Nekropole je výraz pro velké pohřebiště. A Pantalica je skutečně velká – v kaňonech řek Anapo a Calcinara se na 80 hektarech nachází kolem 4000 skalních hrobek. Pantalica prosperovala zhruba 600 let od 13. do 7. století př. n. l., kdy byla nejdůležitějším městem východní Sicílie. Po založení přístavu Syrakusy (734 př. n. l.) však její význam začal klesat až byla zcela opuštěna. Skalní obydlí a hrobky však zůstaly a od roku 2005 jsou spolu se Syrakusami dalším sicilským příspěvkem ke světovému dědictví UNESCO.

Matang Mangrove Reserve

V sousedství rybářské vesnice Kuala Sepetang se rozkládá Matang Mangrove Forest Reserve, chráněná oblast pobřežních močálů. Skrz mangrovy vede kilometrová stezka a po řece Sepetang se můžete projet i lodí. Během návštěvy snadno narazíte na makaky a luňáky, kteří v ústí řeky loví ryby.

Doprava

Metro, autobusy, double-deckery, taxíky a dokonce i lanovka – Singapur poskytuje svým obyvatelům jednu z nejhustších a nejefeketivnějších sítí hromadné dopravy na světě. A ještě skrz ní všechny nabádá k ohleduplnějšímu životu.

Santubong

Santubong je poloostrov na Borneu, severně od města Kuching. Prakticky celý je pokrytý džunglí národního parku Santubong, kterému dala jméno ústřední 810m hora. A hora je nazvána podle princezny Santubong, kterou podle místní legendy ze žárlivosti zabila její sestra Sejinjang.

Do národního parku jsme se nevydali, zato jsme navštívili zdejší skanzen Kampung Budaya Sarawak, kde stojí repliky tradičních domů všech etnik Sarawaku. Skanzen se prezentuje jako „Živé muzeum“ – v domech provází lidé v tradičních oděvech, předvádí některé každodenní činnosti a můžete navštívit i kulturní show přibližující etnika žijící v Sarawaku.

Noto

Noto vděčí za svou dnešni podobu zemetřesení v roce 1693. Stavitelé Rosario Gaglairdi a Vincenzo Sinzatra odvedli skvělou práci, která obzvlášť vynikne za soumraku, kdy se zdejší barokní architektonické klenoty zbarví do medové barvy.

Centrum

Singapur ušel od nezávislosti v roce 1957 úctyhodný kus cesty. Z chudého ostrova, v roce 1965 navíc vyloučeného z federace s Malajsií, po jeden z nejdůležitějších finančních a logistických uzlů Asie i celého světa. Své návštěvníky dnes oslňuje futuristickou architekturou, organizovaností, čistotou. Patří mezi nejdražší a zároveň nejlépe hodnocená místa pro život. Takto vypadá jeho centrum. Další fotografie centra Singapuru zde.

Johor Bahru (a přechod do Singapuru)

Johor Bahru je průmyslové město, jehož největší význam spočívá ve skutečnosti, že je jediným pozemním přechodem do Singapuru. Auto zaparkujete v obřím parkovišti na johorském nádraží JB Sentral, přejdete do ještě obřího imigračního centra CIQ, kde nasednete na bus MHD, necháte se po hrázi přes Johorský průliv převést na singapurskou stranu hranice, odkud pak pokračujete autobusem nebo taxíkem dál do Singapuru. Další podrobnosti o přechodu zde.

Gallina

Paradiso del Mare u městečka Gallina je malý rodinný kemp v jihovýchodním cípu Sicílie, 25 km od Syrakus. Prakticky všechna místa jsou stíněna buď olivovníky nebo vyššími stromy, pláž je odsud 50 m (půl kilometru žlutého písku), moře teplé (dlouho do podzimu) a v okolí přírodní i kulturní památky z dob od Kartága po baroko. Lepší základnu jsme si ani nemohli přát.

Goa Gajah

Přesný původ jména Goa Gajah – Sloní jeskyně – není znám. Nicméně obrovská tvář vysekaná ve skále, jejímíž ústy se do jeskyně vstupuje, je považována za tvář slona. Kromě soch hinduistických bohů zde vykopávky odhalily budhistické vlivy pocházející až z 8. století n. l. Velká vodní nádrž na nádvoří pravděpodobně sloužila k nabírání a svěcení vody během obřadů. Nádrž byla dlouho zasypána, a teprve roku 1954 zde byly odkryty sochy, z nichž dnes do nádrže tryská voda.

NP Bako

Národní park Bako je přístupný jen po vodě, což přispívá k pocitu jeho izolovanosti (i když ve skutečnosti izolovaný není, jde o běžnou turistickou destinaci). 

Tento nejstarší národní park v Sarawaku je protkán sérii stezek vedoucích džunglí a planinami na skalní vyhlídky a pláže. Zpět do ústředí je možné se vrátit na člunu kolem pobřežních skal zerodovaných do fantaskních tvarů připomínajích želvu, kobru, mužskou hlavu. Dobře se zde pozorují languři, kahau nosatí a u ústředí parku přebývá i rodinka ohroženého bornejského prasete vousatého.