TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

KAZACHSTÁN – Almaty

Celé centrum Almaty kterým jedeme je neuvěřitelně zelené – hlavní ulice jsou doslova tunely proražené v zeleni, kolem samé parky. Jinak je Almaty trochu fádní, protože celé centrum je postavené z pravoúhlých ulic a je docela rozsáhlé – asi 4×4 km. Vedle sebe tady žijí hlavně Kazaši a Rusové...

KAZACHSTÁN – Ve vlaku do Almaty

Život ve vlaku je docela bouřlivý. Lidi se navštěvují ve svých kupé, popíjejí čaj ze samovary a k tomu provodnici z repráků pouštějí ruské hitovky. Krajina za oknem ubíhá dost pomalu, ale její postupná změna ze stepi na poušť je po nějaké době docela patrná...

RUSKO – Ve vlaku do Kazachstánu

Jako každá obrovská země i Rusko je neustále v procesu stěhování národů. Nádraží je přeplněno lidmi čekajícími na svůj „poezd“ a svou troškou do mlýna teď přispíváme i my.

Maďarsko

Ghana

Írán

Etnosvět

K zachycení rozmanitosti kultur nepotřebujeme žádné pomůcky. Stačí jen pozorovat a nechat na sebe působit ty nejobyčejnější situace, činnosti, či předměty.

Fotografie

Najděte si svou zemi!

Informace na CESTÁCH se začínají tak hromadit, že už se v nich sám občas ztrácím. Proto jsem se rozhodl přidat další možnost jak se k nim dostat: přes jednotlivé země. Ode dneška tedy začnou přibývat informace utříděné podle zemí (dosud byly jen podle cest) na které se dostanete buď přes mapky, jména v seznamu, nebo malé ikonky světadílů v záhlaví (viz nahoře). Snad tahle změna přispěje ke zpřehlednění... Země zde.

Všechny lasturky světa

Tak se jmenuje nová fotografická příloha CEST. Kupodivu v ní nepůjde o mušle, škeble nebo jiné mořské potvory, ale o... peníze. Lasturky zde.

Evropa – navštívené země

Austrálie a Oceánie – navštívené země

Asie – navštívené země

Ameriky – navštívené země

Afrika – navštívené země

RUSKO – Moskva

Některé stanice jsou vyloženě nádherné, třeba „Prospekt mira“ se štukami, „Komsomolskaja“ s mozaikami (zobrazujícími úspěchy budování socialismu), nebo „Novoslobodskaja“ se skleněnými různobarevnými okny jako v kostele. Jiné jsou (a těch je většina) nic moc, tj. poplatné vkusu Rusů – betonové, dlaždičkované. Další jsou zase tematické...

BĚLORUSKO – Brest

Brestské nádraží je rozdělené na dvě části – Varšavskuju a Moskovskuju (v běloruštině „Mackoýcki bok“) – každá s jiným rozchodem kolejí. Budova je sice celkem pěkná (další Stalinův narozeninový dort), ale lidi jsou prostě ruští – všichni šedivě oblečení a mračí se...

Odjíždíme

Nemám žádný originální nápad jak tenhle deník začít, takže začnu tím kdy jsem na nápad podniknout cestu kolem světa přišel. Vlastně už to přesně nevím, snad někdy po návratu ze Středního východu. Nejspíš by k tomu ale dříve či později stejně došlo, bylo jen otázkou času kdy se začnu cítit na něco tak velkého.

Svět – navštívené země

Platidla

Na cestách jsem nashromáždil menší jmění v podobě nejdostupnějších uměleckých děl reprezentujících každou zemi – bankovek a mincí. Každý, kdo alespoň trochu cestuje si jistě všiml, že platidla celkem přesně vypovídají o kultuře a zvycích jednotlivých zemí. Já jsem během svých cest vypozoroval následující.