TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

Rok 2019

Cyberjaya a Dengkil

Přestože jsou Cyberjaya a Dengkil sousedé, stěží byste našli rozdílnější města. Cyberjaya má být supermoderním centrem pro světové technologické firmy, Dengkil je ospalým zapadákovem. Jedno však mají společné se všemi ostatními městy v Malajsii – výbornou kuchyni.

Další fotografie zde: Cyberjaya, Dengkil.

Thajsko a Laos 2019

Thajsko opět po 10 letech (2008, 1998-9), a opět trochu jinak.

Botanic Garden

Singapurská botanická zahrada byla založena již roku 1859. Nejde o pouhou sbírku flóry. Zahrada je rozdělena na oblasti, jimž dominují různá témata: Rainforest (Deštný prales), Healing Garden (Léčivá zahrada), Evolution Garden (Evoluční zahrada) a další. Speciálně pro děti je určena Jacob Ballas Childern's Garden, kde najdete malou farmu, sad, stromový dům, zavěšený most, děti si můžou např. vyzkoušet jak funguje fotosyntézy a další zajímavosti pro malé přírodovědce.

Batu Caves

Zcela obklopen městem, skalní masív v Batu Caves, 10 km od centra Kuala Lumpur, skrývá hinduistickou svatyni zasvěcenou bohu Muruganovi.

Etna

Už staří Řekové věřili, že Etna je sídlem Vulkána, boha ohně. Vulkán zde tedy musí přebývat minimálně 500 000 let, což je odhadovaná doba od první erupce. A seismologové se asi museli dostat i k jeho záznamům o aktivitě sopky, protože Etna má nejdelší období zdokumentovaných sopečných výbuchů na světě, sahající až do roku 1500 př. n. l. Nejničivější z nich se odehrál roku 1669. Výbuch zcela zničil přilehlé městečko Nicolosi, proud lávy doputoval až do Catanie na pobřeží moře, překonal 20 metrové hradby a zničil velkou část města. Vychladnutí lávy trvalo 8 let.

Lemanak – oslava

První den večer je na naše přivítání uspořádána oslava – tradiční ibanské tance. Nejprve tančí muži, převlečeni do krásně tkaných tunik a čelenk s ptačími péry. Poté dívky v neméně krásně tkaných šatech s blyštivými plíšky a ozdobnými kovovými čelenkami, jež připomínají rozvětvené stromy. A nakonec se máme připojit i my. Dostáváme čelenky a pokoušíme se během tance napodobit zoborožce stejně věrně, jako naši hostitelé. K tanci hraje živá hudba – xylofon a gongy. Po představení samozřejmě následuje čaj, káva, a hlavně rýžový tuak.

O našem nakouknutí do života Dajaků v pralese podél řeky Lemanak čtěte více zde.

Ipoh

Znáte-li herečku Michelle Yeoh (Zítřek nikdy neumírá, Tygr a drak, Star Trek: Discovery, Crazy Rich Asians), právě jste se dotkli města Ipoh. Yeoh je totiž místní rodačkou.

Ipoh je dnes propagován jako turistická destinace především pro svou dobře zachovanou architekturu z britské koloniální éry, okolním vápencovým kopců, skalním chrámům (např. Kek Look Tong), a také specifické čínské kuchyní (Číňané jsou s 44 % obyvatel největší zdejší etnikem).

Jatiluwih

Bali je neskutečně úrodné, a to nejen díky tropickém klimatu, ale i sopečnému podloží. Venkov, což je, kromě aglomerace kolem Kuty a Denpasaru, téměř celý ostrov, přímo raší zelení. Silnice k rýžovým terasám Jatiluwih se vine výš a výš do kopců. Je samá díra, k čemuž přispívá i nespočet zurčících potůčků, jež se během dešťů mění v dravé řeky strhávající vše.

Rýže se na Bali pěstuje mokrou metodou – v políčkách zaplavených vodou, respektive na zaplavených terasách. Mezi terasami jsou vytvořeny cestičky, které se využívají pro kontrolu, a během sklizně. Stejně jako na našich polích, i zde je bezpočet strašáků z hadrů a plechu, kteří mají zabránit vyzobávání rýžových zrnek ptáky.

Kuala Lumpur

Přes noční trhy, čínské chrámy k moderní architektuře.

Geylang

O čtvrti Geylangu kolují všelijaké zvěsti. Třeba že není bezpečná, je plná prostitutek, špinavá atd. Rozumím tomu. Singapur se snaží pěstovat pověst super čistého, moderního, hi-tech města, a vše co nezapadá do tohoto obrázku se snaží upozadit. Geylang je však daleko věrnějším představitelem Singapuru než uměle zrekonstruované Chinatown, moderní Gardens by the Bay nebo Downtown Core: jídelny, hotýlky, obchody, a také sem tam nějaká ta šlapka. V Geylangu to prostě žije.

Taormina

Spolu s Etnou je starobylé město Taormina jednou z ikon Sicílie. Saracénský hrad z 10. století, tyčící se vysoko nad městem, skály svažující se prudce do moře, všudypřítomný symbol Sicílie Trinacria, křivolaké uličky, řecký amfiteátr ze 3. století. A samozřejmě výborná káva a zmrzlina. To je jen několik tipů z tohoto charismatickém města na břehu Jónského moře.

Ubud

Ubud je dnes roztahané turistické centrum s nekonečnou nabídkou chrámů, hostelů, restaurací a kulturních představení. Na jednu stranu je tu turisty přesyceno. Jelikož se však řada aspektů balijské kultury promítá do každodenního života, nepůsobí to tak nepatřičně: mnoho míst je krásně ozdobených nástěnnými plastickými reliéfy, mandalami z okvětních lísků, sochami, a samozřejmě všudypřítomnými mističkami s obětinami canang sari. Ubud je zkrátka nechutně turistický, ale jaksi to nějak moc nevadí. Respektive – před 15 lety byl daleko klidnější a měl autentičtější atmosféru, avšak díky jedinečnosti zdejší kultury zbylo i po těch letech komercionalizace stále spousta tradičnich balijských vjemů – cesta do Ubudu stojí za to například už jen kvůli návštěvě představení stínového divadla wayang kulit.

Lemanak – oběd na řece

Kotvíme na kamenité mělčině v ohbí řeky. Začíná příprava oběda. Rýže je zabalena do banánových listů a vložena do bambusu. Zbylé místo v bambusu je zaplněno vodou a bambus je pak položen na hořící dřevo. Jakmile se voda vyvaří, bude rýže hotová. Na sousedním ohni jsou grilovány ryby a lilky. Všichno čtyři kluci se mezitím bavím chytáním ryb. Utrhli dlouhé stonky trávy a předstírají, že loví. Místní kluci sebou mají i lodičky z rozříznutých malých PETek od vody – fantazii se zde meze nekladou. Ale abych nezapomněl: dobrou chuť!

Kuala Sepetang

Z rybářské vesnice Kuala Sepetang, dříve Port Weld, byl roku 1885 zprovozněn první úsek železnice na Malajském poloostrově. Z trati, končící v Taipingu, dnes již zbyla pouze nádražní cedule, první v Malajsii ve čtyřech jazycích – malajsky, tamil, čínsky a anglicky. Dnes je Kuala Sepetang rybářské město, nejvíce známé sousedstvím s jedinečnou Matang Mangrove Forest Reserve. My jsme si jej trochu netradičně prohlédli z člunu.

Chinatown

Chrámy, trhy, kavárničky – singapurská Čínská čtvrť je dnes především turistickým magnetem. Stále se však procházíte ve stínu tradičních charakteristických 5-foot way, vzhlížíte k barevným okenicím ve 2. a 3. patře, a potkáváte pouliční prodejce.

Kalábrie

Kalábrie: Capo Vaticano, Pizzo, Tropea.

Sanur

Sanur byl příjemnou základnou pro náš pobyt na Bali, vhodně umístěný mezi místy, která nás zajímala. Jde o plážové město, kde je vše podřízeno turistům  jídelny, restaurace, obchody. Několik resortů, včetně našeho Diwangkara, je umístěno přímo na pláži – ideální pro děti. Podél pláže vede kilometry dlouhý dlážděný chodník, mimo to je Sanur na běžné chození příliž rozsáhlý.

Sicílie

Sicílie historická, přírodní, plážová i kulinářská: Etna, Noto, Pantalica, Syrakusy, Taormina, Valle dei Templi.

Apulie a Basilicata

Z plážového městečka San Menaio v Apulii, kde jsme vegetili v Citrónovém domě, přes Materu v Basilicatě, kde jsme vegetili v jeskyni, do Letojanni na Sicílii, kde jsme vegetili v plážovém kempu mezi olivovníky.