TOPlist

eCesty Archív

Archív eCesty

Putrajaya – trhy

Noční trhy patří k nejzábavnějšímu způsobu jak se v Malajsii navečeřet, poznat pravou lokální kuchyni a ještě se setkat s místními lidmi. Začínají už odpoledne a s výjimkou ramadánu se táhnou pozdě do noci. My jsme často jezdili na noční trh v Putrajaya, který se konal každé úterý.

Jídlo, které na nočním trhu nakoupíte, si můžete vzít domů, nebo ho přímo sníst. V Putrajayi jsou k tomuto účelu podél jezerní promenády postaveny altánky a stolky, případně je možné piknikovat na trávník u jezera a užívat si večerního klidu.

V době ramadánu se konají speciální ramadánské noční trhy. Na nich se kromě běžných jídel podávají i ramadánské speciality. Ramadánské trhy většinou končí záhy po soumraku – teprve poté můžou muslimové začít jíst, takže spěchají ke svým rodinám. 

San Marino

San Marino, jeden z nejmenších států a zároveň nejstarší demokracie světa. Máme štěstí, že jsme přijeli právě 3. září, na 1716. výročí založení.

Ceny ubytování uvádím za celou rodinu (2 dospělí a děti 7 a 9 let).

Deník

Itálie

Pura Besakih

Pura Besakih je komplexem 23 chrámů, a díky svému významu také jedním z nejvíce navštěvovaných míst na Bali. I když přesný vznik chrámů není znám, základy několika zdejších staveb jsou staré až 2000 let. Chrámy stojí na šesti terasách v nadmořské výšce téměř 1000 m n. m. Pura Besakih se nachází na úpatí činné sopky Gunung Agung, nejvyšší hory ostrova. Punc nejvýznamnějšího chrámu Bali byl znovu strvzen během erupce sopky v letech 1963-4, kdy láva stékající po svahu chrám jen o chlup minula – ani sopka se jej tedy neodvážila dotknout.

Lemanak – proti proudu řeky

Nasedáme do dlouhého člunu, který je široký zhruba na jednoho člověka a mělký, aby snadno překonal případné mělčiny. Podobá se piroze, jen není vydlabaný z jednoho kusu. Vyrážíme do oblasti zvané Nanga Ngemah. Plavba po řece je fascinující. Hustá džungle střídá rýžová a kukuřičná políčka, kluci sedí jak přikovaní a pozorují okolí. Občas mineme rybáře. Po 45 minutách jsme na místě.

Semenggoh

Semenggoh Wildlife Center v Sarawaku patří spolu se Sepilok Orang Utan Rehabilitation Centre v Sabah (také Borneo) a orangutaním centrem v národním parku Gunung Leuser na indonéské Sumatře, které jsem navštívil před 15 let, mezi nejproslulejší místa na světě kde je možné se setkat s orangutany. Orangutani jsou zde na prvním místě. Pokud se orangutan vídá mezi návštěvníky, je třeba mu udělat místo, nedotýkat se ho, zkrátka on je tu, na rozdíl od turistů, doma. Kromě ochrany přírody jsou za tím i praktické důvody – dospělý orangutan má sílu pěti můžu.

San Marino

V kraji zvlněných kopců, hradních zřícenin a vinic se nachází San Marino, jeden z nejmenších států světa.

V době naší návštěvy si jeho 33 tisíc obyvatel právě připomínalo 1716. výročí založení stavitelem Marinem. Marinus se účastníl opravy hradeb kolem Rimini. Po dokončení práce se však usadil na blízké Monte Titano, kde roku 301 n. l. založil nezávislou mnišskou komunitu. San Marino se považuje za nejstarší demokracií světa, na což jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí.

Oficiální měnou je zde euro a mimochodem San Marino je jedinou zemí, kde je v oběhu 5eurová mince. Pojďme do tohoto fascinujícího koutu světa nahlédnout.

Fotografie

Kuching

Ještě před 200 lety byl Kuching, stejně jako celý Sarawak, součástí Brunejského sultanátu. Dnes je hlavním městem malajsijského státu Sarawak a jedním z etnicky nejpestřejších měst Malajsie. Příjemné nábřeží řeky Sarawak s promenádou a výhledem na atraktivní parlament ve tvaru rozkvětlé květiny, etnicky pestré uličky, výborné jídlo. To jsou jen některé z vlastností města, které je nejen příjemnou základnou pro cesty po Sarawaku, ale turistickou destinací samo o sobě.

NP Niah

Jeskyně národního parku Niah byly obydleny již před 40 000 lety. Dodnes jsou využívány pro sběr jedlých ptačích hnízd, z nichž se vaří ceněná ptačí polévka. V Jeskyni obchodníků stále stojí pozůstatky jednoduchých obydlí, jež si sběrači hnízd v minulosti stavěli. Sběr probíhá 2x ročně, v obtížných podmínkách vlhkých a horkých jeskynních prostor, kdy sběrači šplhají po desítky metrů vysokých tyčích ke stropu jeskyně.

Itálie 2017

Září v Itálii a San Marinu, aneb prodloužení léta na středomořský způsob.

Sepilok – medvěd malajský

Bornean Sun Bear Conservation Center je zde od roku 2008, ale pro veřejnost bylo otevřeno teprve letos (2014). Jeho cílem je ochrana medvěda malajského, nejmenší medvědovitou šelmu na světě (délka 1,5 m, váha do 80 kg). Odlesňování medvědu malajskému velmi zúžilo životní prostor, kvůli čemuž jeho populace za poslední tři generace poklesla o 30 %. Někdy se mu přezdívá „medový medvěd″, protože zbožnuje med.

Centrum se zaměřuje na starost o osiřelé medvědy, nebo jedince, kteří žili v zajetí v nevyhovujících podmínkách. Je-li to možné, jsou zde pouze dočasně, dokud nejsou připraveni na návrat zpět do přírody. Přiliš domestikovaní jedinci, kteří by ve volné přírodě nepřežili, zde pak dostanou odpovídající prostor.

Marina Bay Sands

Architektonicky odvážný hotel Marina Bay Sands byl svého času s konstrukčními náklady 5,5 mld dolarů nejdražší budovou světa. Jeho mohutná střecha, spojující tři hotelové věže, připomíná loď a odkazuje tím na význam Singapuru pro mořskou dopravu (v současnosti je druhým nejvytíženějším nákladním přístavem světa). V jeho sousedství se nachází další „stavba budoucnosti“ – Gardens by the Bay, futuristická botanická zahrada s parkem.

Sungai Brunei/Damuan

Sungai (řeka) Damuan je přítokem Sungai Brunei, největší brunejské řeky, podle níž je tento sultanát i pojmenován. Je to asi jediné místo na Borneu, kde můžete spatřit kahau nosaté pouhých několik kilometrů od hlavního města (nebo jakéhokoliv města vůbec). Džungle začíná hned za městem a vzhledem k blízkosti moře jsou břehy řek pokryty mangrovy. Milovníci fauny zde můžou spatřit ledňáčky, volavky, krokodýly, varany a další, a to vše pouhou půlhodinu plavby od Bandar Seri Begawan. 

Pulau Sapi

Národní park Tunku Abdula Rahman sestává z 5 ostrovů. Nejmenší z nich je Sapi, neobydlený ostrov, kde je však možné strávit den šnorchlováním nebo povalováním se na bělostné pláži. Na Kravím ostrově, jak zní jeho malajské jméno, sice krávy nežijí, zato varani, divoká prasata a makakové ano.

Seremban

Většinu obyvatele státu Negeri Sembilan tvoří lidé kultury Minangkabau původem ze Sumatry – viz indonéské Bukittinggi z deníku cesty kolem světa. Začali se zde usazovat v 15. století, od 17. století pak ve větších počtech. Hlavním městem státu je Seremban, sídlem sultána je Seri Menanti, městečko v horách nad Serembanem.

Seremban je sídlem Lembaga Muzium Negeri Sembilan (Národní muzeum Negeri Sembilanu), muzea a skanzenu s Minangkabau domy. Pokud hlavní Minangkabau památce v Malajsii, královskému paláci Istana Lama v Seri Menanti, schází typický rys Minangkabau architektury – střecha ve tvaru býčích rohů –, ve skanzenu jej uvidíte.

Teluk Intan

Ač jméno Teluk Intan znamená Diamantový záliv, město Teluk Intan se nachází 20 km ve vnitrozemí, v ohbí řeky Perak. Město je známé svou šikmou věži postavenou ve stylu čínské pagody. Sklon věže je způsoben podzemním pramenem. Původně šlo o vodárnu, dnes slouží jako hodinová věž a turistická atrakce.

Sepilok – orangutani

Sepilok Orang Utan Rehabilitation Centre tento rok (2014) oslavilo 50 let existence. Spolu se Semenggoh Wildlife Center u Kuchingu v Sarawaku, také na malajsijském Borneu, a orangutaním centrem v národním parku Gunung Leuser na indonéské Sumatře, které jsem navštívil před 15 let, patří mezi nejproslulejší místa na světě kde je možné se setkat s orangutany. I když zde v Sepiloku jde o masovou záležitost – denně sem zavítají stovky návštěvníků –, orangutani jsou na prvním místě. Pokud se orangutan vídá mezi návštěvníky, je třeba mu udělat místo, nedotýkat se ho, zkrátka on je tu, na rozdíl od turistů, doma. Kromě ochrany přírody jsou za tím i praktické důvody – dospělý orangutan má sílu pěti můžu.

Lumut

Vzhledem k tomu, že na západním pobřeží Malajsie (Melacký průliv) nejsou žádné použitelné pláže, jezdí Malajsijci z Kuala Lumpur a okolí na víkendy k moři jinam – velmi často na ostrov Pangkor.

Přístav Lumut je na takové výletníky dobře připraven. Pár minut chůze od přístaviště stojí třípatrové parkoviště, kde za RM 10 / 65 Kč na den necháte auto, přejdete po krytém chdoníku do přípravu a za půl hodiny můžete být na lodi.

Lumut je sice ve stínu Pangkoru, ale samo o sobě je to celkem příjemné městečko se spoustou malých krámků prodávajících suvenýry, oblečení, ale třeba také nepřeberné množství sušených ryb všech velikostí. Hned u přístavu je příjemné nábřeží, kde se klukům nejvíc líbí dřevěné lávky přes které se dá přejít na kotvící lodě.