TOPlist

Poslední dny

Bezpečnostní kontrola před odletem na letišti Ben Gurion je krutá. Jsme rozděleni a jeden po druhém vyslýchání otázkami typu proč jste v Izraeli?, jak jste dostal vízum?, kdo vám zaplatil letenky?, jakto že umíte tak dobře anglicky když lidi z východní Evropy anglicky většinou neumí ani slovo?, co máte v té tašce?, nemluvili jste za pobytu v Izraeli s nějakými Palestinci?, nedal vám někdo nějaký balíček?


TelAviv-Jaffa

Další dny v Tel Avivu jsou opravdu „obchodní“, protože musíme taky dostát svým oficiálním povinnostem. Nejprve jsme na přednášce v jedné izraelské pojišťovně, pak na návštěvě u našeho obchodního zástupce v Izraeli, ředitele firmy Heliscon Ltd., pana Štěpánka.

Obědváme společně s právě přiletivším velvyslancem ČSFR v Izraeli a večeříme ve s předsedou World Zionist Organization, panem Nachumem Schutzem.

Poslední den jsme měli dvě dobré příležitosti jak vydělat velké peníze. Byli jsme v diamantovém muzeu (kde jsme kromě diamantů měli taky možnost vidět jak se s diamanty obchoduje) a na burze cenných papírů.

Odjezd

Bezpečnostní kontrola před odletem na letišti Ben Gurion je krutá. Jsme rozděleni a jeden po druhém vyslýchání otázkami typu proč jste v Izraeli?, jak jste dostal vízum?, kdo vám zaplatil letenky?, jakto že umíte tak dobře anglicky když lidi z východní Evropy anglicky většinou neumí ani slovo?, co máte v té tašce?, nemluvili jste za pobytu v Izraeli s nějakými Palestinci?, nedal vám někdo nějaký balíček? atd. „Mučili” každého snad půl hodiny a pak navzájem porovnávali výpovědi. Brrr!!! Naštěstí vím, že to bylo kvůli naší bezpečnosti. I tak bych to ale skoro nazval životní zkušeností. Koneckonců je to lepší než sedět v letadle, které právě vybuchlo a padá do moře... I přes tuhle poslední zkušenost se mi Izrael moc líbil a rozhodně se sem někdy vrátím.

Lístek s omluvou za bezpečnostní kontrolu při odletu na
letišti (kdo byl v Izraeli, tak ví, že je psychicky dost drsná)

 Určitě jsem hodně ovlivněn tím co jsem tady viděl – vzkvétající zemi, ve které se cítím bezpečně a která prosperuje (pravda i díky dotacím z Jůesej) přestože je obklopena pouští a doslova nepřátelskými zeměmi, pokud bych se ale na základě znalosti základních historických faktů a těch pár v Izraeli strávených dní vůbec odvážil udělat si na Izrael a jeho arabské sousedy nějaký názor, stranil bych Izraeli. To je můj pocit. Analýzu současné situace nechám radši zasvěceným znalcům Blízkého východu a sám se budu spíš snažit znovu se na Blízký východ vrátit a podívat se na něj taky z „arabské“ strany. Teprve pak budu mít alespoň základní informace k pochopení toho co se v téhle tak krásné a historicky bohaté oblasti děje.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit