TOPlist

Tel Aviv-Jaffa

Tel Aviv (a k němu přidružená arabská Jaffa) je hlavním obchodním centrem Izraele. Není proto divu, že tady a v jeho okolí máme naplánovány návštěvy několika firem.


První z nich – OSEM – je potravinářský kolos vyrábějící všechno od pečiva, sušenek a cukroví až po instantní polévky. Tahle továrna mi docela vyrazila dech. V moderně postavených halách se na moderních strojích a moderními postupy vyrábí velice konkurence schopné zboží. OSEM má pobočky ve více než 30 zemích světa – mezi jinými ve Velké Británii, Německu, USA a Austrálii. Jako správně zabedněný východoevropan jsem byl překvapený, že je na Blízkém východě vůbec možné něco takového vidět. Bylo.

Hlavní sklad OSEMu

I ORMAT mě příjemně překvapil. Na tak malou zemi je firma zabývající se úspěšně vývojem a výrobou konvenčních ale i alternativních zdrojů energie přeci jen trochu silné sousto. Zdá se ale, že ne pro Izrael.

V obou firmách se nám maximálně věnují. Nejsme pro ně žádní přivandrovalci z Východu, jak jsme často charakterizováni v zemích Západní Evropy, ale hosté. Možná je to tím, že zrovna Židé nemají ty nejlepší zkušenosti s lidskou vstřícností, proto ji sami tolik projevují. Náš průvodce v ORMATu má dokonce české kořeny, takže před vstupem do areálu nás na stožáru vítala vlající československá vlajka.

Tel Aviv je živé, moderní město. Hlavní ulice Dizengoff je plná velkých obchodů i malých krámků. Výškové budovy se lepí jedna na druhou. Skvělá je procházka po břehu moře. V noci je tu běžné, že přímo na plážích jsou velké a hlučné diskotéky.

Máme štěstí – noční život můžeme okusit na vlastní kůži. Jako zahraniční hosté jsme pozvání na diskotéku a oslavu narozenin v jednom. Lidi si tady dokáží vybírat na podobné příležitosti dost dobrá místa. Oslava se odehrává v bývalém velkém skladišti, nebo spíše hangáru. Místo je to dost ponuré, ale je do začátku diskotéky. Pak se všechno a všichni (včetně nás) začíná vařit a máme možnost poznat blízkovýchodní temperament. Je zvláštní, že tady není žádnou výjimkou blonďatá holka (schválně jsem se ptal a všechny jsou místní, žádné cizinky). Holky tady mají fakt krásný a inspirující.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit