TOPlist

Mopti

Dopoledne jsem si udělal menší procházku po Mopti. Nachází se na soutoku řek Bani a Niger. Je celé červeno-žluté, protože je celé postavené z hliněných cihel, které jsou zase vypálené (na slunci) z místního písku.


V 7 večer jsme v Mopti. Samozřejmě jsem zase jako čuně, protože prach byl opět všude. Konečně jsem se mohl ale pořádně umýt a když ze mě ten prach opadal opět jsem pocítil, že jsem zase člověk.

Nákladní bárky v přístavu

Den 230/16, neděle 27. 2.

Na cenách je vidět rozdíl mezi vládou Mali a např. Pobřeží slonoviny. Ta druhá zmrazila po devalvaci CFA ceny, čímž trochu zmírnila pro obyvatele na určitou dobu (3 měsíce) podevalvační náraz. Vládě Mali je to srdečně jedno, takže ceny jdou nekontrolovaně nahoru. Už před devalvací bylo Mali drahé, ale teď je to pro obyvatele prostě neúnosné.

Rybí trh

Zdá se, že ve frankofonních zemích jsou lidé více pohlceni svým bývalým kolonizátorem (např. Mali Francií), než v zemích anglofonních (např. Ghana Británií). Důvodem bude nejen vázanost CFA na francouzský frank ale nikde jsem např. neviděl nápis nebo tabuli na obchodě v některém z místních jazyků. Vše je tu francouzské. I francouzských aut je tu mnohem více. Je známo, že při kolonizaci se Francouzi snažili zavést tu i svoji kulturu, čímž se Briti příliš nezabývali. Francie má tak z této oblasti Afriky dobrý zisk, takže se není co divit, že nechce změnit CFA frank na normální měnu jejíž hodnota by byla určována na finančním trhu.

Dopoledne jsem si udělal menší procházku po Mopti. Nachází se na soutoku řek Bani a Niger. Je celé červeno-žluté, protože je celé postavené z hliněných cihel, které jsou zase vypálené (na slunci) z místního písku. Domy ale působí celkem úhledně a mají ten typický zaoblený súdánský tvar, popř. i s postranními kónickými sloupy. Tohle ale ti lidé nestaví od nepaměti. Je vidět vliv Arabů, kteří sem stavitelské umění museli přenést. Když si totiž vybavuju architekturu na pobřeží (kde byl vliv Arabů mizivý), která je veškerá žádná, maximálně hliněné chatrče, je jasné, že tohle černoši nemohli vymyslet sami.

Projižďka po Nigeru

Přesto, že je období sucha, v obou řekách je voda. Projel jsem se v jedné z vydlabaných kanoí. Byl to celkem fajn výlet po Nigeru, jen příliš pražilo slunce. Podél břehů celé rodiny praly prádlo nebo pásly skot.

Jelikož jsem v Mali utratil už příliš mnoho peněz, rozhodl jsem se ze svého programu vynechat městečko Djenné a ještě dnes večer odjet směrem Burkina Faso. Moulaye se sice divil, ale nemohl nic dělat. V 5 odpoledne jsme se rozloučili, nasedl do minibusu a vyrazil směrem Bobo-Dioulasso (Burkina Faso).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit