Zpráva z Islámábádu, Pákistán – 19. 6. 2004
- Podrobnosti
- Vytvořeno 19. 6. 2004 •
- Aktualizováno 13. 10. 2012
- Autor David Kučera
- Zobrazeno 2553×
Atmosfera je dost husta. Nic takoveho se v Afghanistanu za poslednich 20 let nedelo, ani v dobe Talibanu. Stale se jedna o tom, jak humanitarni organizace na incident zareaguji. Mozne je jejich stazeni z Afghanistanu, ci alespon docasne pozastaveni cinnosti do voleb...
V poslednich dnech se situace v Afghanistanu priostrila. Zacalo to vlastne par dni po mem prijezdu, kdyz Taliban zastrelil pet pracovniku Lekaru bez hranic v provincii Badghis na severu. Pak nasledovaly dalsi utoky - 11 zabitych cinskych delniku u mesta Kunduz na severo-vychode Afghanistanu, raketovy utok (neuspesny) na vozidlo OSN, casovana bomba namirena na nemecke PRT (jim se nic nestalo, odnesli to ale 4 Afghanci), caste utoky na Americany na jihu atd. Ve stredu kolem druhe rano me probudily vybuchy, nad kopci byly videt zablesky a nad Kabulem preletavaly stihacky. Behem stredy jsme se dozvedeli, ze to nekdo palil rakety na oblast kolem americkeho velvyslanectvi. Utoky jsou primo mireny na vsechny belochy bez rozdilu, predevsim vojaky, OSN a nevladni humanitarni organizace. Taliban udajne chysta vetsi akci v Kabulu a zamestnanci vetsiny humanitarnich oganizaci maji zakazane vychazeni, nektere dokonce prevazeji sve zamestnance na letiste v obrnacich.
Atmosfera je dost husta. Nic takoveho se v Afghanistanu za poslednich 20 let nedelo, ani v dobe Talibanu. Stale se jedna o tom, jak humanitarni organizace zareaguji. Mozne je jejich stazeni z Afghanistanu, ci alespon docasne pozastaveni cinnosti do voleb. Souvislost utoku s volbami je jasna, Talibanu a dalsim mistnim velitelum jde o podkopani uz tak vratke Karzaiho pozice. Karzai byl ted na navsteve v USA a udajne se pry ani nezminil o vsech utocich a problemech, kterym predvsim humanitarni organizace celi. Navic predstavitel Karzaiho vlady musel vcera uprchnout z hlavniho mesta provincie Ghor ve strednim Afghanistanu pote, co jej jednotky odpadleho velitele Abdula Salama Chana dobily.
Pres vsechny tyhle neprijemne zpravy jsem se mezi lidmi citil bezpecne, ale ven z Kabulu se nedalo moc vyjizdet. Ono by se teda asi nic nestalo, ale rozpor mezi mymi pocity a zpravami a varovanimi z "pole" me nakonec preci jen drzel ve meste. Mohl bych tam byt jeste dyl, ale pohybovat se po meste v aute, nesmet vyjit po setmeni na ulici, proste nebyt mezi lidmi, mne moc nevyhovuje. Proto jsem se rozhodl odjet driv, nez jsem planoval. Pozemni cesta vsak prestala byt bezpecna, protoze vede pres uzemi, v nich operuje dalsi Karzaiho nepritel - Hekmatjar. Nakonec jsem odletel dnes rano, ale ne do Pesavaru, kam z Kabulu nic neleta (krome letadel Cerveneho krize, ktere jsou vsak pro me nepristupne), nybrz do Islamabadu. Musim podekovat vsem lidem z Cloveka v tisni, kteri mi v Afghanistanu mnoho veci usnadnili.
Zkomplikoval se mi tim pristup do hor u afghanske hranice, kam jsem chtel jet. Z Pesavarui trva cesta do Chitralu asi 12 hodin, odsud z Islamabadu bych musel pridat dalsi pul den. Vzhledem k tomu, ze zpet do Evropy odletam za 6 dni, by mi nezustalo dost prostoru pro samotny pobyt na horach. Zbyle dny proto stravim na jihu provincie Pandzab v okoli mesta Bahawalpur. Jeste jsem tam nebyl a je to misto, ktere je tak mimo hlavni trasu z Iranu pres Pakistan do Indie, ze bych se tam hned tak nepodival. Jsem docela zvedav, ocekavam jakysi pakistansky Radzasthan, coz je stat, ktery se mi v Indii moc libil.
Vlak mi odjizdi v pet odpoledne, rano bych mel byt v Multanu, odkud prejedu zbyly kousek do Bahawalpuru. Snad tam bude Internet, takze priste bych se mel ozvat odnekud z jizniho Pandzabu. A jeste jedna vec - po roztriskanem Afghanistanu mi Pakistan pripada temer jako zapadni zeme, a to je tu pritom pekny bordel. Zadne rozbombardovane ctvrti, ba ani domy, ve meste skvele silnice, spousta neonu a barevnych vykladnich skrini, jen letmo zahalene zeny atd. I pres vsechnu tu bidu ve me Afghanistan ale zanechal veskrze pozitivni pocity. Az se po volbach situace uklidni a Karzai bude moci razneji zakrocit proti tem, co po zemi rozsevaji nestabilitu (ted si to - zjednodusene receno - nemuze moc dovolit, protoze by si tim popudil nezanedbatelne procento obyvatelstva, ktere by ho pak nevolilo - ano, i on je jen obycejny politik, touzici po moci), stane se Afghanistan pro belochy opet bezpecnym.
David, Islamabad/Rawalpindi