TOPlist

eCesty Cestopisy Thajsko 2008 Zprávy z cesty Pekelný oheň a ďábelská voda

Pekelný oheň a ďábelská voda (20. 6. 2008)

Podle kalendáře nám začalo období dešťů, i když tento rok příroda kalendář ignoruje, jede si podle sebe a prší nám tu s přestávkami od února. Tehdy byly deště skrovné a nestačily na změnu zaběhaného cyklu, takže Thajsko zůstávalo z velké části vyprahlé. Teď už není. Výheň z pekla spolu s vodou z nebe, byť padá skoro vždy jen tak půl hodiny denně, z něj udělaly nekontrolovaně bující krajinu často s magickým vzezřením...


Nejprve krátké info pro zájemce: spustil jsem web http://www.westernforest.org, kde najdete podrobnosti nejen o projektu, na kterém tu pracuju, ale hlavně o Západním pralesním komplexu, o nějž v projektu běží − v angličtině, češtině a thajštině.

Jinak podle kalendáře nám začalo období dešťů, i když tento rok příroda kalendář ignoruje, jede si podle sebe a prší nám tu s přestávkami od února. Tehdy byly deště skrovné a nestačily na změnu zaběhaného cyklu, takže Thajsko zůstávalo z velké části vyprahlé. Teď už není. Výheň z pekla spolu s vodou z nebe, byť padá skoro vždy jen tak půl hodiny denně, z něj udělaly nekontrolovaně bující krajinu často s magickým vzezřením.

Rafthousy pro návštěvníky na přehradě Si Nakharin ve stejnojmenném národním parku

Džungle je v období dešťů jiná než za sucha. Na první pohled nehostinná. Každou chvíli prší, ale i bez deště je vlhkost 100 %. Cesty jsou rozbahněné a kloužou nejen nohy na pěšinách, ale i kola terénních aut – jinými se do ni nedostanete. Komáři se činí a užívají si hody. Zatažená obloha a padající voda však na druhou stranu umožňují lépe zachytit bujnost vodního i rostlinného živlu, bez jindy všudypřítomných ostrých kontrastů slunce prosvítajícího skrz vegetaci.

První stupeň vodopádu Huai Mae Khamin • NP Si Nakharin

Mraky a mlha přikývají horské hřebeny, takže v některých městech u džungle si připadáte jako na konci světa. Život v Thajsku se dešťům přizpůsobuje bezpodmínečně. Zahraničních turistů je poskrovnu a pro thajské, kteří vyráží na výlety jen o svátcích a dlouhých víkendech, není ani mohutnost vodopádů čí romantická mlha v džungli dostatečným lákadlem pro návštěvu některého z parků, kterých mají desítky a v porovnání k délce cesty podniknuté cizinci doslova za humny. Do přírody začnou jezdit až zase v říjnu.

Tržiště na konci světa • Thong Pha Phum

Život bují i v podzemí, byť milionkrát pomaleji. Krasové hřebeny v provincii Kanchanaburi, odkud jsou tyto fotografie, skrývají desítky podzemních jeskyní, v nichž voda spolu s vápencem pomalu ale jistě buduje své fantaskní výtvory. Někdy jen díky gravitaci stéká po hladkých stěnách a vytváří záclony, jindy se díky nerovnosti stěn její tok zpomaluje a pak vznikají podivuhodné tvary.

Kamenné keře v jeskyni Phra That • NP Erawan

Skutečný rozměr zdejších podnebích podmínek si však člověk uvědomí až při procházení po místech, která se stala zvláštním bojištěm druhé světové války. Od roku 1942 do 1945 zde Japonci za použití západních zajatců a asijských rekrutů stavěla 400 km dlouhou železnici mezi Thajskem a Barmou. Přes nehostinné hory, řeky, džungli, bez použití mechanizace, téměř vše pouze pomocí lidských rukou. Při stavbě zahynulo přes 100 000 dělníků. Velkou část ze západních zajatců tvořili Australané, proto se Austrálie angažovala ve vybudování muzea v oblasti Hellfire Pass − průsmyku Pekelného ohně −, jenž byl jedním z nejdrsnějších míst stavby.

„Nikdy nezestárnou jako my, věk se na nich nepodepíše, léta je neoslabí. Při západu slunce a také ráno si na ně vzpomeneme. Abychom nezapomněli." stojí na australské vlajce v místě
nazvaném „průsmyk Pekelného ohně" podle podoby plamenů plápolajících zde celé noci při jeho kutání.

Zatímco já jsem jezdil po provincii Kanchanaburi, Táni s Mikim se vypravili za kamarády do Chiang Mai na severu Thajska. Mimo jiné si tam pustila lampión pro splněná přání a  naučila se další způsob úpravy thajských jídel − vyřezávání.

Letěl daleko a vysoko
Poznáte co je to za zeleninu?

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

DOMŮ Cestopisy Thajsko 2008 Zprávy z cesty Pekelný oheň a ďábelská voda