TOPlist

Můj zoborožec Sam 2 – Jaew-waew a Tarzanova chýše (19. 8. 2008)

Od poslední zprávy se událo nejvíce hlavně kolem projektu. Proběhly všechny kampaně, z poslední u vodopádu Sai Yok Noi jsem se vrátil včera. Thajští spolupracovníci si dali na provedení vystav záležet a potvrdili, že Thajci jsou hraví a dokáží mít i smysl pro estetiku – schválně, jestli na fotografiích mezi záplavou živých květin a palem najdete malou kunu, opičky nebo leoparda :).


Kampaně se nesly pod heslem „Walk the Nature Trail” (Projděte se po naučné stezce) a výstavy fotek byly příznačně uspořádány do naučné stezky lemované květinami, trávou, listy, kameny, dřevy a... zvířaty. Projekt ještě pokračuje, připravuju plán ekoturistiky pro Západní pralesní komplex a dokumentaci k celému projektu.

Kampaň v Siam Paragon • Bangkok

Dny v Bangkoku během kampaně jsme nestrávili pouze v chladu luxusního Siam Paragon, ale prošli i pár míst této megapole. Jedním z nich je rozlehlý, pestrý, chaotický a únavný víkendový trh Chatuchak, kde se dá sehnat vše od spon do vlasů až po nábytek – a cokoliv mezi tím.

Čá thai (thajský čaj) – oranžový, vychlazený a sladký jak cumel • Chatuchak • Bangkok

Trochu jiné tržiště, nesrovnatelně více nablýskané, ale neméně chaotické – hlavní bangkokské nákupní ghetto Siam, kde stojí těsně vedle sebe 4 obchodní domy (MBK, Siam Discovery, Siam Center, Siam Paragon) a 12 ulic instantní nákupní čtvrti Siam Square navrch – je každý den svědkem pravých bangkokských moto-orgií. Osobní auta, nákladní auta, autobusy, minibusy, tuk-tuky, taxíky a i občasný prodavač bezstarostně tlačící krámek na čtyřech kolech skrz všechen ten dusivý a ohlušující mumraj se najde.

Siam • Bangkok

Když už píšu o dopravě, tak se zmíním i o dopravních „pravidlech”, nebo spíše logice, podle které Thajci jezdí:

  • jezdím vlevo, ale jen někdy (když je to kratší, tak klidně jedu v protisměru)
  • dodržuju pruhy, ale jen když se mi nevysypou kokosy (pozn. z thajských reálii: levý – pomalý – pruh, bývá občas tak vyježděný a záplatovaný, že by se jim kokosy opravdu vysypaly. Například plně naložené a tedy pomalé pickupy tím pádem jezdí v rychlém pravém pruhu). Někteří umělci jezdí s dělící čárou přesně, ale přesně uprostřed mezi pravým a levým kolem.
  • při setmění svítím, ale jen když už sám nevidím na cestu (takže to záleží na kvalitě zraku, který tu podle poctu svítících aut za soumraku musí mít všichni naprosto špičkový)
  • při vyjíždění na hlavni se rozhlednu jestli něco nejede, ale jen když si myslím, že by něco mohlo jet.
  • všem těmto pravidlům je ale absolutně nadřazeno pravidlo číslo 1, jež od sebe asijské země navzájem okopírovaly: čím mám větší káru, tím větší mám přednost.

Když pak všichni tato pravidla uplatňují například v Din Daeng, jedné z největších křižovatek na bangkokské expressway (pravda, ne úplně všechna – v protisměru se tam nejezdí, nebo jsem to neviděl), nezbývá než se odevzdat osudu.

Křižovatka Din Daeng • Bangkok

Ještě že tu máme na zdejší poměry celkem klidné thajské Hradčany – komplex chrámu smaragdového Buddhy a Velkého paláce. Vně jeho zdí sice burácí podobná doprava jako na Siamu, uvnitř už však korzují „jen” tisíce zplodiny nevylučujících turistů. Chrám smaragdového Buddhy (Wat Phra Kaew) je nejnavštěvovanějším turistickým místem Bangkoku. Širokým (a zacpaným) bulvárem je spojen s palácem Chitlada, současným sídlem krále. Z tohoto důvodu je na bulváru z celého Thajska snad nejpompéznější krále oslavující výzdoba.

Wat Phra Kaew – slunce a mraky • Bangkok

Bangkok je vlastně jedno velké tržiště. Stačí popojít kousek od chrámu smaragdového Buddhy a dostanete se do Čínské čtvrti – spleti ulic, kde je snad největší koncentrace krámků na metr čtvereční v celém městě. Hlavní tržní ulice Soi Wanit 1 je po několik kilometrů krytá, takže nakupování zde může nerušeně probíhat i za nejprudších dešťů.

Čínská čtvrť • Bangkok

Oproti Bangkoku je 60tisícové Kanchanaburi, druhé místo pro kampaně, malým městečkem téměř uprostřed džungle. Podstata však zůstává stejná – obchod a jídlo. Kdykoliv se tu ocitnu, musím alespoň jednou zabrousit na jeho noční trh. Není ani největší ani nejzajímavější v Thajsku, ale má svou jedinečnou atmosféru. Táhne se v délce několika set metrů podél hlavní ulice a přelévá se i do okolních ulic a uliček. Jako každý noční trh začíná ještě za světla a trvá hluboko do noci.

Noční trh se rozjíždí • Kanchanaburi

V projektu mi vydatně pomáhá Surin z Foundation of Western Forest Complex Conservation, nadace obstarávající parkům a rezervacím v Západním pralese chybějící zdroje. V rezervaci Thung Yai například instalovali satelitní internet a radiovou síť. V NP Si Nakharin zprovoznili plovoucí kontrolní stanoviště, která znesnadňují pytlákům dostat kůže z ulovené zvěře ven z parku a z rezervace Huai Kha Kaeng. V NP Thong Pha Phum zase spolupracují na řešení konfliktu vesničanů a slonů – sloni si pravidelně pochutnávají na jejich polích a ničí tím úrodu. Surin teď staví v NP Thong Pha Phum, asi 150 km od Kanchanaburi, novou základnu nadace. Dosud vše řídili z Nakhon Pathom, přesunují se aby byli blíž své práci. Jeho nové působiště u Thong Pha Phum jsem navštívil v rámci kampaně v Kanchanaburi.

Surin a budoucí sídlo FWFCC • Thong Pha Phum

A když už jsem byl tak blízko, tak jsem samozřejmě navštívil i Samíka. Žije u kempu, kde jsem minule přespával, takže jsem ho zase potkal. Jako minule si mě našel – když jsem ráno vylézal ze své Tarzanovy chýše na stromě (tentokrát jsme přebýval pod střechou, jelikož skoro celou dobu vydatně pršelo). Nejsem první kdo Sama pojmenoval. Rangeři v parku mu dali jméno แจ๋วแหวว – Jaew-waew (čti [ťau vau]), což prý znamená Zářící.

Sam (Jaew-waew) a Tarzanova chýše • NP Thong Pha Phum

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit