TOPlist

eCesty Cestopisy Thajsko a Laos 2019 Deník LAOS Vang Vieng a okolí

Vang Vieng a okolí

Nam Xay • jeskyně Tham Khan • Vang Vieng

Ceny ubytování a dopravy uvádím za celou rodinu (2 dospělí a děti 9 a 11 let).


<<< Předchozí část deníku    
     
Den 36 • neděle 17. 2. 2019 • Vang Vieng foto, Tham Khan foto a Nam Xay foto UBYTOVÁNÍ DOPRAVA

Kluci mají rádi snídani, kde si můžou vybrat z více možností. Dnešní snídaně sice není bufetová, ale bageta s výběrem vajíček na tři způsoby (omeleta, míchaná, volské oko) a nakrájené ovoce jim k nadšení stačí.

Vedle našeho hotelu je na zdi nápis „Teach chinese for Lao kids free“ – čínské snahy kolonizovat Laos jsou promyšlené. 

Pobyt Vang Vieng je celý o okolní krajině – kopcích, stezkách, skalách, řece. Cesty jsou z velké části prašné a jediná smysluplná doprava je songthaew nebo skútr. Volíme skútry. Pronajímáme si je v našem hotýlku, což se ukazuje jako nemoudré. Dostáváme rachotiny bez zpětných zrcátek za 100 000 LAK na den (jsou “nové”, staré stojí jen 80 000). S Chrisem (Ghaňan z hotelu) jedeme pro lepší, která už má zrcátko, ale brzdí jen jedna brzda. Prý to tady stačí. Mně už to opravdu stačilo. Naznačuju Chrisovi, že si má svoje úlovky strčit někam a vyrážíme do města půjčit si skútry sami. Za chvíli máme dvě po 50 000 LAK, i se zrcátky a brzdami.

Most přes řeku Song je zavřený, včera se na něm stala bouračka. Musíme oklikou přes sezónní bambusový most pro pěší. U něj stojí série jídelních přístřešku s krytým posezením přímo o řeky (některé mají posezení na kůlech v řece). Přejíždíme ještě jednu lávku pro pěší a pak už na asfaltku do krasu, s rýžovými políčky kolem.

Cesta k jeskyni Tham Khan (neplést s Tham Phu Kham, číli Modrou lagunou) není značená. Z asfaltky máme prostě odbočit za stožárem číslo 24. Tak odbočujeme na polní cestu, jež se po 200 metrech slučuje s vyschlím korytem řeky plným kamenů. Skútry se drží, kluci ale na některých místech musí sesedat. Korytem jedeme 20 minut (1,5 km), mezitím platíme u dřevěného přístřešku vstupné 10 000 LAK.

U jeskyně potkáváme chlapíka s čelovkou, který se samozvaně stává našim průvodcem. Určitě zde čeká na turisty, aby si mohl přivydělat. U vchodu do jeskyně visí dlouhé tenké kořeny. Zapínáme vlastní čelovky a baterky a noříme se dovnitř.

Průvodce nás vede po stezce klikatící se jeskyní. Místy je třeba šplhat po kamenech, nebo klouzat po nich dolů. Jde s jistotou, takže má mapu jekyně v hlavě. Hodilo by se, kdyby ji hodili na papír. Přicházíme k oltáři s kamenným Buddhou v oranžovém hábitu. Před ním stojí svíčky, vonné tyčinky a kyblíčky s umělými květinami. V jiné části nám předvádí něco, co by u nás nemohl: klackem hraje na různě velké a duté krápníky. Procházíme dalšími komorami, až se najednou ocitáme zpět na denním slunci. Průvodci děkujeme, dávám mu 20 000 LAK (s 10 000 nebyl spokojen).

Po asfaltce míříme dál na západ. Kolem nás fičí políčka, kopce, vesničky, a také turisti na skútrech nebo buginách. Buginy jsou tu velký hit – málokde by vám dovolili prohánět se v nich tak pěknou přírodou. Tady může turista s penězi téměř všechno.

Míjíme odbočku k Tham Phu Kham a Blue Lagoon 1, a půl kilometru za odbočkou stavíme u vyhlídky Nam Xay. Kolem nás projíždí kolony bugin jedoucích do terénu. Je dusno a klukům se nejprve nechce drápat džunglí do kopce, pak je ale přesvědčíme (Mikiho přesvědčilo, že si před tím bude moct dát iontový nápoj od babičky co prodává lístky).

Stezka na vrchol je dlouhá jen 350 m, ale za to pekelně strmá. Výstup nám trvá 35 minut, námaha ale stojí za to. Výhled do okolí je dechberoucí – krasové homole vystupující z rýžových polí vypadají jako by je po krajině rozházelo nějaké božstvo s citem pro krásu. Na vrcholu dokonce někdo přitáhl starou motorku! Dolů scházíme až po půlhodině – je zde i krytý přístřešek s kobercm, tak odpočíváme a moc se nám odsud nechce.

Je 15:30, tak už nejedeme dál k Blue Lagoon 3, jak jsme měli původně v plánu, ale vracíme se do Vang Vieng. Na břehu řeky před bambusovým mostem si dáváme velmi pozdní oběd. Funguje to tak, že si zaberete jeden přístřešek se stolkem a k němu si přinesete jídlo nakoupené u prodejců.

V hotelu šup do bazénu a omýt se od prachu. Kupuju jízdenky na autobus do Vientiane.

Večer vracíme ve městě motorky (Chris z nich před tím odčerpává nadbytečný benzín) a cestou zpět si kluci dávají roti a vylisovanou třtinovou šťávu. Je tu opravdu hodně Korejců – korejské nápisy, korejské restaurace, korejské obchody (K-mart s korejskými dobrotami, alkoholem, kimchi).

Mountainview Riverside Boutique Hotel • Vang Vieng • USD 48 / 1060 Kč za den půjčení 2 skútrů na 1 den: LAK 100 000 / 270 Kč
     
Vyhlídka Nam Xay (pod vlajkovým stožárem vykukuje motorka) • Vang Vieng
     
Pokračování deníku >>>