TOPlist

eCesty Cestopisy Thajsko a Laos 2019 Deník THAJSKO Nakhon Pathom a plovoucí trhy

Nakhon Pathom a plovoucí trhy

Amphawa • Damnoen Saduak • Nakhon Pathom • Samut Songkhram • Tha Kha

Ceny ubytování a dopravy uvádím za celou rodinu (2 dospělí a děti 9 a 11 let).


<<< Předchozí část deníku  
   
Den 49 • sobota 2. 3. 2019 • Nakhon Pathom foto a Amphawa foto UBYTOVÁNÍ

Majitel Ban Kaeng Siang nás bere do svého dalšího resortu kousek odsud – Ban Suanfon přímo na řece. Ban Suanfon je zaměřen hlavně na thajské skupiny, firemní tým building apod. Je to rozshálý komplex, trochu zanedbaný (vedl jej prý jeho syn, který tím moc nežil), ale moc pěkný. Je zde několik obytných budov, bazén, velká zastřešená jídelna, plovoucí raft.

11:40 neradi opouštíme Kanchanaburi, ještě se stavujeme na nákupech v Tesco-Lotus.

Ve 13:20 příjíždíme do Nakhon Pathom. Parkujeme v areálu Phra Pathom Chedi, největší buddhistické stupy na světě, která zabírá velký čtvercový prostor uprostřed města.

Obcházíme stupu, v jednom z chrámu klucí sypou do mističek satangy (už nepoužívané thajské halíře), které jsme si před tím koupili za příspěvěk chrámu. Stejně tak nás zaujaly plovoucí svíčky, další kreativně vymyšlený příspěvěk chrámu. Každý má svou barvu svíčky, podle dne narození. Zapálenou svíčky položí do velkého sudu na vodní hladinu, kde svíčka krouží kolem buddhy uprostřed, ve víru vytvářeným hadicí s přitékající vodou. Kluci samozřejmě fandí každý své svíčce, aby byla nejrychlejší. Vlastně je to i lekce z fyziky: svíčka na vnejším okraji pluje rychleji, než svíčka blíže prostředku, přičemž obě mají stejnou úhlovou rychlost.

Phra Pathom Chedi je místo, kde se dají strávit hodiny, třeba jen samotným obcházením monumentální stupy. Je zde i otevřená škola pro mnichy a mnoho krásných umělecky provedených obětin či obětních peněžních stromků (banánovník, v němž jsou zapíchané tyčky s bankovkami).

Po dvou hodinách opouštíme Phra Pathom chedi a stavíme na oběd inspirativní restauraci Tuam Sa On (lotosový salát, smažené vepřové v betelovem listu, fried rice Spring rolls. Po dlouhé době zase kreativní kuchyně a nové chutě.

V 16:30 vyrážíme a po hodině jsme v Amphawě, prvním ze tří plovoucích trhu, které chceme dnes a zítra navštívit. Ubytováváme se a vyrážíme na trh – plovoucí trh se zde koná pouze pátek, sobota, neděle

Amphawský trh byl nacpán návštěvníky už před 10 lety. Teď jich je ještě o trochu víc, což znamné, že je natřískaný přes hranici kapacity. Kromě návštěvníků je tu více i lodí − dlouhoocasé čluny plavou po kanále jeden za druhým a i prodejců v člunech je o dost víc.

Avšak − díky atraktivnímu prostředí starých kanálů, můstků, dřevěných obchůdků, barev, vůní, ryb a mořských plodů, ledového pití, zákusků a sladkostí, špízů, sušeného ovoce, jídelniček a kaváren přímo u vody, jde stále o působivý zážitek. A přes kanály jsou důmyslně natažena neonová světla v thajských barvách, která na hladině vytvářejí odraz v podobě thajské vlajky! 

Warakorn Baansuan • Amphawa • 1728 THB / 1259 Kč 
    
Světla důmyslně pověšená nad kanálem vytvářejí na hladině obraz thajské vlajky • Amphawa
    
Den 50 • neděle 3. 3. 2019 • Tha Kha foto, Samut Songkhram foto a Amphawa foto UBYTOVÁNÍ 

Naše ubytování je tak trochu unikátní − celý pozemek je protkán kanály, pro zdejší oblast typickými (proto je tu tolik plovoucích trhů) a mi máme jeden přimo pod naší krytou terasou. Snad ještě nikdy jsem při snídani nesledoval ryby skotačící ve vodě − a žich v našem kanálu je opravdu hodně.

Brzkou snídani dostáváme na verandu (většina ubytování nabízí různé snídaně, kluci si rádi dávaji tzv. americkou tj. párky, volská oka, toasty), protože dnes chceme být co nejdřív na plovoucím trhu Tha Kha.

Cesta na Tha Kha vede kokosovými háji protkanými kanály. Tato oblast je kanály protkána od nepaměti. Kanály sloužily jako tepny pro dopravu, pouliční (pokanální) prodejce a také k jednoduššímu svozu kokosové šťávy, z níž se vyrábí kokosvý cukr.

V Tha Kha jsme už ve čtvrt na devět. Je to malý lokální trh místní k prodeji a nákup hotového jídla nebo surovin. Něco jako naše farmářské trhy. Proto začíná brzy a končí brzy (kolem poledne). Koná se pouze o víkendech na 100m úseku kanálu, přes který vedou 3 lávky pro pěší. Lidé se zde znají, na lodích připlouvají jak prodejci, tak zákazníci.

I přes jeho lokální charakter už jde o turistickou atrakci. Turisté chtějí vidět autentické plovoucí trhy, a jakmile turistické agentury nějaký objeví, začnou na něj turisty vozit. Trh se časem promění v masovou atrakci, jako se stalo v Damnoen Saduak nebo Amphawě, a turistické agentury jdou hledat další „panenský“ trh. A tak pořád dokola. I zde už jsou dvě kryté kavárny, zatím ale velmi lokální a příjemné. Lonika se v jedné z nich s kluky usazuje (modré rýžové kuličky s kokosem, káva, čokoláda), zatímco já chodím kolem a fotím. Samozřejmě si opět kupujeme kokosový cukr na mlsání.

V 10:20 přijíždíme do Samut Songkram na jiný věhlasný trh − tentokrát ne plovoucí, ale na kolejích. Na zdejší konečnou vlakovou stanici Maeklong přijíždí 2× denné vlak z Bangkoku po kolejích, u nichž se trh rozprostírá. A u kolejí zde znamená tak 20 cm od nich. Jakmile trhovci uslyší houkání vlaku, ví co to znamená: co nejrychlejí sbalit zboží, které je na kolejích, nebo pár centimetrů od kolejí, sundat stříšky stánků, které přímo zasahují do jízdy vlaku. A desítky tun železa pohybující se rychlostí kolem 30 km/h vyzařující určitý respekt. Každý se tedy pakuje co nejrychleji, včetně turistů, kterých jsou koleje před příjezdem vlaku plné. Je to velká turistická atrakce. Při průjezdu vlaku se turisté tísní v úzkém prostoru mezi kolejemi a stánky, dělají si fotku s vlakem u hlavy, případně se na projíždějící vlak i sáhnou. 
Většina z nás nejspíš nikdy nebyla tak blízko jedoucímu vlaku

V nádraží vlak stojí 20 minut. Při odjezdu do Bangkoku se vše opakuje, takže adrenalinové divadlo máme hned 2×. Je velké vedro, u pouličního stánku si kupujeme pití, kde potkáváme Angličanku a 2 Thajky, které i doprovází. Jsou zde na návštěvě svatyně Nang Tak-hian, ženského ducha z thajské mytologie. Sedáme si s nimi na oběd a v 13:50 se vracíme do Amphawy.

Také chrám Wat Bang Kung v Amphawě je místem, kde jsme byli i před 10 lety. Klukům jej chceme ukazat protože je celý obrostlý stromem. Kousek od něj stojí asi dvacet betonových soch bojovníků muay thai. Dříve byli růžoví, po deseti letech ale vybledli do dnešní šedé.

Večeře: řekli jsme si, že když jsme ve vyhlášeném místě na mořské plody, tak si dáme mořské plody. Lahvové pivo Chang pijeme z plastových kelímků (dali nám k nim i brčka), lastury cockle jsou téměř nerozbitné (s otevřením nám pomáhají náhodní thajští spolustolovníci, podle nich nejsou dobře udělaná, jinak by šly otevřít snadněji), pečené hřebenatky nejsou dodělané, tygří krevety jsou docela dobré 200 b (ty už jsou dobré). Je vidět, že na mořské plody je třeba chodit nejen na vyhlášená místa, ale vybírat si tam jen ta nejvyhlášenější.

Kluky mořské plody neocení, tak jsme je nechali v penzionu. V 7-11 jim cestou do penzionu kupujeme barevné toastové chleby: zelený (Pandan Flavored), žlutý (Soft Milk Butter) a růžový (Pink Milk Flavored).

Warakorn Baansuan • Amphawa • 1728 THB / 1259 Kč 
    
Místní nakupují na raním plovoucím trhu v Tha Kha
    
Den 51 • pondělí 4. 3. 2019 • Damnoen Saduak foto a Rayong foto UBYTOVÁNÍ 
Po snídani na verandě s rybami odjiždíme z Amphawy, v 9:00 jsme v Damnoen Saduak. Cestou trochu bloudíme a nejprve zajíždíme k jednomu ze vzdálenějších konců plovoucího trhu. Že se přibližujeme ke správnému místu poznáváme podle pouličních lamp, na nichž se najednou objevují plovoucí čluny. Parkujeme na jednom z několika parkovišť (za posledních 10 let se parkoviště rozrostla), parkovné pro osobní auto je 40 THB.

Po krátké procházce si na jednu hodinu najímáme člun. Paní v budce je brutálně nepříjemná a suše nám sděluje, že k ceně 800 THB za člun máme ještě dát lodníkovi dýško 100 THB a basta.

Plavba je ale příjemná, cestou si z okolních loděk kupujeme smažené krevety, pomelo a mango. Damnoen Saduak je sice továrna na peníze (což je vidět úplně všude – desítky člunů namačkaných na sebe, betonová mola, vše zaměřené na turisty), ale i tak jde o autentický zážitek z moderního Thajska. Tak to tady prostě je.

Součástí plavby je i návštěva cukrové farmy. Zdejší oblast je plná kokosových platnáží, jež nesklízí kokosy, ale kokosovou šťávu, z níž se vaří cukr. Před deseti lety jsme byli na farmě sestávající z ohrady mezi palmamy, kde se cukr vyráběl v pecích pod širým nebem. Dnes jsme v otevřeném, ale krytém, prostoru 30×30 metrů prostoru. Pec tu sice je, obrovské pánve s cukrem taky, ale řady palem nikde. Jde o velký obchod, kde se prodávají všemožné suvenýry, a také palmový cukr. Zastávka je krátká, asi 15 minut, ale poznáváme v ní onen vzdálený konec trhu, kam jsme ráno zabloudili. Nevadí, vrátíme se sem autem.

Po návštěvě Amphawy, a především Tha Kha, je Damnoen Saduak spíše cirkusem pro turisty. Je rozsáhlý, s nesrovnatelně větším výběrem věcí ke koupi, ale na plovoucí trh je to už jen parodie. Přesto – pokud jste plovoucí trh nikdy nenavštívili, je tento lepší než žádný. Už jen pro plavbu ve člunu, který vás proveze okolními kanály, podél nichž jsou běžné domy, kde tu a tam, pokud máte štěstí, vidíte někoho nakupovat z neturistického člunu běžné zboží.

Asi hodinu a půl se procházíme po trhu, kluci si kupují krásné dřevěné modely zdejších člunů, včetně malinkých babiček, ananasů, banánů, kokosů, já zase krásně vyšívaná barevná pouzdra na kabely, které jsme viděli už v Luang Prabang v Laosu.

Přejíždíme na cukrovou farmu, kde nám veselý děda předvádí, jak se z horké cukrové kaše vytvářejí cukrové bochánky. Máme štěstí, že právě z pece sundal jednu obrovskou pánev, a dokonce nás i nechal si kaši zamýchat (jde to ztuha, pěkná makačka) a pak i vytvarovat bochánky. Kilo bochánků si kupujeme. Čerstvý cukr je spíš mňamka – úplně se rozpouští na jazyce.

Na trhu jsme se chtěli i naobědvat. Jsou tu ale absurdně vysoké ceny a obsluha vlezlá a nepříjemná.

Jedno poučení z Damnoen Saduak: pokud jste v Thajsku poprvé, nejezděte sem hned na začátku pobytu v Thajsku. Mohli byste získat neoprávněně negativní dojem z téhlé krásné země.

Odjíždíme ve 12:30 a nakonec jíme v Samut Songkhram (zastávka 13:10-13:45), v přesně stejné jídelně jako včera (Miki jeho oblíbené satay, Daník steamed chicken rice, my chinese vermiceli soup, khao pad kai, honey lemon soda). Na rozdíl od restaurací v Damnoen Saduak je tahle obyčejná jídelna uprostřed obyčejného města naprosto skvělá.

Dnes se máme dostat až do Rayongu na pobřeží Thajského zálivu, dvě a půl hodiny jízdy jihovýchodně od Bangkoku. Cesta kolem Bangkoku je pomalá, dokonce tak pomalá, že nejrychlejší trasa vede přes centrum. Bangkokem jedeme po expressway, pak najíždíme na dálnici 7. Jedna zajímavost: dálnice 7 je prodloužením věhlasné bangkokské tepny Sukumvith road, nejdelší ulice v Thajsku, která se táhne z Bangkoku až k hranici s Kambodžou (488 km). My z ní pojedeme necelých 400 km.

16:10-16:35 zastávka na benzínce u Chonburi, tankujeme a dáváme si občerstvení – káva (naše oblíbené Amazon Café), nanuky.

V Rayongu jsme kolem 18:15, máme dva sousedící, opravdu velké pokoje spojené dveřmi. Postelele jsou tak velké, že by stačil jeden. Hned skáčeme na půl hodiny do bazénu a pak si dáváme v restauraci večeři.
The Great Rayong Hotel • Rayong • 1900 THB / 1384 Kč 
    
Pokračování deníku >>>   
DOMŮ Cestopisy Thajsko a Laos 2019 Deník THAJSKO Nakhon Pathom a plovoucí trhy