TOPlist

Ostrov Hvar

Město Hvar • Jelsa • Stari Grad • Vrboska • pláže Zavala (Skalinada), Soline a Kamenjara

Ceny ubytování a dopravy uvádím za celou rodinu (2 dospělí a děti 11 a 13 let).


<<< Předchozí část deníku    
     
Den 3 • úterý 27. 7. 2021 • přejezd Plitvice ►►► Stari Grad • Hvar UBYTOVÁNÍ DOPRAVA
Chorvatsko pro většinu lidí znamená moře a polovyprahlou krajinu s olivovníky, typickou pro subtropy. Tak přesně tohle Plitvice nejsou a je fascinující pozorovat pomalou změnu zelených zalesněných kopců, přes méně zelené kopce, až k těm olivovníkům, jak se pomalu blížíme k pobřeží.

Jízda k moři na Makarskou nám trvá asi 3 hodiny. Že už jsme blízko poznáme, když se před námi objeví majestátní masiv pohoří Biokovo. Odbočujeme z dálnice A1, projíždíme 4km tunelem Svatého Ilji a jsme na pobřeží. Makarska je pak pár kilomerů doleva.

Pohled na Bikovo z Makarske je pro mě asi nejúchvatnějším pohledem v celém Chorvatsku. Ten mohutný šedý skalní masiv, sem tam protkaný zelenými žilkami vegetace, zvedající se do výšky 1700 metrů, je až neskutečný. I pouhá jízda kolem něj stačí k tomu, abych se do něj zamiloval.

V Makarske děláme ryze praktickou zastávku – v Kauflandu nakupujeme potraviny na další dny. Jsme zde od 11:30 do 12:30, a pak vyrážíme dál po pobřeží směr přístav Drvenik.

Na Hvar je možné se přeplavit ze dvou míst – Split a Drvenik. Plavba ze Splitu je 3× delší a 3× dražší, ale zase ušetří jízdu napříč ostrovem. Zkusíme asi oba trajekty, první je na řadě Drvenik.

Mezi Drvenikem na pevnině a Sućuraj na Hvaru jezdí v sezóne 11 lodí denně. A ani to nestačí – po příjezdu do přístavu se řadíme do dlouhé fronty, kde čekáme asi hodin. Je velké vedro, ale naštěstí se zde dá koupit zmrzlina a přečkat ve stínu pod píniemi. Stojíme 2 metry od pláže, takže i nohy se nám daří svlažit. Na trajekt se pak naskládá 26 aut (z toho 1 náklaďák, 2 dodávka a 1 karavan) a 3 motorky. Plavba trvá 40 minut, na Hvaru nás vítá majká postavený na nejvýchodnějším výběžku.

Těch 60 km ze Sućuraj do Stareho Gradu jedeme hodinu a půl, z velké části kolem kamenných zídek a olivovníkových hájů. Až do 50 km vzdálené Jelsy má Hvar šířku 2-4 km, takže tudy vede jediná silnice, kde není jak předjet ani se vyhnout pomalým náklaďákům nebo traktorům. Krátké nahlédnutí do reality života na ostrově.

Našim cíl je Stari Grad, nejstarší město na ostrově a jedno z nejstarších na chorvatských ostrovech vůbec. Pronajali jsme na týden apartmán, který je 50 m od pláže Bonj.

Ač jsme přijeli po čtvrté odpoledne, moře je prvním místem, kam se hned jdeme zchladit. Pláž je v krytém zálivu a na vodě tu plave velký skákací hrad Wibit – to pravé vyřádění pro kluky po dlouhém dni stráveném v autě. Tak jsme konečně u moře.
Apartments Marija • Stari Grad • EUR 82,50 / 2163 Kč za den 872. km • 8:18 • odjezd z Plitvických jezer
1168. km
 • 11:23 • tankování Makarska • 39,05 Kč/l (N95)
1201. km • 13:14 • přístav Drvenik
1201. km • 14:53 přístav Sućuraj, Hvar
1264. km • 16:14 Stari Grad, Hvar

     
Kdo by na první pohled řekl, že Eremitaž (Poustevna) je luxusní restaurace • Stari Grad • ostrov Hvar
     
Den 4 • středa 28. 7. 2021 • Stari Grad foto • Hvar UBYTOVÁNÍ  
Stari grad, jedno z nejstarších měst v Evropě, byl osídlen již ve 4. století př. n. l. Řeky, kteří mu dali jméno Faros. Město je postaveno po obvodu přirozeného zálivu, jenž dobře chránil zakotvené lodě. V jednom ze záhybů zálivu je i naše malá pláž.

Už včera večer jsme se byli projít jeho historickou částí obklopující záliv. Promenáda kypěla životem, chorvatské víno a pivo v místních restauracích tekly proudem. Covid je zdá se, alespoň na letní sezónu, zapomenut, turistů je zde plno a všichni si užívají teplé večery u jídla nebo zmrzliny.

Apartmán máme 5 minut chůze od centra, kde jsou kromě restaurací i praktické obchody jako supermarkety (náš oblíbený Tommy) a lékárny. Našim největším chorvatským objevem je tekuči jogurt – jogurtové pití, není to ani kefír, ani podmáslí, chutná úplně jako jogurt a ve vedru je opravdu osvěžující. Mohli bychom ho pít na litry, proto si ho hned ráno jdeme koupit spolu s dalšími surovinami na jídlo.

Dopoledne jsme samozřejmě na pláži (po stezce piniovým hájem jsme na ní za dvě minuty), kde si kluci užívají nafukovacího megahradu a my plavání v klidných vodách zálivu. Pláž je kamínková, v sousedství přístavu, z jedné strany hlídaná malým kostelíkem (dnes je v něm galerie) a typickým kamenným domem s doškovou střechou, který byl dříve poustevnou, ale dnes je atraktivní restaurací Eremitaž (= Poustevna).

Kolem pláže vede chodník začínající v centru města a táhnoucí se pak dále podél dalších pláží a hotelů. Je hodně oblíbený pro procházky, běhání, kolo atd.

Ke odpočinkovému dni samozřejmě patří dobré jídlo. V centru je několik pekáren, kde si dáváme burky a kluci pizzu, a samozřejmě zmrzky na osvěžení – letí tady modrá příchuť Facebook, my ale jdeme do levandulové. Za 25 kun (95 Kč) si tu člověk může dát i „najprodavanije češko pivo na svijetu“ – dvanáctku Kozla.

Centrum není moc rozlehlé, ale úzké uličky jsou roztomilé a hlavně chladné, jak nás domy, čníci dvě tři patra nad nás, chrání před sluncem. Většina domů je kamenných, bez fasády. Vše je zde upravené, hlavní náměstí zdobí palmy, kavárenského posezení je plno, turistické obchůdky jsou na nábřeží, ale v nitru starého města jich je daleko méně.

Čevapi, janjetina (jehněčí), pastičada, rizoto s kozicami (krevety), pivo Ožujsko, víno, džusy – to je dnešní večeře v restauraci Va Bene přímo v přístavu.
Apartments Marija • Stari Grad • EUR 82,50 / 2163 Kč za den  
     
Den 5 • čtvrtek 29. 7. 2021 • Jelsa foto a pláž Zavala foto • Hvar UBYTOVÁNÍ  
Na Hvaru máme jen 5 dní, takže je čas na výlet. Klukům se sice nechce, stačila by jim pláž a zmrzlina, Hvar je ale naštěstí relativně malý, takže pláž a zmrzlina stejně budou, jen odpoledne.

Hvar je sice dlouhý 68 km, ale většina zajímavých míst se nachází v jeho západní čísti v okruhu 10 km od Stareho Gradu.

Přístavní městečko Jelsa je příjemným výletním místem – a turistů jsou zde davy. Dlážděné ulice, kamenné domy, jeden barokně-renesanční kostel, poměrně rozlehlý přístav pro jachty, a samozřejmě kavárny, restaurace a obchody se suvenýry. V jednom kupujeme krásné dřevěné šachy pro tři hráče. Našli je kluci a zaujaly je tak, že skončily v tašce.

Dostali jsme typ na pláž Zavala, 8 km jižně od Jelsy. Nejprve stoupáme serpentýnami do kopců, pak projíždéme 1,5km dlouhým jednosměrným, až klaustrofóbním, tunelem (průjezd zajišťuje semafor), a nakonec padáme neskutečně točitými serpentýnami (převýšení 200 m na 2 km) dolů k moři. I přes tuhle relativně dobrodružnou dostupnost, nebo právě kvůli ni?, je Zavala oblíbeným místem.

Je zde hotel, auta parkují kde se dá, a v neuvěřitelných úhlech sklonu. Stojí to ale za námahu. Členité, do moře se prudce svažující pobřeží dalo na několika místech vzniknout krásným písečno-kamenitým plážím. Naše se jmenuje Skalinada a táhne se v délce 150 metrů, dost pro všechny koupáníchtivé. Pláž je místy přerušena atraktivními skalisky, voda průzračná, skvělé ke koupání a šnorchlování.
Apartments Marija • Stari Grad • EUR 82,50 / 2163 Kč za den  
     
Přístavní promenáda riva a pevnost Španjola • město Hvar • ostrov Hvar
     
Den 6 • pátek 30. 7. 2021 • město Hvar foto • Hvar UBYTOVÁNÍ  
Město Hvar je jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova. A na předměstí je to znát – vedle sebe tu funguje 6 velkých parkovišť (cena 3-10 kun/hod). I tak obsazujeme jedno z posledních míst. Z parkovišť je to 5 minut chůze do centra.

Cenrum města – Trg Svetog Stjepana – je pěší zónou, což ještě umocňuje atmosféru pohodového ostrovního města. Vedro nás ale nešetří, proto se na hlavní bod dnešního dne – pevnost Španjola – vydáváme hned, dokud není ještě větší teplo.

Staré město se svými křivolakými dlážděnými uličkami by mohlo být cílem samo pro sebe (a četné vinné sklípky, které prodávají i prošek a rakiji, tomu napomáhají). Centrum města je obehnáno zubatými hradbami, kterými cestou k pevnosti několikrát procházíme. Svah mezi městem a pevnosti tvoří speciálně vybudovaný (1925) park středomořské flóry, jehož stromy poskytují pří výstupu příjemný stín. Se stoupající výškou se nám otevírá pohled na moře a Paklenské ostrovy, oblíbenou plážovou destinaci. Při úpati pevnosti je krásná vyhlídka, od které stezka pokračuje dál do pevnosti. V pokladně si kupujeme kombinovanou vstupenku (pevnost, divadlo, věžní hodiny).

Pevnost Španjola začali ve 13. století budovat Benátčané na místě původní illirijské pevnosti z 1. století př. n. l. Později se na její stavbě podíleli španělští stavitelé – odtud její jméno. Uvnitř je zpřístupněno několik kobek, výstava amfor vyzvednutých z moře, na cimbuří stojí kanóny, kavárna, ale hlavní je výhled. Jen pro ten úchvatný výhled na všechny strany – Paklenské ostrovy, město Hvar, okolní lesy – stálo za to se sem vyškrábat.

Obdélníkové náměstí Trg Sv Stjepana, které vzniklo zasypáním části zálivu, je jedním z největších náměstí v Dalmácii. Dnes pěší zóna je plné obchůdku a restaurací. Na jeho jižní straně stojí Arsenal, původně budova pro opravu lodí. Později, roku 1612, bylo v jeho 2. patře otevřeno první divadlo v Evropě, které mohli navštívit i běžní občane, ne jen aristorkacie, jak bylo do té doby zvykem. Divadelní sál je relativně malý (asi 60 míst + dalších 30 v lóžích), ale je dokonale zrestaurované a vyzdobené.

Malá je i věž s hodinami Leroj na severní straně náměstí, která nabízí pěkný výhled na přístav, náměstí a přilehlé budovy. Jde o jediný pozůstatek původního paláce místodržícího, který byl stržen kvůli stavbě hotelu Palace Elizabeth.

Zpět ve Starem Gradu se n anaší pláži osvěžujeme v moři, kluci trávi asi 2 hodiny padáním do vody ze skákacího hradu.

Co ale musím určitě zmínit je večeře v restauraci Eremitaž u naší pláže. Kromě výborného černého piva Tomislav js,e si pochutnali na černé rýži (crni riž), chobotnicovém salátu, kebabu a klasické pljeskavici. Prostředí v Eremitaži je moc příjemné – výhled na pláž a přístav ze zahrádky neměl chybu.
Apartments Marija • Stari Grad • EUR 82,50 / 2163 Kč za den  
     
Den 7 • sobota 31. 7. 2021 • Stari Grad foto • Hvar UBYTOVÁNÍ  
Dnes pro změnu zůstáváme ve Starem Gradu a dopoledne vyrážíme do města na prohlídku domu Petara Hektoroviće. Vždy když jdem do města míjíme zahrádky kde rostou citróny a fíky – to nám bude doma chybět.

Petar Hektorović (1487-1572) byl basník, rodák ze Stareho Gradu. Proslul sbíráním rybářských písní, které použil ve svém hlavním díle Ribanje i ribarsko prigovaranje (Rybaření a rybářské rozhovory). Ve Starem Gradu je jeho odkaz stále přítomný v podobě opevněné tvrzi Tvrdalj, kterou desítky let budoval. Stavba pokračovala i po jeho smrti, poslední změny byly provedeny roku 1901.

Tvrdalj je rozlehlý třípatrový dům stojící na náměstí Trg Tv. Petra Hektorovića. Vchází se velkými portálovými dveřmi, ze vstupní síně je pak možné pojít na dvůr s obdélníkovým jezírkem, kolem nějž je postavěna krytá pavlač. Jezírko, plné ryb, je ústředním prvkem nádvoří, jež se pak dalé otevírá do rozlehlé zahrady s pešinkami krytými převislím porostem. Skvělé místo na přemítání, nebo romantickoé posezení. Vnitřní prostory nejsou, kromě stodoly, přístupné. U jezírka visí pěkná ilustrace vývoje podoby domu od 15. do 20. století.

Pozítří odjíždíme z Hvaru, tak je čas zařidit lístky na trajekt. Přístav je 4 km od města, asi 5 minut jízdy autem. Co původně bylo pouze jízda do přístavu za jízdenkami se ukázalo jako příjemný výlet - je zde stezka podél moře, hezké pobřeží a několik pláži s průzračnou vodou. Naprotu přístavu je Tommy hipermarket, kde je mimojiné i dm-markt.

Pokud nejsme na výletě, nebo večer ve městě, jíme v apartmánu. Máme zde kuchyni, kde vaříme ze surovin, které si průběžně nakupujeme. Hodně jíme saláty, kus-kus, všelijaké chorvatské předkrmy (olivy, sýry, nakládanou zeleninu, olivový olej, ajvar), a samozřejmě džusy, pivo, víno a občas i nějakou tu rakiji. Naše terasa, která je stíněná olivovníky je k tomu skvělým místem, a bude nám docela chybět.
Apartments Marija • Stari Grad • EUR 82,50 / 2163 Kč za den  
     
Chorvatsko je obdařeno fantastickým pobřežím – skalnatá pláž Balun s hlubokou a křišťálově čistou vodou • Vrboska •  ostrov Hvar
     
Den 8 • neděle 1. 8. 2021 • Vrboska foto • Hvar UBYTOVÁNÍ  
Poslední den na Hvaru zasvětíme opět výletu – tentokrát do městečka Vrboska.

Žádné z městeček na Hvaru není úchvatné že by nám bralo dech. Všechny jsou ale moc příjemné, vyvolávají v nás klid a pohodu. Stejné je to i s Vrboskou, což je spíš vesnice s jedním kanálem a pěti mosty, takže se ji také přezdívá chorvatské Benátky.

Vrboska je kouzelná: promenáda kolem klikatého přístavu s vtipnými zmrzlináři, malý parčík u kostela sv. Petra, kde je příjemné posedět, architektonicky netypický kostel sv. Marie na kopci v centru města, nedělní mše v kostele sv. Lovro, kde jsem pochopil, že v takto zapadlém místě to může být nejvíce vzrušující událost celého týdne. A pak samozřejmě těch 5 mostů přes říčku, která se vléva do přístavu: první, 200 metrů ve vnitrozemí, je dlouhý asi 6 metrů, a s rozšiřujícím se potokem se postupně prodlužují na 30 metru u mostu přes přístav. A vlastně je tu ještě zvláštní malý ostrov v přístavu s parčíkem, palmou a lavičkami, kam se ale dostanete jen loďkou. 

Vrboska má i dostatek dobrých pláží. Nejsou sice ve městě, ale ty dva kilometry na poloostrov Soline se dojde za 20 minut. A že má poloostrov co nabídnout! Ale pozor ať vám velké nadšení nadšení nezatemní mozek jako mně! Z Vrbosky jsem tak nadšený, že jsem při odjezdu na pláž zapomněl zavřít kufr auta a během jízdy nám z něj vyfrčelo nafouknuté velké plavcí kolo. Musíme se pro něj vracet asi půl kilometru, nacházíme ho ležící uprostřed silnice.

Uvelebujeme se na pláži Soline, kde je v moři také skákací hrad Wibit, jako ve Starem Gradu, jen asi 4× větší. Kluci jsou ihned omámeni a chtějí zůstat jen tady. Necháváme je skákat a vydáváme se na obchůzku dalších pláží.

Poloostrov je dlouhý 500 m a široký 250 m. Jeho vnitrozemí je porostlé piniovým lesem, obvod tvoří skály, ale na dvou místech jsou více než dobré pro koupání. Na severní straně, kde se skály v podobě kamenných desek pozvolna noři do moře, je pláž Balun, a trochu dále, kde jsou skalní desky useknuté, takže hned u břehu je hloubka několik metrů, je pláž Kamenjara. Moře je zde neskutečněš průzračné.

Vracíme se k Soline a jelikož klukům vypršel čas na skákání, přesunujeme se na pláž Kamenjara, kde je skvělé koupání i potápění.

Příští dny strávíme v kemp, takže cestou zpět nakupujeme v Tommy hipermarket u přístavu, včetně jedné speciality, kterou si dáváme hned k večeři, protože co by to bylo za poslední večeři na ostrově, kdyby nebyla něčim zvláštní. Tou specialitou je sir paški, proslulý ovčí sýr z ostrova Pag, jedna z věcí, kterou když člověk neochutná, tak nebyl v Chorvatsku. Jeho chuť je založena na jedinečném klimatu východní části ostrova, který je vysušován slaným větrem vanoucím z pevniny z Velebitského pohoří. Na této skalnaté části ostrova rostou jen ty nejodolnější, a také nejaromatičtější rostliny, které jsou spásány místními ovcemi a vydávány v jejich mléce.
Apartments Marija • Stari Grad • EUR 82,50 / 2163 Kč za den