TOPlist

eCesty Archív Cestopisy Thajsko a Laos 2019

Thajsko a Laos 2019

Ayutthaya

Deník Ayutthaya • Bang Pa-in

Ayutthaya

Ayutthaya je pro Thajce svým způsobem posvátná – byl to zlatý věk Siamu trvající čtyři století, z nejž vzešla současná královská dynastie Chakri, a tedy i celé moderní Thajsko. Ayutthajský historický park je od roku 1991 na seznamu světového dědictví UNESCO. Ayutthaya je proto i oblíbeným místem pro filmaře – z počinů, které můžeme shlédnout i u nás se v Ayutthayi částečně odehrává např. thajský mysteriózní seriál Blood and Treasures (Netflix).

Bang Pa-In

Královská palác v Bang Pa-In na řece Chao Praya, 60 km severně od Bangkoku, je extravagantní vzpomínkou na vkus a zájmy králů Rámy IV. Mongkuta a Rámy V. Chulalongkorna. To on dal kolem 1870 původní palácový komplex ze 17. století přestavět ve směs thajsko-khmérsko-čínsko-evropského stylu. Vedle thajských chrámů zde najdete ceremoniálu halu v neoklanisistním stylu, khmérskou svatyni, most s evropskými sochami, thajský pavilon, čínský palác a další.

Vientiane

Pranburi Forest Park

Mangrovová rezervace Pranburi Forest Park byla vytvořena v 80. letech 20. století na popud thajské královské rodiny. Rezervací vede okružní stezka – skvěle udržované dřevěné lávky, zapadající do prostředí daleko lépe, než polorozpadlé dřevěno-betonové struktury v Matang Mangrove Reserve u malajského Kuala Sepetang. Pranburi je také čistší než Matang (i když sousedící ústí řeky Pranburi už tak výstavní není). Pro seznámení s mangrovy doporučuji.

Vang Vieng a okolí

Nam Xay • jeskyně Tham Khan • Vang Vieng

Pak Ou

Strmé vápencové skály Pak Ou na soutoku řek Mekong a Ou ční do výšky několika desítek metrů. Jejich světlá barva kontrastuje se zelení okolní džungle. Od bambusového přístaviště vedou kamenné schody ke dvěma jeskyním zaplněnýni tisíci sošek buddhy nejrůznějších velikostí, barev a materiálů – fascinující na pohled i na brouzdání mezi nimi. Větši jeskyně je více otevřená a s nepřeberným množstvím buddhů. Do výše položená, o dost menší a komornější jeskyně (musíte absolovat 5minutový výšlap do strmých schodů navíc, což velkou část turistů odradí) budete potřebovat baterku.

Luang Prabang a okolí

Ban Xieng Maen • vodopád Kuang Si • Luang Prabang • Mekong • jeskyně Pak Ou

NP Khao Sam Roi Yot

Národní park Khao Sam Roi Yot (Tříset set pahorků) je snadný denní výlet z Hua Hin. Atrakcí je zde poměrně hodně, všechny vyžadující náročnější pohyb v tropickém vedru (výstup na vyhlídky, k jeskyním apod). Pokud jedete s dětmi, doporučuji vybrat maximálně dvě místa, tropy nejsou pro děti vhodné na celodenní sáhodlouhé túry.

Wat Tham Khao Tao

Fantaskní jeskynní chrám na Želvím vrchu (Wat Tham Khao Tao) je působivým buddhistickým komplexem na poloostrově vybíhajícím do Thajského zálivu. Vstoupíte umělou jeskyní, před níž váš vítá křenící se tlustý buddha. Na jeskyní navazuje hlavní chrámová budova (pro její barvu jí přezdíváme Červený chrám), a za ní je stezka na na vrchol Želvího vrchu. Zde najdete další umělou jeskyně, na které sedí několikametrový zlatý buddha. Výstup doporučuji i když neholdujete buddhismu – výhled na moře je úchvatný.

Luang Prabang

Luang Prabang jsme si zamilovali. Živé, a přesto ne hektické. Turistické, a přesto ospalé. Město, a přesto plné zeleně. Luang Prabang je nerozlučně spojeno s řekou Mekong, jež městem protéká, stejně jako s laoskou historií, buddhismem, s okolní krajinou plnou políček, horských stezek a vodopádů.

Fotografie Luang Prabang tématicky: výběrchrámylidéměstotrhy.

Luang Prabang – chrámy

Svým každodenním buddhistickým rituálem tak bat se Luang Prabang pevně usídlilo na mapě hlavních laoských turistických cílů. Buddhismus však není jen tak bat. Prolíná se historií i současností města, což je nejlépe vidět v nespočtu zdejších chrámů. Jejich architektura udivuje nekonečnými detaily a nápaditostí, vše však podléhá promyšlené buddhistické kosmologii. Laoské chrámy jsou velmi podobné thajským. A není divu. Laosané a Thajsi jsou si kulturně blízcí, mají podobný jazyk, a rozumí si mezi sebou podobně jako Slováci a Češi.

Další fotografie Luang Prabang: výběr, lidé, město, trhyvše.

Luang Prabang – lidé

Luang Prabang je nerozlučně spjato s řekou Mekong, jež městem protéká, stejně jako s laoskou historií, buddhismem, s okolní krajinou plnou políček, horských stezek a vodopádů. Esencí jsou však jeho lidé.

Další fotografie Luang Prabang: výběrchrámyměstotrhyvše.

Luang Prabang – město

Město Luang Prabang, historické centrum Laosu, je nerozlučně spjato s řekou Mekong, jež městem protéká. Živé, turistické a přesto uklidňující a zelené – projděte se po trzích, či zdobenými chrámy, počkejte si na ranní tak bat nebo západ slunce nad Mekongem. Hlavně však nespěchejte, Luang Prabang se vám za to odmění pestrými, a občas nečekanými, zážitky!

Další fotografie Luang Prabang: výběrchrámylidétrhyvše.

Luang Prabang – trhy

Živé, a přesto ne hektické. Turistické, a přesto ospalé. Město, a přesto plné zeleně. Luang Prabang je nerozlučně spojeno s řekou Mekong, jež městem protéká, stejně jako s laoskou historií, buddhismem, s okolní krajinou plnou políček, horských stezek a vodopádů. A také s trhy...

Další fotografie Luang Prabang: výběrlidéměstovše.

NP Kuiburi

S pravděpodobností spatření 90 % je národní park Kuiburi nejlepším místem v Thajsku k pozorování slonů v divoké přírodě. Vzdálenosti v parku jsou velké, proto je nutný průvodce s autem. Průvodce je důležitý – jednak ví, kde se nejčastěji sloni vyskytují, a jednak je ve spojení s ostatními průvodci, kteří si mezi sebou předáváji kde právě byli sloni spatřeni. Park se otevírá kadý den ve 14 h. Počet průvodců s auty je omezen, obzvláště v sezóně je proto dobré přijet dřív. Viděli jsme slony i my?

Luang Prabang – výběr

Luang Prabang jsme si zamilovali. Živé, a přesto ne hektické. Turistické, a přesto ospalé. Město, a přesto plné zeleně. Luang Prabang je nerozlučně spojeno s řekou Mekong, jež městem protéká, stejně jako s laoskou historií, buddhismem, s okolní krajinou plnou políček, horských stezek a vodopádů.

Další fotografie Luang Prabang: chrámylidéměstotrhy, vše.

Dan Sing Khon

Thajci se zcela neshodnou kde přesně je vlastně nejužší místo jejich území. Někdo za něj považuje pár set metrů široký pruh země zcela na jihu provincie Trat hraničící s Kambodžou. Nejčastěji však bývá úváděn hraniční přechod Dan Sing Khon, kde je zároveň i věhlasný barmský trh. 

Barmský trh přetéká všemožnýmy výrobky od dřevěných sošek, podložek na pití, bižuterie, kamenných soch a sošek, přes klobouky, oblečení, boty, barmské potraviny, až po živé orchideje. Samozřejmostí jsou jídelny, mají tu super záchod uprostřed zeleně (v asi nejkrásnější prostředí co jsem kdy viděl), altánky na břehu řeky a samozřejmě... nejužší místo Thajska. To zde připomínají dvě cedule s mapou Thajska a zakroužkovanou polohou. Jelikož Barma je bývalou britskou kolonií, Barmánci na trhu, na rozdíl od Thajců, běžně mluví anglicky.

Cha-am

Plážové letovisko Cha-am již nejspíš navždy zůstane zastíněno svým proslulejším bratrem Hua Hin, dříve rybářskou vesnici, dnes chic městem pro thajskou smetánku, a také královým letním sídlem. Bylo to však právě Cha-am, kde započala historie letních královských rezidencí na pobřeží Thajského zálivu poblíž starobylého města Phetchaburi. V letech 1923-4 zde dal král Ráma VI. Vajiravuda vybudovat vzdušný přímořský palác Mrigadayavan. Ráma VI. navštívil palác pouze dvakrát, než roku 1925 umírá. Palác Mrigadayavan dnes spravuje Úřad pro královský majetek a je otevřen veřejnosti.

Mezi lety 1926-33 nechal král Rama VII. Prajadhipok v sousedním Hua Hin postavit nový letní palác Klai Kangwon, jenž byl až do jeho smrti roku 2016 oblíbeným sídlem také krále Rámy IX. Bhumibola Adulyadeje. Klai Kangwon (plným jménem Phra Ratchawang Klai Kangwon, neboli „Palác daleko ode všech starostí“) je stále oficiálním sídlem krále a veřejnosti je uzavřen.

NP Kaeng Krachan

Kaeng Krachan patří k 19 národním parkům tzv. Západního pralesního komplexu na pomezí Thajska a Barmy, druhé největší pralesní oblasti v jihovýchodní Asii. S rozlohou téměř 3000 km2 jde o největší národní park Thajska. Navštívili jsme jeho jižní část, kde se nachází vodopád Pala-U. Do samého středu parku jsme se dostali při minulé návštěvě.

DOMŮ Archív Cestopisy Thajsko a Laos 2019