TOPlist

eCesty Archív Cestopisy Thajsko a Laos 2019

Thajsko a Laos 2019

Wat Tham Khao Tao

Fantaskní jeskynní chrám na Želvím vrchu (Wat Tham Khao Tao) je působivým buddhistickým komplexem na poloostrově vybíhajícím do Thajského zálivu. Vstoupíte umělou jeskyní, před níž váš vítá křenící se tlustý buddha. Na jeskyní navazuje hlavní chrámová budova (pro její barvu jí přezdíváme Červený chrám), a za ní je stezka na na vrchol Želvího vrchu. Zde najdete další umělou jeskyně, na které sedí několikametrový zlatý buddha. Výstup doporučuji i když neholdujete buddhismu – výhled na moře je úchvatný.

Luang Prabang

Luang Prabang jsme si zamilovali. Živé, a přesto ne hektické. Turistické, a přesto ospalé. Město, a přesto plné zeleně. Luang Prabang je nerozlučně spojeno s řekou Mekong, jež městem protéká, stejně jako s laoskou historií, buddhismem, s okolní krajinou plnou políček, horských stezek a vodopádů.

Fotografie Luang Prabang tématicky: výběrchrámylidéměstotrhy.

Luang Prabang – chrámy

Svým každodenním buddhistickým rituálem tak bat se Luang Prabang pevně usídlilo na mapě hlavních laoských turistických cílů. Buddhismus však není jen tak bat. Prolíná se historií i současností města, což je nejlépe vidět v nespočtu zdejších chrámů. Jejich architektura udivuje nekonečnými detaily a nápaditostí, vše však podléhá promyšlené buddhistické kosmologii. Laoské chrámy jsou velmi podobné thajským. A není divu. Laosané a Thajsi jsou si kulturně blízcí, mají podobný jazyk, a rozumí si mezi sebou podobně jako Slováci a Češi.

Další fotografie Luang Prabang: výběr, lidé, město, trhyvše.

Luang Prabang – lidé

Luang Prabang je nerozlučně spjato s řekou Mekong, jež městem protéká, stejně jako s laoskou historií, buddhismem, s okolní krajinou plnou políček, horských stezek a vodopádů. Esencí jsou však jeho lidé.

Další fotografie Luang Prabang: výběrchrámyměstotrhyvše.

Luang Prabang – město

Město Luang Prabang, historické centrum Laosu, je nerozlučně spjato s řekou Mekong, jež městem protéká. Živé, turistické a přesto uklidňující a zelené – projděte se po trzích, či zdobenými chrámy, počkejte si na ranní tak bat nebo západ slunce nad Mekongem. Hlavně však nespěchejte, Luang Prabang se vám za to odmění pestrými, a občas nečekanými, zážitky!

Další fotografie Luang Prabang: výběrchrámylidétrhyvše.

Luang Prabang – trhy

Živé, a přesto ne hektické. Turistické, a přesto ospalé. Město, a přesto plné zeleně. Luang Prabang je nerozlučně spojeno s řekou Mekong, jež městem protéká, stejně jako s laoskou historií, buddhismem, s okolní krajinou plnou políček, horských stezek a vodopádů. A také s trhy...

Další fotografie Luang Prabang: výběrlidéměstovše.

NP Kuiburi

S pravděpodobností spatření 90 % je národní park Kuiburi nejlepším místem v Thajsku k pozorování slonů v divoké přírodě. Vzdálenosti v parku jsou velké, proto je nutný průvodce s autem. Průvodce je důležitý – jednak ví, kde se nejčastěji sloni vyskytují, a jednak je ve spojení s ostatními průvodci, kteří si mezi sebou předáváji kde právě byli sloni spatřeni. Park se otevírá kadý den ve 14 h. Počet průvodců s auty je omezen, obzvláště v sezóně je proto dobré přijet dřív. Viděli jsme slony i my?

Luang Prabang – výběr

Luang Prabang jsme si zamilovali. Živé, a přesto ne hektické. Turistické, a přesto ospalé. Město, a přesto plné zeleně. Luang Prabang je nerozlučně spojeno s řekou Mekong, jež městem protéká, stejně jako s laoskou historií, buddhismem, s okolní krajinou plnou políček, horských stezek a vodopádů.

Další fotografie Luang Prabang: chrámylidéměstotrhy, vše.

Dan Sing Khon

Thajci se zcela neshodnou kde přesně je vlastně nejužší místo jejich území. Někdo za něj považuje pár set metrů široký pruh země zcela na jihu provincie Trat hraničící s Kambodžou. Nejčastěji však bývá úváděn hraniční přechod Dan Sing Khon, kde je zároveň i věhlasný barmský trh. 

Barmský trh přetéká všemožnýmy výrobky od dřevěných sošek, podložek na pití, bižuterie, kamenných soch a sošek, přes klobouky, oblečení, boty, barmské potraviny, až po živé orchideje. Samozřejmostí jsou jídelny, mají tu super záchod uprostřed zeleně (v asi nejkrásnější prostředí co jsem kdy viděl), altánky na břehu řeky a samozřejmě... nejužší místo Thajska. To zde připomínají dvě cedule s mapou Thajska a zakroužkovanou polohou. Jelikož Barma je bývalou britskou kolonií, Barmánci na trhu, na rozdíl od Thajců, běžně mluví anglicky.

Cha-am

Plážové letovisko Cha-am již nejspíš navždy zůstane zastíněno svým proslulejším bratrem Hua Hin, dříve rybářskou vesnici, dnes chic městem pro thajskou smetánku, a také královým letním sídlem. Bylo to však právě Cha-am, kde započala historie letních královských rezidencí na pobřeží Thajského zálivu poblíž starobylého města Phetchaburi. V letech 1923-4 zde dal král Ráma VI. Vajiravuda vybudovat vzdušný přímořský palác Mrigadayavan. Ráma VI. navštívil palác pouze dvakrát, než roku 1925 umírá. Palác Mrigadayavan dnes spravuje Úřad pro královský majetek a je otevřen veřejnosti.

Mezi lety 1926-33 nechal král Rama VII. Prajadhipok v sousedním Hua Hin postavit nový letní palác Klai Kangwon, jenž byl až do jeho smrti roku 2016 oblíbeným sídlem také krále Rámy IX. Bhumibola Adulyadeje. Klai Kangwon (plným jménem Phra Ratchawang Klai Kangwon, neboli „Palác daleko ode všech starostí“) je stále oficiálním sídlem krále a veřejnosti je uzavřen.

NP Kaeng Krachan

Kaeng Krachan patří k 19 národním parkům tzv. Západního pralesního komplexu na pomezí Thajska a Barmy, druhé největší pralesní oblasti v jihovýchodní Asii. S rozlohou téměř 3000 km2 jde o největší národní park Thajska. Navštívili jsme jeho jižní část, kde se nachází vodopád Pala-U. Do samého středu parku jsme se dostali při minulé návštěvě.

Hua Hin – trhy

Brouzdání po trhu je naší nejoblíbenější thajskou kratochvílí. Všechny ty barvy, vůně, zvuky, které se na trzích míchají dohromady vytvářejí nový a jedinečný zážitek při každé návštěvě. A Hua Hin je pestrostí trhu na prvním místě mezi městy své velikosti. Nestačí vidět na fotce, je třeba zažít!

Další fotografie Luang Prabang: výběrchrámylidéměsto.

Hua Hin a okolí

Cha-am • Dan Sing Khon • Hua Hin • NP Kaeng Krachan • NP Khao Sam Roi Yot • NP Kuiburi • Phetchaburi

Hua Hin – Takiab

Vesnička Takiab přímo navazuje na Hua Hin – my jsme bydleli na jejím okraji. Přítomnost pláže, poloostrovu s buddhistickým chrámem, pouličních jídelen a restauraci, odstíněnost od ruchu města – ideální místo.

Hua Hin – Ban Sansuk

Co v tropech nejvíce zpříjemní měsíční pobyt na jednom místě? Určitě možnost osvěžit se ve vodě. A pokud je to možné v moři i bazénu, není co víc si přát... Přesně to nabízí kondominium Ban Sansuk: příjemnou tropickou zahrada, několik brouzdališt, velký bazén, a 4kilometrovou písečnou pláž. Vše pár kroků od sebe, a také deset minut od centra Hua Hin s nekonečnou nabídkou thajských kulturních i kulinářských zážitků.

Phetchaburi

Phetchaburi – „Město diamantů“ –, ležící v třetině cesty z Hua Hin do Bangkoku, bylo založeno v 11. století. Pro svou blízkost hlavnímu mestu se stalo oblíbeným místem odpočinku krále IV, který zde postavil chrámový komplex Phra Nakhon Khiri. Dříve se v okolí Phetchaburi těžila sůl, dnes je známe svými limetkami a hřebíčkovcem malajským (alias rose apple).

Hua Hin – tradice

Ač je Hua Hin především odpočinkovým plážovým městem pro thajské i zahraniční turisty, přeci jen jde především o město thajské, tedy ctící tradice. Jedním z nich, jenž je v každém městě vykonáván denně již po stovky let, je tak bat – ranní obdarovávání mnichů. Dalším tradičním svátkem, který se v Thajsku slaví vzhledem k velké čínské komunitě je čínský nový rok.

Hua Hin – město

Hua Hin, plážové město v Thajském zálivu tři hodiny od Bangkoku, je oblíbeným místem odpočinku nejen thajského krále, ale i naše. Před 11 lety jsme zde strávili 8 měsíců, tentokrát jsme zakotvili jen na měsíc, za to s oběma kluky.

V Hua Hin je zkoncentrováno vše, co dělá Thajsko Thajskem – pláže, moře, milí lídé, noční trhy, chrámy s drzými opicemi, skvělé jídlo, a v bezprostředním okolí také národní parky s vodopády, jeskyněmi, slony a džunglí.

Fotografie

Výběr

LAOS: Luang Prabang • Pak Ou • Vang Vieng • Vientiane
THAJSKO: Amphawa • Bangkok • Damnoen Saduak • Hua Hin • Kanchanaburi • Ko Chang • NP Khao Sam Roi Yod • NP Khuean Srinagharindra • NP Kuiburi • Phetchaburi • Samut Songkhram • Tha Kha

DOMŮ Archív Cestopisy Thajsko a Laos 2019