TOPlist

eCesty Archív Rádce Fotografie

Fotografie

Jak vybírat objektivy

Stejně jako předchozí text Jak vybírat fotoaparát je i tento článek určen pro čtenáře, kteří fotí kompaktem, cítí, že jsou tím omezeni a chtěli by se dozvědět co jim může nabídnout svět zrcadlovek. Tentokráte bude řeč o objektivech – části fototechniky, skrz kterou je vytvářena fotografie. I přes svou relativní délku je to jen skromný úvod do pestrého světa objektivů.

Jak vybírat fotoaparát

Naše civilizace pomalu začíná věřit, že může dosáhnout prvotřídních výsledků s vynaložením minimálního, nejlépe žádného, úsilí. Skutečnost je však o něco složitější a i ve fotografii platí, že výsledný obrázek bude přesně odrážet úsilí, které jsme na jeho vytvoření vynaložili – jak v podobě energie strávené učením se fotografovat, tak v podobě peněz vložených do fototechniky.

4 rozhodnutí

Nastává zlatá doba fotografování. Téměř nulové náklady na provoz digitálních fotoaparátů – ono „téměř" se samozřejmě může snadno vyšplhat na závratné částky, ale o tom později – nám dávají daleko větší fotografickou svobodou než kdy v minulosti. Fotit na cestách ještě nikdy nebylo tak snadné. Dnes stačí cvakat a chytrá technika se postará, abychom měli fotografické vzpomínky, i když sebou nepotáhneme filmy, které bychom museli chránit před před letištními rentgeny, po návratu je co nejrychleji vyvolat a pak ještě naskenovat do počítače. A tak cvakáme a vše ostatní necháváme na technice.