Co potřebujeme (přibližně pro 4 až 6 osob)
- 1/4 hrníčku mung dál – fazolky mungo (nejlépe půlené)
- 1/4 hrníčku masur dál – červená čočka
- 1/4 hrníčku dlouhozrnné rýže
- 3-4 brambory
- půl hlavy květáku
- kmín
- 1 čaj. lžička sušeného zázvoru
- 1 rajče
- 1-2 zelené čili (může být i jiné)
- sůl
- 1 čaj. lžička cukru
A dáme se do toho
1) Nasucho opražíme mung dál až lehce zhnědne.
2) Přidáme 4 hrníčky vody a asi 10 minut povaříme.
3) Přidáme rýži, osolíme a vaříme dalších 15-20 minut. Krátce před dovařením rýže přidáme masur dál (červenou čočku) a vaříme ještě 5-10 minut, dokud se voda zcela nevypaří. Doba vaření závisí hlavně na druhu rýže, který použijeme – podle toho ji k mungu přidáváme dříve nebo později. Červená čočka by se měla mírně rozvařit, aby celou směs zahustila.
4) Mezitím ve slané vodě krátce povaříme brambory a květák nakrájené na větší kousky – příprava pak bude kratší.
5) Na pánvi zahřejeme olej, osmahneme nadrobno nakrájené čili, přidáme na kostky nakrájenou cibuli, kmín, zázvor a krátce osmažíme. Pak přidáme povařené brambory s květákem, nakrájené rajče, osolíme a dochutíme lžičkou cukru. Smažíme na malém plameni a mícháme opatrně, aby se nám přísady úplně nerozpadly.
6) Nakonec obě směsi – rýžovou i zeleninovou – smícháme dohromady a bhuna khičuri je hotová. Není-li to možné, smícháme směsi až na talíři :). Servírujeme na talíř ozdobený na kroužky nakrájeným rajčetem, příp. ozdobíme větvičkou petrželky.
Doba přípravy
45-60 minut
Tipy
- kde sehnat méně běžné přísady
- smažíme-li čili papričku samotnou déle a pak teprve přidáme ostatní přísady, bude jídlo pálivější a naopak, pokud ji samotnou neosmažíme, pikantní chuť v jídle téměř neucítíme. Já sama používám sušené čili papričky a stupeň pálivosti dociluji právě tímto způsobem.
Poznámka
Bhuna khičuri se v Bangladéši připravuje ve vícerých variantách, tohle je jen jedna z nich. V budoucnu pro vás připravíme i další na srovnání :).
Dobrou chuť Vám přejí Táňa a David