TOPlist

eCesty Archív Redakce Web eCesty 3.0 se blíží

eCesty 3.0 se blíží

Další sjednocení a zatraktivnění vzhledu, zpřehlednění navigace, zjednodušené správy, a především možnost využít tisíců aplikací a doplňků, které existují pro redakční systém Joomla!, na němž jsou nové eCesty postavené. To jsou hlavní důvody, jež mě poprvé od existence tohoto webu vedly ke změně platformy, na které běží. A proč verze 3.0?

Sjednocení a zatraktivnění vzhledu

Dnes se eCesty v každém prohlížeči zobrazují jinak – kvůli nekompatibilitě kódu FrontPage s jinými prohlížeči než Internet Explorer. S Joomla! by se mělo zobrazování v různých prohlížečích výrazně zlepšit. Ani tam není vše 100% tip top, ale jde o maličkosti a opravdu zásadní rozdíly v zobrazování jsem zatím nenaznamenal.

Podle mého vkusu je nový web daleko atraktivnější – zarámováním celé stránky, menší horní lištou, sjednocením velikosti, barev a fontů nadpisů, zvětšením fotografií, důslednějším použitím hlavní dvojice barev oranžová/zelená atd. Jak se to bude jevit čtenářům uvidím za pár měsíců.

Když zmiňuju fotky: začal jsem je znovu skenovat, jelikož kvalita současných skenů na eCestách je většinou tragická. Jestli vše stihnu do prosince, kdy chci na novou verzi přejít, je ještě ve hvězdách. Fotky v článcích budou větší – ze současných náhledů 150×100, jsem vložil rovnou velké fotky, většinou 1024×683. Už tedy není nutné na fotku klikat a pak nové okno zavírat. Velkou změnu doznaly i galerie fotografií – využívám v nich Cooliris, což jednak vypadá celkem pěkně, ale především je možné prohlížet si obrázky jednotlivé, nebo spustit galerii jako slideshow.

Zpřehlednění navigace

S navigací na eCestách jsem nespokojený od počátku jejich existence. Množství informací zde obsažených je rozsáhlé a ne vždy se mi pod omezeními FrontPage dařilo dát navigaci řád a intuitivnost podle mých představ. Nová verze by měla být znatelným posunem. Jednak horní otevírací menu funguje i v jiných prohlížečích než Internet Explorer a jednak jsem sjednotil a doladil pravé kontextové menu, jež určuje jak snadný je pohyb mezi články v rámci jednoho tématu.

Zjednodušení správy

Tento bod nemá celkem nic společného se spokojeností uživatelů, ale má hodně společného se spokojeností mojí. Zavedení kaskádových stylů – jakýchsi šablon vzhledu, s jejich pomocí se snadno mění vzhled webu, aniž by bylo nutné upravovat všechny změněné stránky jednu po druhé – samotné je pro správu jakéhokoliv webu malá revoluce.

Další velkou změnou je nasazení redakčního systému, pomocí nějž je možné velmi snadno spravovat veškerý obsah – od článků, přes fotografie, galerie, přístupy jednotlivých autorů, přidávání nové funkcionality atd. Není třeba se zabývat jak co kam zobrazit, vše se skládá „samo” (aby se vše skládalo „samo”, musel jsem samozřejmě poměrně dlouho pracovat na šabloně vzhledu; díky tomu teď stačí už jen ladit drobnosti).

Joomla!

Joomla! – swahilsky „společně” – je open source redakční systém, na kterém běží 2,7 % všech domén, tj. asi 5,5 miliónu webů (prosinec 2010 ). Jako každé open source řešení má širokou vývojářskou základu, která se podílí nejen na vývoji Joomla! jako takové, ale především přispíváním různých rozšíření, komponent a modulů, jejichž počty jdou do tisíců. Každý web je tedy možné poskládat podle potřebných funkčností, a další funkčnosti přidávat nebo ubírat podle potřeby.

eCesty 3.0

Pro milníky ve vývoji tohoto webu se podívejte na stránku o jeho historii.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

DOMŮ Archív Redakce Web eCesty 3.0 se blíží