TOPlist

eCesty Země Asie Indonésie

Indonésie

Ani samotní Indonésané nechápou všechny odlišnosti své země, jež se táhne celých 5000 km od Malajsie po Tichomoří. Jak by se to tedy mohlo podařit někomu, kdo se v ní ocitl na návštěvě trvající pár týdnů, v lepším případě měsíců...


Yogyakarta
reklama

Ostrovní Indie

Ostrovní Indie zní český překlad jména Indonésie a tyto dvě země mají opravdu lecco společného. Chaos, neurovnanost, zanedbanost, ale taky rozmanitost, barevnost a živost. Obě země jsou příliš velké na to, aby byly homogenní a jednotné, což z obou dělá jedinečné cestovatelské cíle. V čem se ale dost výrazně liší jsou lidé. Na rozdíl od výrazně chudších, s osudem smířených a mohlo by se zdát až zoufalých Indů jsou Indonésané milí, usměvavý, příjemní a nedotěrní. Zkrátka, stali se jedním z mých neoblíbenějších národů.

Klidná místa

Může se zdát podivné, že jsem si Indonésany tak oblíbil, když v posledních několika letech, nejvíce od ekonomické krize v roce 1997, se Indonésie dostává do popředí světového mediálního zájmu pro etnické a náboženské potyčky. Stačí si ale uvědomit, že zde na 13 000 (někde se uvádí až 18 000) ostrovech žije více než 200 miliónů lidí, velice odlišných etnických a náboženských založených, a zjistíme, že vzhledem k hašteřivé povaze člověka to vlastně není zas tak špatné. Ano, jména jako Aceh, Moluky a Timor jsou skloňována ve všech pádech. Kolik však je v Indonésii klidných a mírumilovných míst o to už se nikdo nezajímá. Stejně jako Francie není jen Korsika, Španělsko není jen Baskicko a Británie není jen Belfast, tak Indonésie není jen Timor. Indonésie je klidná a mírumilovná země.

Náboženská žatva

Nad Sawuským mořem zapadá rudé slunce a já se nakláním přes zábradlí horní paluby. Jsem na lodi směřující z ostrova Flores na ostrov Timor. Tři metry ode mně se z pootevřených dveře ozývá muslimská modlitba. Ano, i na lodi mají mešitu. Většina Indonésanů jsou muslimové, ale žádní fanatici. Na každém kroku, tedy i zde na lodi, se přesvědčuji, že ženy nemusí chodit zahalené a indonéský muslim může prý mít ženy jen dvě. Ani státní aparát není svázán s islámem tak pevně jako na Středním východě, kolébce islámu.

Náboženství je tedy to, co většinu Indonésanů spojuje. Paradoxně ale i to, co působí nejvíce problémů. Tak rozsáhlá ostrovní říše, jež je obdařena všemi velkými světovými náboženstvími, jich určitě má dostatečný příděl: na Molukách se škádlí muslimové s křesťany, v Acehu na severu Sumatry si zase přejí vznik samostatného, ortodoxnějšího muslimského státu. Jinde, třeba na Floresu, však žijí křesťané spolu s muslimy jako hrdličky. Nedá se generalizovat, což dokazuje třeba i hinduistickou kulturou jedinečné Bali. Násilné potyčky na něm nepotkáte, ale turistika už dokázala kdysi prosté lidi změnit v hladové šelmy jdoucí hlavně po penězích.

„'Seš bohatej milionář!“

vyčtete často z očí prostých Indonésanů. Ať se nám to zdá spravedlivé nebo ne, už jen tím, že jsme se dostali tak daleko ze své rodné země, jsme v jejich očích neskutečně bohatí. A podle jednoho z pilířů islámu by bohatí měli přispívat chudým. Jelikož se k tomu však nemáme dobrovolně, nasazují na nás všemožné páky od dvacetinásobných cen, až po zcela vymyšlené poplatky za roztodivné služby. Je to hra a jako takovou je třeba ji brát. A pokud si s nimi neodmítnete hrát, pochopíte daleko více než jen že vás chtějí obrat. Dostanete se k ním daleko blíž, a může se vám i povést, že vás začnou brát jako partnery. A i když drtivá většina Indonésanů neumí žádný světový jazyk, je komunikace s nimi navýsost jednoduchá. Jednak díky jejich otevřenosti a srdečnosti, a také díky jednoduchosti národního jazyka Indonésie – bahasa Indonesia.

Bahasa Indonesia

Indonéština – bahasa Indonesia – má dvě velké výhody: je téměř shodná s malajštinou, takže její znalost využijete i za hranicemi Indonésie, a její prostá pouliční forma je velice jednoduchá. Stačí pár dní a pochytíte základní slovíčka, slovní obraty a i gramatiku, za půl roku už můžete konverzovat o sto šest, číst noviny a třeba i svádět holky/kluky. Ve vaší snaze vám budou Indonésané stoprocentně nápomocní. Je až s podivem, že i přes jednoduchost indonéštiny ji většina turistů úplně ignoruje. Proto si domorodci, pokud indonésky umí, určitě nenechají ujít tu vzácnou chvilku pobavit se a zasmát se v rodné řeči s přízrakem z daleka.

Kuřácké orgie

Indonésie je domovem jedné kuřácké kořeněné zvláštnosti. Ostrovy koření nejsou nadarmo ostrovy koření. Indonésanům však nestačilo kořenit jimi jídlo a kohosi jednou napadlo nacpat je do srolovaného lístku a zapálit. Tak nějak asi vznikla indonéská kuřácká specialita – hřebíčková cigareta kretek, neodolatelná svou sladkou vůní, nekuřáky však proklínaná stejně jako cigarety čistě tabákové. Dnes Indonésané nekouří jen kretek, ale celou plejádu značek cigaret. Kouří je slabé slovo. Oni hulí jak tovární komíny a nám nekuřákům nezbývá než se učit pohybovat poslepu v kouřové mlze, jak se mi nesčetněkrát stalo například při jízdě autobusem. Kdo je zapřísáhlý nekuřák ať se Indonésii vyhne velkým obloukem.

5000 km pohody

Ani samotní Indonésané nechápou všechny odlišnosti své země, jež se táhne celých 5000 km od Malajsie po Tichomoří. Jak by se to tedy mohlo podařit někomu, kdo se v ní ocitl na návštěvě trvající pár týdnů, v lepším případě měsíců? Nevyčerpatelná studnice jedinečných kultur, svůdných vůní, přírodních zátiší, divokých šelem, nekonečný řetěz ostrovů protkaný činnými vulkány, prašnými cestami, rýžovými políčky. To je Indonésie, země pohody.

Zajímavá místa

Klikací mapa
Indonésie Medan NP Gunung Leuser Jezero Toba Bukittinggi a okolí Jakarta Cirebon Pangandaran Planina Dieng Yogyakarta Borobudur a okolí Borobudur a okolí Prambanan Prambanan Bali Sumbawa Flores Rinca ¨Timor AUSTRÁLIE MALAJSIE SINGAPUR THAJSKO

Více se o Indonésii můžete dozvědět z deníku a fotografií z mé cesty kolem světa 1998-9:

Sumatra

Jáva

Bali

Lombok

Sumbawa

Rinca

Flores

Timor

Finance

Další indonéská platidla

Náklady na cestování po Indonésie v USD (43denní pobyt v roce 1999)

Položka Celkem Za den Pozn.
Doprava 74    
Strava 95 2,2  
Ubytování 50 1,2  
Vstupy 21    
Internet     1-2/hod

Viz též náklady na CKS.

Příklady cen v USD

Položka Cena
levné ubytování 0,6-2
levné jídlo 0,5-1
vstup do zoo a muzea v Bukittinggi 0,3
vstup do muzea loutek v Jakartě 0,15
vstup do Kratonu v Yogyakartě 0,2
vstup do Borobuduru 1,1
vstup do Prambananu 1,1
krmení orangutanů v NP Gunung Leuser 0,5
túra džunglí NP Gunung Leuser 10/den
představení stínového divadla wayang kulit 0,5
baletní představená Rámajány 5,5 (na Indonésii hodně drahé)
vstup do NP Bromo 0,2
představení kecaku v Ubudu 1,7
vstupné do NP Komodo a Rinca 2,5
bus Bukittinggi-Jakarta (40 hodin) 5,5
MHD v Jakartě 0,06
loď Endé (Flores) - Kupang (Timor, 24 hodin) 5
diapozitivní film Fuji Sensia 36/100 3,5
šampón 0,4
toaletní papír 0,2
sarong 1,2
pevné kalhoty 12
sandály 15
indonésko-anglický slovník 2
CD s tradiční hudbou 10

Cestovní formality

Pro cestu do Indonésie je třeba vízum. Indonéské velvyslanectví (a nejen to pražské, stejný požadavek měly velvyslanectví v malajsijských Kuala Lumpur a Penangu) vyžaduje zpáteční letenku. Další informace viz internetové stránky MZV ČR nebo stránky indonéského velvyslanectví v Praze v odkazech.

Odkazy

český Internet

  • ASEAN.cz – první server o zemích Jihovýchodní Asie
  • Felliniho Orbis Pictus – cestopis z Thajska, Malajsie, Indonésie a Singapuru; vzpomínky na putování po Turecku a Sýrii; postřehy, dojmy a zážitky z cesty po Srí Lance a Spojených Arabských Emirátech; interaktivní mapa İstanbulu; dva týdny na Filipínách
  • Indonésie 2000 – trio Pampalini na cestě po Indonésii
  • Indonéské velvyslanectví v Praze – info o Indonésii, konzulární informace
  • Jáva a Bali – fotografie z cesty po ostrovech
  • MZV ČR – konzulární informace Ministerstva zahraničních věci ČR
  • Neznámá Indonésie – Sumatra, Jáva, Bali. Informace o Indonésii pro zájemce o tuto zemi, české stránky, Novinářské sdružení Merapi
  • Paguyuban Indonesia Ceko – Sdružení přátel Indonésie v ČR
  • Toulky.net – Indonésie – Ondrova měsíční výprava do Indonésie 2004

světový Internet

Komentáře   

 
# levné ubytování na Balisurf-bali 2012-05-17 03:48
Zdravíme všechny, nabízíme levné ubytování na Bali, v domě s bazénem, v jižní části poloostrova Bukit, cca 10min od letiště. Veškeré info a kontakty na www.surf-bali.cz ALOHA
Odpovědět
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit