TOPlist

eCesty

Novinky.cz

 

Stezka inckou historií − díl 4.

Inkové po sobě nezanechali žádné písemné zdroje a v době, kdy přišli na území dnešního Peru Španělé, bylo již Machu Picchu pravděpodobně opuštěné a Španělé se o něm nikdy nedozvěděli. Jediní, kdo znal jeho polohu a účel, tedy přímí potomci Inků, po krátké době vymřeli, a tak se Machu Picchu na dlouhá staletí ztratilo v džungli. Článek zde.

Stezka inckou historií − díl 3.

Po dvou dnech v horách se konečně dostáváme k ruinám zapomenutých inckých měst Sayacmarca, Phuyupatamarca a Huiňay Huayna. Na cestě k Machu Picchu jde o fascinující strážní body spojené stále zachovalou inckou kamennou stezkou. Článek zde.

Stezka inckou historií − díl 1.

Našim cílem je Machu Picchu, incké obřadní centrum posazené hluboko v Andách. Z Cuska, hlavního města Inků, se k němu dá dostat třemi způsoby. Nejrychlejší je půlhodinový let vrtulníkem, nejběžnější pětihodinová jízda vlakem a autobusem. Nejromantičtější je však třídenní túra vedoucí podél inckých ruin, jež návštěvníka pěkně pomalu připravuje na monumentálnost samotného Machu Pichu. Říká se ji Camino Inka – Incká stezka. Článek zde.

Stezka inckou historií − díl 2.

Každý, kdo se rozhodl dojít k Machu Picchu po Camino Inka, třídenní stezce peruánskými horami, určitě alespoň jednou zalitoval svého rozhodnutí. To když se hodiny krok za krokem šplhal do sedla průsmyku Warmiwaňusca. Neumím kečuánsky, ale tohle jméno zcela určitě znamená Masochistova odměna. Článek zde.

Posvátné údolí Inků

El Valle Sagrado, Posvátné údolí, je název horského údolí říčky Urubamby severně od hlavního města Inků Cuska. Inkové zde žili v několika vesničkách, z nichž nejzajímavější - Pisac - je dodnes směsí živého indiánského trhu, strmých zemědělských teras a vysoko na skalách čnících inckých ruin. Článek zde.