TOPlist

eCesty Archív Media Novinky.cz

Novinky.cz

Stezka inckou historií − díl 4.

Inkové po sobě nezanechali žádné písemné zdroje a v době, kdy přišli na území dnešního Peru Španělé, bylo již Machu Picchu pravděpodobně opuštěné a Španělé se o něm nikdy nedozvěděli. Jediní, kdo znal jeho polohu a účel, tedy přímí potomci Inků, po krátké době vymřeli, a tak se Machu Picchu na dlouhá staletí ztratilo v džungli. Článek zde.

Stezka inckou historií − díl 3.

Po dvou dnech v horách se konečně dostáváme k ruinám zapomenutých inckých měst Sayacmarca, Phuyupatamarca a Huiňay Huayna. Na cestě k Machu Picchu jde o fascinující strážní body spojené stále zachovalou inckou kamennou stezkou. Článek zde.

Stezka inckou historií − díl 2.

Každý, kdo se rozhodl dojít k Machu Picchu po Camino Inka, třídenní stezce peruánskými horami, určitě alespoň jednou zalitoval svého rozhodnutí. To když se hodiny krok za krokem šplhal do sedla průsmyku Warmiwaňusca. Neumím kečuánsky, ale tohle jméno zcela určitě znamená Masochistova odměna. Článek zde.

Stezka inckou historií − díl 1.

Našim cílem je Machu Picchu, incké obřadní centrum posazené hluboko v Andách. Z Cuska, hlavního města Inků, se k němu dá dostat třemi způsoby. Nejrychlejší je půlhodinový let vrtulníkem, nejběžnější pětihodinová jízda vlakem a autobusem. Nejromantičtější je však třídenní túra vedoucí podél inckých ruin, jež návštěvníka pěkně pomalu připravuje na monumentálnost samotného Machu Pichu. Říká se ji Camino Inka – Incká stezka. Článek zde.

Posvátné údolí Inků

El Valle Sagrado, Posvátné údolí, je název horského údolí říčky Urubamby severně od hlavního města Inků Cuska. Inkové zde žili v několika vesničkách, z nichž nejzajímavější - Pisac - je dodnes směsí živého indiánského trhu, strmých zemědělských teras a vysoko na skalách čnících inckých ruin. Článek zde.

Svět 2003 aneb Nenechme se oblbnout

Jaké informace jsou nám o cizích zemích z medií podsouvány? Posuďte spolu s ufonem, který se snažil získat přehled o zeměkouli od Celosvětové informační agentury. Poslední článek pro Novinky.cz, které v dnešní podobě k 31. 12. končí. Článek zde.

Plovoucí ostrovy na jezeře Titicaca

Když jsem poprvé slyšel o plovoucích ostrovech, vyrobených jen z rákosí, nějak jsem si nedovedl představit, že by to mohlo fungovat. Copak se neproboří? Rákos nenasákne? A jak udrží i celé domy, které na nich mají údajně stát? Čtěte o los Uros ve vodách peruánské části jezera Titicaca. Článek zde.

Naživo mezi muslimy III. − pouštěmi Jordánska

Ammán, sobota večer. Náš poslední den na Blízkém východě. Sledujeme zpravodajství katarské televize Al Jazira, která se po loňském září stala jakousi arabskou CNN. Jordánské pouštní paláce, skalní město Petra, Mrtvé moře, noci v poušti. To všechno, a ještě daleko víc, je za námi. Článek zde.

Naživo mezi muslimy II. − Sýrie, země 17 miliónů teroristů?

Onoho klidného pátečního podvečera, kdy jsme na prašné libanonsko-syrské hranici nasedli do první syrské dodávky, jsme ihned dostali pozvání k domorodcům. Syrská pohostinnost nás ale přivítala přesně taková, jakou jsem ji před deseti lety opouštěl. Článek zde.

Naživo mezi muslimy I. − libanonský fénix

„Naživo mezi muslimy“, volné pokračování seriálu „Mezi muslimy“, jenž vycházel na Novinkách před rokem, je zkráceným záznamem naší nedávné cesty na Blízký východ. V první části se podíváme do Libanonu. Článek zde.

Setkání s anakondou

Volavky, kapybary, delfíny. Ale také krokodýli, pirani a anakonda. To vše nás potkalo v amazonské pampě na řece Yakuma. Článek zde.

Jak přežít v džungli

Probouzíme se do mlžného dne. Z kopců na druhém břehu řeky stoupá pára jak je džungle zahřívána. Rurre zmizelo za ohbím řeky Beni a loď našeho průvodce Hermana s námi míří proti proudu do nitra džungle. Jsme v bolívijské Amazonii. Článek zde.

Silnice smrti

Silnice smrti se říká poměrně krátkému úseku spojujícímu bolívijské hlavní město La Paz s městem Coroico na okraji amazonské džungle. Řada lidí po ní jede jen jednou. Směrem do džungle. Zpátky už raději letí letadlem. My jsme ji jeli oběma směry. Článek zde.

Sluneční ostrov

Isla del Sol (Sluneční ostrov) je tím místem, kde se podle Aymarů a Kečuů narodilo slunce, stejně jako i bůh Virakoča a první Inka Manco Capac. Proto je ostrov uctíván, proto je posetý spoustou památek připomínajících tyto události a vůbec význam ostrova v místní mytologii. Článek zde.

Ježíš na Šibenici Inků

Bolívijská Copacabana je městečko přímo na břehu jezera Titicaca. Představuje ideální základnu pro poznávání této pro Aymary a Kečuánce tak důležité oblasti. V jezeře se totiž podle jejich legend narodilo samo slunce. Článek zde.

Mikročip ze 13. století v Jižní Americe?

Jedním z kandidátů na pradávné hlavní město dnešní Bolívie je Tiwanaku. Zda Tiwanaku bylo, či nebylo hlavním městem, není dodnes jasné, pravděpodobně však bylo velkým obřadním centrem. Článek zde.

Mrtvoly z čarodějnického trhu

La Paz je nejvýše položené hlavní město světa. Internetové kavárny, čarodějnické trhy s mumiemi, prodejna Tatra. Kontrasty na každém kroku. Jsme 3600 m n. m. Nebo 4000. V každém případě nám indiánky v buřinkách ukazují cesty na trhy a do starobylých uliček, jež ještě v centru města zbyly. Článek zde.

Indiánské srdce

V bolívijské vesničce Tarabuco se každou neděli koná mercado campesino — venkovský trh. Je velký a barevný, obojí především díky venkovanům jež se na něj sjíždí z dalekého okolí. Chcete-li poznat bolívijské indiány, je Tarabuco tím správným místem. Článek zde.

Co dělat s hořícím dynamitem v puse?

Potosí, svou nadmořskou výškou 4090 m n. m., je nejvýše položeným velkoměstem světa. Nad ním se do výšky 4824 m tyčí Cerro Rico, nejstarší nepřetržitě používaný důl na světě. Dříve byl zdrojem stříbra, dnes, po 450 letech, se v něm za středověkých podmínek těží cín, měď, zinek. Článek zde.

Pouštní laguny

Laguny a plameňáci ve vysokých horách? Barevná poušť a bizarní skály? Jedině v Bolívii uvidíte vše na jednom místě, i když, pravda, pěkně odlehlém a promrzlém. Čtěte další zastavení na bolívijském Altiplanu. Článek zde.