TOPlist

Zprávy z příprav a cesty

Po cestě

14.4.2004 Stáhněte si deník jako jeden wordovský dokument.

Cesta

30.9.2002 Zdravime z Prahy. Od Mrtveho more, posledniho mista, kde jsme v Jordansku byli, jsme si pri priletu pohorsili o nejakych 25 stupnu Celsia, ale ceske babi leto se nam taky zamlouva. I kdyz plavat na vode (pokud se 30% roztoku soli da jeste rikat voda) s rukama v kline a ne a ne se utopit taky neni k zahozeni... V Ammanu jsme...
26.9.2002 JORDÁNSKO: Pokud Syrie byla hlavne o lidech, Jordansko je spis o pamatkach. Ne ze by v Syrii zadne nebyly, ale Syrani je svou pohostinnosti hrave zastinili. Jordansko je ekonomicky vyspelejsi, a proto i vic zamerene na turisty. Pozvani na caj nebo kafco jsou stale casta, ale vice uz jde o soucast lakani zakaznika. Dnes je to o to horsi, ze turistu od lonskeho zari podstatne ubylo... Zprava z Ammanu
18.9.2002 SÝRIE: Ihned onoho klidneho patecniho podvecera, kdy jsme na prasne libanonsko-syrske hranici nasedli do prvni dodavky, jsme dostali pozvani k domorodcum. Bohuzel jsme spechali do Hamy, takze jsme odmitli. Syrska pohostinnost nas uchvatila presne tak, jako kdyz jsem tu byl pred deseti lety.Co se od te doby zmenilo?
16.9.2002 LIBANON II.: Kde vsude jsme v Libanonu byli? Na jihu je male mesto Sidon (adias<<), se skvelym, temer stredovekym trhem (alespon co do sire ulicek). Krasny pohled na zapadajici slunce nad Stredozemnim morem, datle, libanonske sladkosti... Zprava ze Sýrie
3.9.2002 LIBANON: Se svym povidanim o Libanonu proste musim zacit u lidi. Opet se potvrdila minula zkusenost z Blizkeho vychodu. Jsem jimi nadsen asi jako oni nami, protoze jsou neuveritelne pratelsti, napomocni, vzdy usmevavi. Prvni pridel informaci
30.8.2002 Měsíc je na cestování krátká doba. Každá z těch třech zemí, kam míříme - Libanon, Sýrie a Jordánsko - by si zasluhovala daleko delší dobu jen sama pro sebe, ale tolik času nemáme. Co nás tedy v tom omezeném čase čeká?

Přípravy

21.8.2002 Nakonec jsme přeci jen ušetřili dost peněz i na letenky. Odlétáme do Bejrútu v pátek 30. 8. a vracíme se z Ammánu v neděli 29. 9. Až na jordánské vízum, které pořídíme v Damašku nebo na hranici, už snad máme všechno a nic nebrání odjezdu :).
12.8.2002 Máme syrské vícevstupové vízum.
30.7.2002 Zažádali jsme o libanonské vízum. Tříměsíční, za 1260,- Kč. Údajně je možné dostat vízum při vstupu do země na jakémkoliv přechodu a zadarmo. Samo velvyslanectví však říká, že je to správa velmi čerstvá a sami jsou zdrženliví. Proto jsme raději šli klasickou cestou. Potvrzeno však máme, že Češi na hranici můžou dostat 48hodinové vízum (což by však nám nestačilo).
27.6.2002 Peněz je míň než se zdálo, náš domeček v Benátkách nám stále pouští žilou. Je možné, že proto budeme muset oželet Libanon, nejdražší místo na cestě.
30.5.2002 Tak to s tím rozšoupnutím asi nebude tak slavný. Zdá se, že nakonec nebudeme mít dostatek peněz, abychom na Blízký východ letěli. Letenky jsou sice stále rezervované, ale jako reálnější teď vidím „pouze" pozemní variantu přes Turecko. V tom případě bychom z časových důvodů vynechali Jordánsko.
4.5.2002 První úvahy o itineráři Sýrií.
30.4.2002 Rezervoval jsem letenky: 30. 8. Praha - Bejrút, 29. 9. Ammán - Praha. Stojí drsných 12 900 (+ 2600 letištní poplatky), takže bude tvořit tak polovinu rozpočtu. Ale jak jsem už psal - po třech letech doma není žádná cena velká. No, skoro žádná... :). Na druhou stranu malinko ušetříme - za druhé syrské vízum (pěkně podražilo) a za dvě turecká víza. Leteckou dopravou se náš rozpočet zvedne na každého asi o 9000 Kč.
29.4.2002 Myšlenka Libanon - Sýrie - Jordánsko se mi zalíbila. Začal jsem oživovat svoje chabé znalosti arabské abecedy, abych dokázal alespoň číst.
28.4.2002 Nelíbí se mi, že velkou část cesty bychom strávili pozemní cestou přes Evropu a Turecko do Sýrie. Času je málo a tolik věcí k vidění... Chci se zabývat hlavně Blízkým východem a Turecko beru víceméně jako tranzitní (i když velmi příjemnou) zemi. Nejspíš se poprvé v životě rozhodnu letět někam, kam se dá dostat i po zemi - do Sýrie. Po tříletém cestovatelském půstu si zasloužím se rozšoupnout :). Pak by se uvolnilo několik dní, které bychom mohli věnovat třeba... Jordánsku. Jak tak koukám, cesta se začíná dostávat do pěkných obrátek :).
25.4.2002 Začínám se zabývat itinerářem po Libanonu. Je tam draho, tak jsem zvědav na co všechno nakonec budeme mít.
10.4.2002 Dlouho, předlouho jsem zvažoval, kam se vydáme tento rok. Kandidátů bylo víc, nakonec jsem však, víceméně intuitivně, vybral místo úplně jiné - Blízký východ, respektive Turecko, Sýrii a Libanon. Teprve potom mi došlo, že jsem tam byl poprvé právě před deseti lety.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit