TOPlist

eCesty Rádce Cestování Jaké informace?

Jaké informace?

Co všechno potřebujete vědět před cestou za exotikou? A potřebujete vůbec něco vědět? Nestačí jen vzít pas a vyrazit? Jak komu. Tento článek proto berte jako přehled pro ty, kteří nepohrdnou předcestovní přípravou. Jednotlivým oblastem se podrobně věnuju v dalších článcích.

Kam, proč a na jak dlouho

Je jasné, že bychom měli vědět kam se chceme podívat a proč. To je tak samozřejmé, že je až hloupé se o tom zmiňovat. Přesto jsem si tuto zmínku neodpustil, protože od odpovědi na otázky kam? a proč? se bude odvíjet celá vaše příprava.

K několikadennímu pobytu, jehož účelem je nachytání bronzu a místních lelků, většině stačí příprava nulová (u některých lidí dokonce záporná - nemusím asi zmiňovat případy turistů, jejichž míra vcítění se do navštívené kultury je stejná jako míra vcítění se žížaly do rytmu disco). Pokud se však chceme lidem jiné kultury opravdu přiblížit, musíme se připravit na to, že v ní budeme nějaký čas žít. Ne jako turisté, ale jako obyčejní lidé.

Neměli bychom očekávat, že do jiné kultury pronikneme po dvou týdnech či měsíci. To neplatí ani o evropských zemích, natož o zemích „třetího“ světa. Za měsíc dovolené možná dosáhneme pocitu, že už vše chápeme a nic nás nemůže překvapit, jenže právě v tom okamžiku naše cesta skončí a my zůstaneme v iluzi vševědoucna. Teprve pokud se nám povede dostat za určitou hranici, zjistíme, že jsme vlastně pochopili beznadějné nic a musíme začít znovu, ovšem z jiného konce.

Délka pobytu proto bude přímo úměrná naší touze po poznání a ochotě nést riziko, že postupně přestaneme chápat to, co jsme si mysleli, že už chápeme :).

S kým?

Kolik nás má jet? Mám jet sám nebo s někým? A s kým? Odpověď není jednoznačná, záleží na každém člověku. Při rozhodování je dobré uvědomit si některá základní fakta o cestování:

Skupinka

  • Víc hlav víc ví a víc vidí. Jste-li sami, některých věcí si vůbec nemusíte všimnout, protože se na ně díváte jen z jednoho, stále svého, většinou stereotypního pohledu.
  • Skupinka je vhodná i z čistě praktických důvodu. Může si například navzájem pohlídat batohy, může mezi sebou probrat právě prožité zážitky, v Asii a Africe (např. Thajsko, Etiopie, Jordánsko a další) často stojí ubytování dvou lidí stejně jako ubytování jednoho atd.
  • Ve skupince je třeba hledat kompromisy.

Jednotlivec

  • Pokud jedete sami, okolní prostředí na vás působí úplně jinak. Před všudypřítomnými podněty není úniku, nemáte se komu svěřit, s kým probrat nesrozumitelné věci, s kým řešit problémy.
  • To se však, pokud jste dostatečně otevření (a ani nemusíte být příliš odvážní), může ukázat jako velká výhoda. Automaticky tím dostáváte větší šanci ponořit se hlouběji do místní kultury a i ona vás snadněji „vcucne“. Domorodci totiž mají před jednotlivcem menší ostych než před skupinkou. A věřte, že jsou přinejmenším stejně zvědaví jako vy!
  • Nemusíte se nikomu přizpůsobovat.

Pokud tedy chceme hlouběji poznat místní kulturu, je vhodné co nejvíce se oprostit od vlivu kultury své (ne se jí ovšem vzdát, o tom to není). Chceme-li si však užít dovolenou s nejbližšími, asi nemá cenu jezdit sám. Většina se nejspíš bude pohybovat někde mezi těmito extrémy. V tom případě není špatné předem zapřemýšlet o „léku“ na potenciální ponorkovou nemoc: se spolucestujícími se ještě před odjezdem dohodněte, že pokud ponorková nemoc nastane, vyhrazujete si možnost oddělit se/rozdělit se. Nemusí to být na celý zbytek cesty, někdy může postačit i jen pár dní.

Reálie

Reálie jsou informace, ke kterým má většina z nás mírně schizofrenický vztah. Některé z nich opomíjíme (historie, ekonomika), ba až ignorujeme (zvyky, náboženství, jazyk), jiné zase povyšujeme na to jediné užitečné (popis zajímavých míst, seznam obchodů, barů, pláží...). Není divu, když se na nás z průvodců valí haldy údajů, z nichž je těžké si vybrat.

O zdrojích reálií se zmiňuji na konci článku, ale ani když si nevyberete, není nic ztraceno. Co nenastudujete doma, vám většinou vynahradí jednoduchá metoda, kterou můžete praktikovat během celé cesty: bavit se s domorodci. Je to prosté, avšak je až s podivem, jak málo se my, tedy Evropané, v zemích „třetího“ světa bavíme s lidmi. Důvod? Nechceme se s nimi „zahazovat“. Jak by nám mohli k něčemu být, když jsou to takoví primitivní chudáci, říkáme si zpupně. Proto většinou obdivujeme materiálno, třeba monumentální stavby nebo úchvatné scenerie, které jsme schopni pochopit. Ale živého človíčka se na názor nezeptáme. Odpovědi místních lidí nám však často dají daleko více než návštěva pěti muzeí dohromady.

Praktické informace

Každý, kdo se ocitl v cizí zemi, potřebuje znát určité množství praktických informací. Je chvályhodné mít v malíčku teoretické znalosti třeba o historii Káthmándú, ale bez praktických informací vám v něm každý rikšista jízdu rikšou několikanásobně předraží a vy ani nemrknete. Naopak mu ještě ve své blažené nevědomosti poděkujete.

Přesto předem nepotřebujete znát téměř nic. Vše se dá zjistit na místě, nebojíte-li se ptát a buď ovládáte cizí jazyk, nebo svoje tělo. Pokud máte neomezený čas, neomezené finanční zdroje, neomezenou touhu po hledání, případně vše najednou, může vám nejvíce vyhovovat vyrazit naslepo a jednoduše se nechat unášet tím, co přijde.

Určité množství informací předem však může ulehčit nejen vlastní cestování, ale i jeho přípravu. Z celkem lehce dostupných zdrojů (viz níže) si můžete vytvořit hrubý itinerář, zjistit cenové relace a na jejich základě odhadnout náklady a délku cesty.

Jste-li na organizovaném zájezdě, není asi co řešit a z praktických informací vám stačí vědět maximálně místní zvyklosti a ceny běžných maličkostí, nezahrnutých v zájezdu. Cestujete-li nezávisle, musíte však znát (nebo na místě zjistit) vše, protože jste odkázáni jen na sebe. Co znamená vše? Zde je jen velmi stručné shrnutí, podrobnosti jsou v příslušných článcích Rádce:

  • formality (víza, povolení, pojištění, průkazy atd.)
  • finance (náklady na cestování, kolik a v jaké podobě si brát finanční prostředky atd.)
  • doprava (odkud kam, jak, kdy a za kolik)
  • bydlení (kde se ubytovat a za kolik)
  • strava (co jíst, kde se najíst a za kolik)
  • zdraví a hygiena (očkování, potenciální nemoci a rizika, klimatické odlišnosti apod.)
  • jazyk (základní obraty, pokud přímo neznáme místní jazyk)
  • zvyky (jak se citlivě chovat, jak co nejlépe zapadnout do okolí apod.)
  • a další


Kde hledat informace?

Tištěné

Na trhu je dostupné nepřeberné množství tištěných průvodců s praktickými informacemi. Mezi nejrozšířenější patří Bradt, Lonely Planet, Moon, Rough Guide (internetové odkazy viz níže). Seznam je však daleko delší, stačí zajít do knihkupectví. Jejich kvalita je rozdílná (hodně záleží na vaši vlastní definici kvality). Pokud pod ní rozumíte rozsáhlý záběr, avšak trochu povrchní informace, sáhnete asi po knihách Lonely Planet, hlubší pohled vám poskytnou například průvodce Bradt. To je však jen můj názor, vy můžete na základě svých zkušeností klidně dospět k pravému opaku. Od těchto praktických průvodců bychom ale neměli chtít encyklopedické informace. K tomu jsou jiné knihy - cestopisy, literatura faktu, případně obrazové publikace.

Knihkupectví se širokou nabídkou tištěných průvodců (v Praze i v jiných městech zkuste velká knihkupectví nebo si knihy objednejte přes internet)

  • Academia, roh Václavského náměstí a Vodičkovy ulice, Praha 1
  • CK Kiwi, Jungmannova 23, Praha 1
  • Černá labuť, Na poříčí 25 (vedle Bílé labutě), Praha 1
  • přes Internet můžete knihy koupit třeba na Amazon.com (anglicky)

Elektronické

Pro naši peněženku jsou příjemné informace zdarma, které nám poskytuje internet. Dnes je situace daleko lepší než třeba před třemi roky, stále však platí, že informace jsou roztříštěné a najít něco konkrétního dá hodně práce. Snad jedině v případě, že chcete vyrazit do takzvaných „in“ zemí (Indie, Thajsko, Keňa...), je „nabídka“ trochu lepší. S komplexním pohledem na příslušnou zemi/kulturu to však ani tak není nijak slavné. Internetu zkrátka vládnou útržky, což je jen odrazem našeho útržkovitého života. Své putování po světě můžete začít třeba na některém z těchto míst:

Inspirace na cesty

Reálie

Praktické informace

Tištění průvodci na Internetu

Tištěné časopisy na internetu

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit