Thajsko

Thajci jako buddhisté jsou si vědomi, že by neměli hodnotit cizí životy, a tak se snaží porozumět hlavně životu svému. Křesťani by se v takovéhle duševní konstelaci už dávno pozabíjeli, Thajci však jdou díky ní stále kupředu a výš...


Mae Sot
reklama

Změna v Zemi svobodných

Thajsko se jako jediná země jihovýchodní Asie nikdy neocitlo pod koloniální nadvládou. Ani Khmerům a Barmánů, kteří v něm občas zařinčeli svými zbraněmi, se nepovedlo vytrhnout Thajce z jejich buddhistického snění. Proto si nemohlo zvolit vhodnější jméno než to, které nyní nese – „Země svobodných“.

Dnes však i tato poslední svobodná bašta jihovýchodní Asie začíná podléhat, a to co se nepovedlo minulým vetřelcům nejspíš „úspěšně“ dokončíme my, Evropané přelomu 20. a 21. století. Thajsko se pod naším náporem mění každým dnem a vcelku ochotně vstřebává západní životní styl, který přišel s ekonomickou prosperitou. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by v jeho závěsu do životů klidných thajských duší dosti necitlivě nevpadly davy západních konzumentů toužících po exotice.

Buddha za každým úsměvem

„Proč bychom se k sobě chovali nepříjemně, když víme, že tím ničemu nepomůžeme“ charakterizují Thajci sami sebe a odkrývají tak svou po staletí neměnnou životní filosofii. Skoro nikomu sice nerozumíte, protože v Thajsku jen málokdo hovořím některým z evropských jazyků, ale k tomu abyste pochopili úsměv, nebo vřelý pohled, to ani nepotřebujete. Thajskou přirozeností je zachovávat tvář a pokud možno se vyhýbat nepříjemným situacím a negativním vlivům. Na jednu stranu sice vědí, že by tím ničemu nepomohli, ale na druhou stranu jim hrozí zastírání problémů a přetvářka. Thajci jako buddhisté jsou si však vědomi, že oni sami by neměli hodnotit cizí životy, a tak se snaží porozumět hlavně životu svému. Křesťani by se v takovéhle duševní konstelaci už dávno pozabíjeli, Thajci však jdou díky ní stále kupředu a výš.

Khao a phrík – mňam!

Thajci jedí všude a rádi. Ulice měst i městeček jsou přeplněné stoly a vozíky na dálku vonícími a zblízka svádějícími k ochutnání. Thajská kuchyně je díky tropickému podnebí a přítomnosti moře rozmanitá a zdravá. Dát si jídlo je však někdy skoro nemožné. Záleží na tom, jestli můžete ukázat na jídlo které chcete, nebo musíte vysvětlovat. Thajština je totiž jazyk tonální, takže s naším zvykem vyjadřovat změnou rytmu řeči citové zabarvení a ne jiný význam, jak je tomu v Thajsku, jsem občas dostal něco úplně jiného než co jsem chtěl. Pokud máta rádi rýži (khao) a chilli (phrík), budete v Thajsku v sedmém nebi. Obojího se vám dostane vrchovatě a k tomu spousta zeleniny, ovoce, bambusových výhonků, koření, ryb, čerstvých džusů, prostě čeho si budete přát. Občas se sice neubráníte proklínání své zvědavosti, jak se stalo i mě v případě čerstvě opečeného kalamáru na špejli, ze kterého se vyklubal „zásobník“ bílého slizu, ale to jsou jen detaily, většinou zaviněné nepochopením naší konzervativní mysli.

A ještě jeden postřeh – vidlička v puse je v Thajsku stejný prohřešek jako olíznutý nůž v naší staré Evropě.

Jednotvárná nádhera

V thajských buddhistických chrámech je nejčastější barevnou kombinací zlatá a červená. Chrámy se lesknou v tropickém slunci a udivují svou čistotou a elegancí. Zdobené střešní štíty, barevnými kameny a perletí vykládané stěny, ozdobné rohy, vyřezávané dveře a uvnitř, na čestném místě, buddha. Zobrazování Buddhy se řídí přísnými pravidly zakotvenými v buddhistických textech ze 3. století n. l. Buddhu je dovoleno ukázat pouze v jedné ze čtyř daných asan (pozic), v nichž velkou roli hraje zachycení mudry (polohy rukou). Buddhisté se k Buddhovi nemodlí, ale uctívají jej. To je taky hlavní důvod proč Thajci neradi povolují vývoz buddhů ze země.Obávají se totiž, a často právem, že mu nebude vzdáván dostatečný respekt.

Buddhistických chrámu jsou v Thajsku stovky, podobně jako u nás kostelů. Všechny jsou krásné a všechny hodně podobné. S trochou barbarského zjednodušení lze říct, že jich stačí vidět pět šest a máte přehled. To samozřejmě nebude platit pro vážné zájemce o buddhismus.

Alláh žije na jihu, Višnu na východě

Ne všechny náboženské stavby v Thajsku jsou buddhistické. Jakmile se odchýlíte od hlavní turistické osy Čiang Mai - Bangkok - Phuket, dostanete se do úplně jiného světa.

Thajská východní hranice s Kambodžou je i hranicí se zaniklou khmerskou říší. Ta je většinou spojována s svým hlavním městem Angkorem, jedním z nejúžasnějších stavitelských počinů jaké kdy lidstvo vykonalo. Jako chapadla chobotnice zasáhl khmerský vliv i Thajsko a jeho pozůstatkem jsou monumentální kamenné hinduistické chrámy „rozprášené“ na východě Thajska. Phanom Rung a Phimai patří mezi ty nejzachovalejší a svou kamennou podstatou a hinduistickými motivy představují příjemnou změnu od trochu monotónního buddhismu.

Višnu žije na východě a Alláh na jihu. Jih Thajska je pod vlivem muslimské víře úplně odlišný od zbytku země. Svými mešitami, muži v čepičkách a dlouhých sukních a ženami zahalenými od hlavy až po paty se už moc neliší od sousední Malajsie. Rybářské vesničky jsou plné barevných loděk, stolů se sušícími se rybami a domků na kůlech, před kterými občas zahlédnete automatickou pračku. Klidný a prakticky bez turistů je jih tím pravým Thajskem. A doufejme, že ještě dlouho zůstane.

Možná mu křivdím

Do Thajska jsem přiletěl po zhruba třech měsících strávených na indickém subkontinentě. Po té živočišné zkušenosti, která mi pronikla až do morku kosti a zpřeházela dosavadní žebříček hodnot, jsem se najednou ocitl v čistém, klidném a uhlazeném Thajsku. Po pár dnech jsem však začal ten tlak, který mě provázel celou cestu subkontinentem, postrádat a Thajsko se v mých očích naopak začalo stávat stále nudnější a nudnější. Prozatím nedokážu posoudit bylo-li to jen oním ostrým přechodem ze subkontinentu, nebo skutečnou podstatou Thajců a Thajska. Z nedostatku zkušenosti se kloním k tomu prvním, ale odpověď mi dá až další cesta do téhle mystické země. Možná...

DODATEK 30. 1. 2009

Křivdil jsem mu. Po 9 letech od první cesty jsem se do Thajska dostal znovu, tentokrát na 8 měsíců. Získal jsem zcela obrácený pohled – Thajsko jsem si naprosto zamiloval a určitě jsem v něm nebyl naposledy.

DODATEK 30. 3. 2019

Po dvouměsíčním pobytu si Thajsko si zamilovali i naši kluci.

Zajímavá místa

Klikací mapa
Thajsko Bangkok Damnoen Saduak a Nakhon Pathom Ayuthaya Sukhotai Chiang Mai a okolí Mae Salong Phimai, Phanom Rung Kanchanaburi a NP Erawan Hua Hin Hat Rai Leh (Krabi) Narathiwat a spol. MALAJSIE

Více se o Thajsku dozvíte z deníku a fotografií z cesty kolem světa 1998-9Thajsko 2008 a Thajsko a Laos 2019:

Sever

  • Sukhotai plné kamenných Buddhů a buddhistických chrámů
  • Chiang Mai – základna pro průzkum thajských hraničních hor
  • Mae Salong – čínská vesnička na samé hranici s Barmou
  • barmskými uprchlíky nasáklé Mae Sot (foto)

Střed

Východ

Západ

Jih

  • Ranong – málo navštěvovaný přístav pulzující thajštinou i barmštinou
  • schizofrenní ostrov Phuket (foto)
  • ostrov Lanta (foto)
  • Hat Rai Leh – ráj na zemi nejen pro plážisty a horoloezce
  • bašta tradičního loutkového divadla Nakhon Si Thammarat (foto)
  • muslimský jih Thajska, reprezentovaný městečkem Narathiwat
 

Finance

Další thajská platidla

Náklady na cestování po Thajsku v USD (25denní pobyt na přelomu 1998 a 1999)

Položka Celkem Za den Pozn.
Doprava 333   částka včetně letenky Dháka-Bangkok ($271)
Strava 64 2,6  
Ubytování 79 3,2  
Internet     3-4/hod

Viz též náklady na CKS.

Příklady cen v USD

Položka Cena
levné ubytování v Bangkoku 3,5-4
levné ubytování na venkově 2-4,5
levné jídlo na ulici nebo v jídelně 0,5-0,75
vstup do Velkého paláce v Bangkoku 4
MHD v Bangkoku 0,4
bus Ayuthaya-Sukhotai (350 km, 6 hodin) 4
bus Čiang Mai-Khorat (900 km, 13 hodin) 7
denní pronájem kola (Sukhotai, Kančanaburi) 0,7
pohled 0,3
mýdlo 0,4
toaletní papír 0,25
CD s tradiční hudbou 4,5
4kg balík do Čech (letecky) 60
noviny 0,7-1

Cestovní formality

Pokud vám stačí dvoutýdenní vízum, nemusíte nic shánět, protože ho dostanete při příletu do Bangkoku. Jinak je třeba o vízum požádat. Thajci jsou vstřícné povahy, což se projevuje i v imigračních formalitách – vízum se většinou vydává automaticky, do druhého dne. Já jsem měl dobrou zkušenost v Káthmándú. Další informace viz internetové stránky MZV ČR v odkazech.

Odkazy

český Internet

světový Internet