TOPlist

eCesty Země Evropa Bělorusko

Bělorusko

Brest
reklama

Jen na skok

Ač jsem projel Běloruskem dvakrát napříč, zastavil jsem se v něm jen na pár hodin v jednom z jeho nejzajímavějších měst - Brestu. První co člověka na hranicích trkne jsou uniformy - jakoby se s překročením hranice zastavil čas. Běloruští vojáci totiž stále nosí uniformy vzor SSSR. Další přímo viditelné detaily hovořící o „mírné” strnulosti této země jsou četné sochy Lenina, staré znaky á la Běloruská sovětská socialistická republika a koneckonců i současná běloruská vlajka - tu novou (bíločervené pruhy) totiž nechal prezident Lukašenko změnit zpět na vlajku z dob Sojuzu. Na poli „neviditelném” Bělorusko charakterizují nulové hospodářské reformy.

BěloRUSKO?

V Bělorusku vládne ruština a Lukašenko dělá vše proto aby svou zemi co nejvíc připoutal k Rusku. Tam dochází alespoň k nějakým změnám a zlepšením, kdežto Lukašenko není schopen ničeho jiného než narcistického hledění do zrcadla a snění o moci. Proto doufá že v náručí svého velkého souseda by se Bělorusko mohlo svést do lepší budoucnosti a pokud se to náhodou nepovede, bude moci v klídku ukázat na viníka: Rusko.

 

Zajímavá místa

Klikací mapa
Bělorusko Brest RUSKO

Více se o Bělorusku můžete dozvědět z deníku a fotografií z mé cesty kolem světa 1998-9:

Cestovní formality

Měl jsem to štěstí, že jsem ještě stihnul éru bezvízového styku ČR a Běloruska. Teď už je však všechno jinak, protože 29. 5. 2000 byl bezvízový styk oboustranně zrušen a dostali jsme se tak na úroveň Zápaďáků. Bojovat s postsovětskou byrokracií je otrava, pokud ale budete vízum chtít, v drtivé většině případu si budete muset předplatit zájezd nebo mít pozvání. Další informace viz internetové stránky MZV ČR v odkazech.

Odkazy

český Internet

  • Belarus.cz – aktuální informace z Běloruska
  • BELINFO – informační stránky o Bělorusku – stránky zaměřené na Bělorusko (jeho historii, etnografii, literaturu, zajímavosti, politiku a lidská práva). Součástí stránek je Ke stažení, obsahující učebnici běloruštiny, a Diskusní fórum o Bělorusku.
  • MZV ČR – konzulární informace Ministerstva zahraničních věci ČR

světový Internet

  • Belarus – informační prameny o zemi, v níž i dnes vládne totalitní režim
  • CIA World Factbook – podrobný přehled encyklopedických informací
  • Lonely Planet – běloruská stránka největšího nezávislého vydavatele cestovních průvodců
  • Virtual Tourist – Belarus – tematicky uspořádané odkazy na stránky o Bělorusku

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit