TOPlist

eCesty Země Asie Írán

Írán

Ještě než se dostanu k tomu, abych zpracoval úplnou stránku o Íránu řekl jsem si, že bude lepší dát sem alespoň nějaké informace, než žádné. Tak tedy o Íránu prozatím velmi stručně. Až bude stránka hotová celá, dozvíte se to z titulní stránky eCest.

Isfahán
reklama

Ukrytý klenot Středního východu

Írán je pravděpodobně nejvíce démonizovaným a zároveň nejvíce ukrytým klenotem islámské architektury celého Středního východ. Navíc jde o zemi neuvěřitelně levnou, což obzvlášť pro mladé lidi zvyšuje jeho atraktivitu (viz ceny níže).

Pokud se rozhodnete jet do Íránu, lidé vám nebudou rozumět. V lepším případě si budou klepat na čelo, v horším budou papouškovat ony hysterické řeči, kterými nás zahrnují „vševědoucí” media. Neposlouchejte je. Jejich „znalosti” jsou většinou založeny na předžvýkaných agenturních zprávách, určených pro nepřemýšlející konzumenty.

Peršané jsou neuvěřitelně přátelští a pohostinní. Svou vzdělaností a smyslem pro čistotu se dost liší od ostatních národů Středního východu. Překročíte-li turecko-íránskou hranici, vypadá to jako daleko větší krok do Evropy, než při překročení hranice turecko-bulharské. Samozřejmě jde o zemi kulturně spjatou se Středním východem, což znamená smlouvání, jiný vztah k času, velký význam náboženství, atd. To však ale k této oblasti světa neodmyslitelně patří.

Za všechny odlišnosti zmíním jednu příhodu, která se nám stala v balúčistánském Zahedanu. Nasedli jsme do autobusu a vyrazili na 24hodinovou jízdu přes poušť směr Šíraz. První půlhodinu řidič stále diskutoval s nějakým dědou, až zastavil, obrátil autobus a vrátili jsme se zpět do Zahedanu. Děda totiž špatně nastoupil, tak ho řidič odvezl zpět. Stálo nás to hodinu a půl, ale ta jakoby měla v Íránu jiný počet minut, zkrátka jiný význam.

Ženy, které chtějí vyrazit do Íránu, se mě často ptají jak by se jim tam cestovalo. Bez problémů. Pokud budete ctít místní pravidla, a tedy pohybovat se se zahalenou hlavou a v plášti, který bude zakrývat celé tělo, včetně jeho tvaru, žádný problém nebude a Íránci vás budou respektovat. A klidně můžete cestovat samotné. Nejde o žádnou buzeraci, ale prostě o jejich způsob života. Pokrývka těla se zdá být nepraktická, ale i já jsem se tam pohyboval jedině v košili s dlouhým rukávem, což mělo jednu obrovskou výhodu: žhavé pouštní slunce mě nespálilo.

Zajímavá místa

Více se o Íránu můžete dozvědět z deníku a fotografií z cesty Střední východ 1995:

  • prašný a horký, i když i přesto zajímavý Teherán
  • Isfahán, architektonická perla Íránu celého Středního východu
  • Zahedán u hranice s Pákistánem je teprve skutečným rozhraním Evropy a Asie
  • Šíraz a Persepolis, bývalá centra perské vzdělanosti
  • průmyslový Tabríz

Finance

Další íránská platidla

Náklady na cestování po Íránu v USD (12denní pobyt v roce 1995)

Položka Celkem Za den Pozn.
Doprava 25   dvakrát přejezd napříč celým Íránem od turecké po pákistánskou hranici
Strava 14 1,2  
Ubytování 13 1,1  

Příklady cen v USD (ceny z léta roku 2001 poskytl Milan Klech)

Položka Cena
levné ubytování 2-4
levné jídlo 1-1,5
voda 1,5 l 0,25
bakšiš při vstupu do chrámu 0,2
vstupenka do národního parku Mt. Damavand 20
vstupenka na třesoucí se minarety v Isfahánu 2,5
vstupenka do páteční mešity v Isfahánu 3,2
vstupenka do Persepolisu 3,75
vstupenka do Arg-e Bam 3,75
MHD v Teheránu min. 0,07
bus Teherán-Kchom 0,6
bus Kchom-Isfahán 1,25
bus Isfahán-Šíraz 1,7
Internet v Isfahánu asi 2/hodinu
tradiční íránské tištěné ubrusy (podle velikosti) 0,4-2
muslimský růženec 0,3
modlitební kobereček 1,25
malá vodní dýmka 2
tabák do vodní dýmky 0,5
pohled 0,07-0,15
kazeta 0,8

Cestovní formality

Češi potřebují do Íránu vízum. Jeho získání je relativně jednoduché, i když trvá dlouho (až 4 týdny). Žádost o vízum je totiž posílána k prověření do Teheránu (ženy žádající o vízum musí mít na přiložených fotografiích zahalené vlasy). Zdá se, že nedůvěra západního světa v Írán je Íránem 100% opětována (naštěstí pouze byrokraty, prostí Peršané jsou úplně jiní), dostanete totiž maximálně 5-7 denní tranzitní vízum, přičemž už před tím musíte mít v pase pákistánské vízum. Další informace viz internetové stránky MZV ČR v odkazech.

Odkazy

český Internet

světový Internet

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit