TOPlist

eCesty Země Evropa Estonsko

Estonsko

Ještě než se dostanu k tomu, abych zpracoval úplnou stránku o Estonsku řekl jsem si, že bude lepší dát sem alespoň nějaké informace, než žádné. Tak tedy o Estonsku prozatím velmi stručně. Až bude stránka hotová celá, dozvíte se to z titulní stránky eCest.

Ostrov Saaremaa
reklama

Překvapení na severu Evropy

Estonsko se ze všech tří pobaltských republik nejrychleji a nejúspěšněji vymaňuje z vlivu Ruska. Určitě tomu napomáhá mírná kulturní spřízněnost s Finskem, které začíná Rusko nahrazovat.

Pokud máte představu, že Estonsko, jako bývalá ruská kolonie, je zaostalá země, tak na to zapomeňte. Estonsko jede do Evropy pěkně rychle a vzhledem k tomu, že je daleko menší než my, a tedy pružnější, docela úspěšně nás může předehnat (pokud už se mu to nepodařilo). To se však ale odráží i v úrovni cen a Estonsko je ze všech tří pobaltských republik nejdražší (i když rozdíly zas' nejsou tak obrovské).

Estonským lákadlem je kromě středověkých hradů také malebná příroda, z níž ostrov Saaremaa, dříve zcela izolovaný od světa, patří mezi ty nejpanenštější.

A jazyk? Jestliže jste jste o estonštině slyšeli jako o naprosto nesrozumitelném jazyce, tak jste slyšeli dobře. Estonština patří spolu s finštinou a maďarštinou do rodiny ugrofinských jazyků a Finové s Estonci se prý občas navzájem pousmějí nad slovní zásobou druhého z jazyků. Jinak se v Estonsku bez problémů domluvíte rusky, i když ruština ztrácí na popularitě.

Zajímavá místa

Více se o Estonsku můžete dozvědět z deníku a fotografií z cesty Pobaltí 1997:

  • univerzitní městečko Tartu, z důvodu blízkosti ruské vojenské základny pro cizince dříve uzavřené
  • přímořské letovisko Pärnu
  • ostrov Saaremaa, se zachovalou atmosférou starého Estonska (protože byl dříve také uzavřený, dokonce i pro samotné Estonce, kvůli ruskému radarovému systému včasné výstrahy)
  • hlavní město Tallinn je jednoznačně nejvýznačnějším centrem historickým centrem Estonska, se zachovalým opevněným kolem starého města a i zajímavým skanzenem na předměstí
  • malebný národní park Lahemaa je památkou na ledovcovou minulost Pobaltí

Finance

Náklady na cestování po Estonsku v USD (7denní pobyt v roce 1997)

Položka Celkem Za den Pozn.
Doprava 36   přejezd z Litvy do Ruska, s odbočkou na ostrov Saaremaa
Strava 18 2,5  
Ubytování 36 5,2  

Cestovní formality

ČR má s Estonskem bezvízový styk (pro pobyt nepřesahující 90 dní). Další informace viz internetové stránky MZV ČR v odkazech.

Odkazy

český Internet

  • MZV ČR – konzulární informace Ministerstva zahraničních věcí ČR

světový Internet

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit