TOPlist

Redakce

Cestující rodinka

Když byly Mikimu, staršímu synovi, 3 měsíce, vydali jsme se s ním do Thajska (2008), mladší Daník měl cestovatelskou premíéru v Řecku (2013). Od té doby klukům ukazujeme svět na kratších i delších cestách: Malajsie, Singapur, Brunej, Borneo, Indonésie (2014), Itálie (2017), Thajsko, Laos (2019), Chorvatsko (2021), Tunisko (2022), Švýcarsko (2023), Malta (2024)

20 let na webu

5. prosince 1997 jsem zveřejnil první zápisky ze svých cest. Tak vznikly eCesty /historie/, k nimž si od té doby našlo cestu hodně přes 1 000 000 čtenářů. Jako poděkování za neutuchající přízeň jsem připravil cestovatelský Adventní kalendář: 20 nových fotogalerií, každá mapující jedno téma – denně od 5. prosince až do Štědrého dne. Přeji vám veselé Vánoce a šťastný Nový rok.

15 let na webu

eCesty jsou na webu už 15 let. Od té doby prošly mnoha proměnami – podívejte se na historii – a navštívilo je 1 380 000 návštěvníků. Děkuji za přízeň.

10 let na webu

eCesty čtete na webu už deset let!

Pohlcen

Odpověď na otázku „Co se děje", jež je zároveň názvem toho sloupečku, by mohla znít – nic. eCesty teď neaktulizuju tak často jako dřív, letos jsem nebyl ani minutu mimo ČR a kdo mi píše e-maily ví, že doba mých odpovědí se taky prodloužila. Zkrátka se tu neděje skoro nic. O to více se však děje jinde.

Klub cestovatelů Karavanseráj otevřen!

Klub cestovatelů Karavanseráj

Od počátku tohoto roku jsem zapojen do projektu, který by měl Praze konečně přinést vlastní Klub cestovatelů – restauraci s čajovnou a prostorami pro výstavy, promítání či přednášky.

Chcete pracovat v Karavanseráji? – dobrá práce pro cestovatele

Začátkem podzimu připravujeme v Praze otevření cestovatelského klubu Karavanseráj. Místo pro pořádání přednášek a výstavy bude spojeno s orientální restaurací a čajovnou. Ve stylu karavanseráje* vytvoříme prostředí, jež by sloužilo výměně informací z cest, načerpání inspirace a odpočinku po dlouhém dni. Pro tento klub (otevření počátkem října 2006) hledáme cestovatele, kteří by se na jeho provozu chtěli podílet.

Dělat to důležité

Tento rok jsem se rozhodl věnovat jiným záležitostem než vlastnímu cestování. Po skončení v posledním zaměstnání jsem postupně dostal chuť uspořádat věci, které jsem při práci zanedbával nebo na ně vůbec neměl čas. Ta chuť nakonec narostla do takových rozměrů, že předčila i touhu znovu vidět dálky. Na další cestu si tedy počkám až do příštího roku. Druhá polovina roku se však přeci jen bude točit kolem cestování – na podzim přípravujeme otevření cestovatelského klubu Karavanseráj. Zůstaňte na příjmu...

Kresba světlem známá také jako fotografie II.

Před několika měsíci jsem na tomto místě psal, že s mými požadavky není jiné cesty, než stále fotit na film. Tak dnes už to není pravda. Příchod nové techniky v létě tohoto roku odstranil hodně mých výhrad vůči digitálním fotoaparátům a na většinu zbývajících jsem našel řešení jakmile jsem se ponořil do studia co vše vlastně digitální fotografie představuje.

Chcete diskutovat?

Dlouho předlouho jsem hledal způsob, jak co nejjednodušeji udělat eCesty víc interaktivní, jak dát slovo Vám čtenářům, zkrátka jak z jednosměrné komunikace David –> čtenář udělat obousměrnou David <–> čtenář. Až teprve nedávnou jsem na českém Internetu zcela náhodou objevil pěknou službu Blueboard.cz, která umožňuje zhruba to, co jsem tak dlouho hledal. Pro začátek jsem na pár vybraných stránek – hlavní stránky částí Rádce, Cestopisy, Etnosvět a taky hlavní stránky několika posledních cestopisů – umístil diskusní pole. S tímhle nástrojem mám dalekosáhlé plány, takže se ptejte a já se budu snažit odpovídat – ať víme, jak se osvědčí.

Chcete půjčit průvodce?

Známe to všichni. Jsou v knihovně a sedá na ně prach. Knihy. Jakékoliv. A jelikož v naší domácí knihovně už je slušná sbírka tištěných průvodců se slušnou vrstvou prachu řekl jsem si, že by bylo lepší, kdyby opět začaly cestovat. Od toho už byl jen krůček k myšlence začít průvodce půjčovat. Vlastně to tak provozuju už několik let, ale víceméně jen na dotaz lidí, kteří jsou dostatečně otevření, aby je vůbec napadlo se mně zeptat :).

Kresba světlem známá také jako fotografie

Svět se vydává cestou digitální fotografie. A taky slovních válek je-li lepší nebo horší než fotografie analogová. V řevu bitev však zaniká podstatná otázka: za jakým účelem fotíš?

5 let na webu

Na webu se se svými cestovatelskými zážitky producíruju už celých pět let!

Autor