TOPlist

eCesty Archív Rádce

Rádce

Jak vybírat objektivy

Stejně jako předchozí text Jak vybírat fotoaparát je i tento článek určen pro čtenáře, kteří fotí kompaktem, cítí, že jsou tím omezeni a chtěli by se dozvědět co jim může nabídnout svět zrcadlovek. Tentokráte bude řeč o objektivech – části fototechniky, skrz kterou je vytvářena fotografie. I přes svou relativní délku je to jen skromný úvod do pestrého světa objektivů.

Jak vybírat fotoaparát

Naše civilizace pomalu začíná věřit, že může dosáhnout prvotřídních výsledků s vynaložením minimálního, nejlépe žádného, úsilí. Skutečnost je však o něco složitější a i ve fotografii platí, že výsledný obrázek bude přesně odrážet úsilí, které jsme na jeho vytvoření vynaložili – jak v podobě energie strávené učením se fotografovat, tak v podobě peněz vložených do fototechniky.

4 rozhodnutí

Nastává zlatá doba fotografování. Téměř nulové náklady na provoz digitálních fotoaparátů – ono „téměř" se samozřejmě může snadno vyšplhat na závratné částky, ale o tom později – nám dávají daleko větší fotografickou svobodou než kdy v minulosti. Fotit na cestách ještě nikdy nebylo tak snadné. Dnes stačí cvakat a chytrá technika se postará, abychom měli fotografické vzpomínky, i když sebou nepotáhneme filmy, které bychom museli chránit před před letištními rentgeny, po návratu je co nejrychleji vyvolat a pak ještě naskenovat do počítače. A tak cvakáme a vše ostatní necháváme na technice.

Půjčování průvodců

Změna v půjčování od června 2011!

Vzhledek k velké zaneprázdněnosti přerušuji půjčování svých průvodců. Týká se to průvodců, které jsou v tabulce uvedeny šedým písmem. Ostatní průvodce si stále můžete půjčovat – stačí napsat příslušnému cestovateli na e-mail uvedený pod tabulkou.

Kromě průvodců uvedených zde se podívejte také na journey.cz, kde Pavel Nováček půjčuje další průvodce.

Změna v půjčování od června 2011!

Víza

Chystáme-li se do nějaké exotické země, považujeme víza, neboli povolení k pobytu, za samozřejmost. Stejně tak považujeme za samozřejmost, že jsou drahá a jejich vyřizování nám zabere spoustu času. Vízum je pro nás smutnou nutností. Proč smutnou? Protože bohužel nejsou ničím jiným než legalizovaným rasismem a paradoxně země, které se považují za „nejvyspělejší“, mají tento systém rasistického škatulkování nejpropracovanější.

Kulturní šok

Kulturnímu šoku se nikdo nevyhne. Zasáhne každého, ať v menší či větší míře. Přesto se však na něj dá připravit. Co je kulturní šok? Proč přichází? Jak se s ním vypořádat?

Jak se přátelit s domorodci

Na cestách obdivujeme památky, obdivujeme scenérie, obdivujeme jídlo. Obdivujeme všechno možné, jen jedno neobdivujeme: domorodce. V zemích „třetího“ světa jsou pro nás často jen kulisou, většinou hlučnou a nepochopitelnou, od které máme odstup a kterou se snažíme nějak přetrpět. A pokud si jich všimneme, jsou pro nás jen herci na jevišti zvaném „exotika“. Jak to změnit? Jak přidat našemu vztahu k nim lidský rozměr? Jak se s nimi skamarádit? Čtěte dál.

Zdraví

Jsme-li zdraví a v pohodě, vnímáme stejnou cestu úplně jinak, než když námi cloumají zdravotní potíže. Proto není od věci dobře se připravit a během cesty si zdraví dál opečovávat. Jak na to se dočtete v tomto článku.

Strava

U nás rozšířená představa, že při cestování v ekonomicky chudých zemích nebude co jíst je jen dalším důsledkem samolibosti a povýšenosti Evropanů. Jak hluboký je to omyl pozná každý, kdo se v některé z takových zemí ocitl a byl zahlcen pestrostí barev, chutí a vizuálních zážitků. Ne všechno každému chutná, ale o to vůbec nejde. Důležité je nebát se. Jídlo patří ke kultuře stejně jako jazyk nebo architektura.

Ubytování

Jedny z prvních otázek, jež dostávám vždy, když se vrátím do Evropy, se týkají bydlení. Kdes' tam spal? Zajišťoval sis to už doma? Není to nebezpečný? A kolik to stálo? Před cestou se lidé evidentně nejvíce obávají, budou-li mít kde složit hlavu.

Doprava

Země „třetího“ světa jsou často vnímány jako země s neexistujícími, v lepším případě rozbitými, či blátivými silnicemi, „zápornou“ bezpečností dopravy a špatným technickým stavem samohybů. Mnoho lidí však od cestování místní dopravou paradoxně odrazuje zcela jiná skutečnost: kontakt s domorodci, doslova tělo na tělo, kterému jsou neustále vystavování.

Finance

Kolik peněz budu potřebovat na svoji cestu? V jaké formě si je mám vzít? Jak můžu na cestě ušetřit? Jak můžu svoje zážitky finančně zúročit? Tyto a spousta dalších otázek Vás určitě napadnou při přípravě Vašeho exotického dobrodružství.

Formality

Kdo vynalezl byrokracii, nevíme, avšak setkáme se s ní samozřejmě i během cestování. Dočtete se, jaké záludnosti na vás čekají při vyřizování víz a dalších formalit, jak je překonat a ještě se při tom leccos naučit o zemi, kam se chystáte.

Jaké informace?

Co všechno potřebujete vědět před cestou za exotikou? A potřebujete vůbec něco vědět? Nestačí jen vzít pas a vyrazit? Jak komu. Tento článek proto berte jako přehled pro ty, kteří nepohrdnou předcestovní přípravou. Jednotlivým oblastem se podrobně věnuju v dalších článcích.

Proč cestovat?

Proč cestujeme? Někdo odpoví, že chce poznat cizí země, další slézt hory, a ještě další třeba ochutnat cizokrajná jídla. Zdánlivě tedy jde o věci vně nás. Avšak když se vrátíme z cesty zjistíme, že se změnil náš náhled na svět. Nová zkušenost nás obohatila, otevřela nové, do té doby netušené, obzory. Ano, opravdu otevřela nové netušené obzory. Ale nás samých. Prostřednictvím cestování jsme začali zjišťovat jak reagujeme, jak prožíváme, jak chápeme. Začali jsme poznávat sami sebe. Proto cestujeme.

Rádce cestovatele

„Rádce – cestování“ si můžete stáhnout i jako Word dokument zde.