Co potřebujeme (přibližně pro 6 osob)
- 400 g cizrny (římský hrách)
- 1 salátovou okurku
- 3 rajčata
- bílý jogurt (velký, tj. asi 400 g)
- 10-12 pita placek
- 5 dkg hladká mouka
- 2 vejce
- 2 menší cibule
- 2 stroužky česneku
- 2-3 bobkové listy
- mletý koriandr
- mletý římský kmín
- kajenský pepř
- sůl
- olej
A dáme se do toho
1) Namočte cizrnu, nejlépe přes noc. Poté ji propláchněte a vařte s bobkovým listem do změknutí – běžně stačí 20 minut. Vodu z vařené cizrny slijte stranou, budete ji možná potřebovat.
2) Než se cizrna uvaří nakrájejte okurku a rajčata na kolečka a cibuli na kostičky.
3) Uvařenou cizrnu rozmačkejte nebo rozemelte na hustou pastu. Aby nebyla příliš suchá, můžete použít slitou vodu z vaření.
4) Do cizrnové pasty přidejte sůl, koření podle chuti (koriandr, římský kmín, kajenský pepř), rozkvedlaná vejce, nakrájenou cibuli, vylisujte stroužky česneku a promíchejte. Pro zahuštění přidejte hladkou mouku.
5) Pokud nemáte faláfelovač (tak jsme nazvali malé udělátko, které na Blízkém východě používají k tvarování faláfelů), za pomocí polévkové lžíce vytvářejte karbanátky a v rozpáleném oleji smažte dozlatova z obou stran. Pokud se faláfely rozpadají, přidejte do těsta další mouku.
6) Servírování: rozřízněte pita chleba na poloviny a do vzniklé kapsy rozmačkejte faláfely (2-4, podle velikosti pity). Přidejte nakrájenou okurku, rajče a jogurt.
Doba přípravy
Namočení cizrny přes noc + 45 minut.
Tipy
- kde sehnat méně běžné přísady
- pity je třeba před přípravou vyzkoušet, ne všechny totiž po rozkrojení vytvoří „kapsu". Počet 10-12 placek platí v případě relativně malých pit – o průměru 20 cm, které používáme my. Větších placek bude stačit méně.
Dobrou chuť Vám přejí Táňa a David